Éterické oleje a koronavirus

V současné situaci kolem koronaviru se všude objevuje spousta „zaručených“ informací o tom, co na něj zabírá či nezabírá. My jsme se zaměřili na éterické oleje a hledali pro vás informace u odborníků. V uplynulých dnech se tomuto tématu věnovala velmi pečlivě Dr. Shannon Becker, která svá zjištění publikovala na stránkách Tisserand Institute, a my vám nyní přináší stručný přehled informací.

Co říkají klinické výzkumy? V současné době neexistuje žádný klinický výzkum, který by se zabýval koronavirem a éterickými oleji, avšak mohly by nám nějaké informace poskytnout studie prováděné na chřipkových virech. Množení chřipkových virů uvnitř buněk zabraňuje éterický olej z čajovníku (Melaleuca alternifolia). Velmi mírně také zabraňuje množení herpetických virů (což jsou třeba neštovice a opary). Většina stávajícího výzkumu antivirových éterických olejů se týká virů, které způsobují kožní onemocnění (herpes simplex I a II: HSV-1 a HSV-2), což má bohužel malý význam pro viry, které způsobují infekce dýchacích cest.

Ani éterické oleje, které jsou považovány za antivirotické, nejsou univerzální a nemusí fungovat proti aktuálnímu koronaviru. Antivirové však znamená, že zabraňují dalšímu šíření viru, nikoli že virus ničí (to by byly virucidní). V tuto chvíli tedy nelze navrhnout žádné aromaterapeutické přípravky k léčbě či zabránění infekce SARS-CoV-2, avšak esenciální oleje mohou být užitečné pro zvládnutí minoritních příznaků či stavů úzkosti.

Tipy pro zmírnění obtíží či úzkosti

V případě, že u sebe pozorujete mírné příznaky napadení koronavirem (či jiným virovým onemocněním), je možné použít éterické oleje, které obsahují pinen nebo cineol, jako třeba eukalyptus (Eukalyptus globulus) či rozmarýn (Rosmarinus officinalis). Doporučuje se inhalace (pokud si nejste jisti jak na to, doporučujeme článek Co a jak správně inhalovat?).

Pro zmírnění stresu a úzkosti je doporučováno použít levandulový éterický olej (Lavandula agnustifolia) v kombinaci s citrusovými éterickými oleji, např. pomerančem sladkým (Citrus sinensis) či citronem (Citrus limon). Na tyto vůně se můžete zaměřit i při výběru kosmetiky nebo svíček nebo sáhnout po něčem osvědčeném od české firmy Nobilis Tilia - např. Radost ze života. :)

Pro zklidnění se hodí levandulový éterický olej a citrusy.

Tip na antivirotický sprej na roušky

Od brněnské aromaterapeutky Anny Krutové tu pro vás máme recept na antivoritický sprej na roušky, který pomáhá zvýšit její účinnost:

Na výrobu 100ml budeme potřebovat: 97ml alkoholu (alespoň 70 %) a 3 ml (cca 60 kapek) éterických olejů

Doporučené složení (koncentrace pro dospělé):

  • 30 kapek vavřínu (Laurel nobilis) nebo eukalyptu radiata (Eucalyptus radiata)
  • 15 kapek tea tree (Melaleuca alternifolia)
  • 15 kapek levandule lékařské (Lavandula angustifolia)

Koncentrace pro děti:

  • 10 kapek vavřínu/eukalyptu radiata
  • 5 kapek tea tree
  • 5 kapek levandule lékařské

Návod k použití: nastříkat na vnější stranu roušky. Sprej účinkuje 30 minut - 1 hodinu. Je dobré jej používat vždy, když jsme mezi lidmi (tedy není potřeba, pokud jdeme po ulici nebo parku). Je vhodné jej použít vždy, když míříme k lékaři či na nákup. Pro zdravotníky a další rizikové skupiny doporučujeme sprej aplikovat opakovaně každou hodinu.

Co dělat, pokud nemám alkohol? Směs éterických olejů můžete nakapat i do slabšího alkoholu (vodka, slivovice). Ten směs zakonzervuje a bude těkavější, ALE třeba ve vodce se éterické oleje nerozpustí a je potřeba před použitím lahvičku dobře protřepat!

Co dělat, pokud nemám výše uvedené éterické oleje? Můžete použít i tyto: majoránka, šalvěj muškátová, lemongrass, tymián linalol, cypřiš, jalovec, manuka, zázvor. Všechny jsou v tomto ředění a tímto způsobem použití bezpečné. U eukalyptů je velmi důležité pohlídat jejich chemotyp - bezpečný je například smithii, polybractea, staigeriana. Varianta globulus není vhodná pro malé děti, astmatiky a bronchitiky.

Pro lepší imunitu vyrazte na procházku.Venku je jaro. Pokud můžete, vyražte do přírody na procházku nebo alespoň často vyvětrejte.

Další tipy pro aktuální situaci

To nejlepší, co můžete pro sebe v tuto chvíli udělat, je dodržovat karanténní a hygienická opatření  - zbytečně nevycházet mezi lidi, nevycházet bez roušky, důkladně si mýt ruce (můžete si přečíst náš článek Péče o ruce).

Můžete také posílit svou imunitu tím, že si budete vařit zdravá jídla, přidáte do jídelníčku ovoce a zeleninu a případně také nějaký doplněk stravy.

A samozřejmě pokud můžete, jděte na chvíli do přírody – na čerstvý vzduch a na slunce, odpočívejte, nestresujte se a buďte ne sebe milí. #jsmevtomspolu

Zdroje: https://tisserandinstitute.org/essential-oils-coronavirus/?fbclid=IwAR3Lqh6nZXle1dYapD-8AFyV-cMYGCHK0UfGcfhEFrNu9e8DTWXymgZcIl0 s využitím informací od aromaterapeutky Ludmily Kotalíkové (aromadoteky.cz). Recept na antivirotický sprej – Anna Krutová (Aromaterapie Brno).

Tereza Čajanová
Autorka článku

Grafomanka, organizátorka vesmíru, alchymistka a experimentátorka. Vystudovala mezinárodní vztahy a prošla si několika korporáty, než zjistila, že nejspokojenější je, když dělá, co ji baví – píše články, testuje na sobě novinky a organizuje balíčky. 😊 Má ráda přírodní kosmetiku a snaží se mít udržitelný přístup k životu. Láska k vůním, bylinkám a alchymii ji přivedla ke studiu aromaterapie. Miluje čokoládu, dobré víno a cestování.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Péče o ruce

Naše ruce jsou nejnamáhanější částí našeho těla, ať už pracujeme manuálně nebo na počítači. Často máme ovšem tendenci na ně při pravidelné péči zapomínat. Nyní, více než kdy jindy, je potřeba se o ně starat opravdu důkladně. Tento článek vše potřebné k péči o ruce shrnuje.

Přírodní kosmetika se zeleným jílem

Již delší čas si na našem e-shopu můžete vybrat z mnoha různých výrobků italské firmy Argital. Jednoduše jejich výrobky milujeme! A proto si Argital zasluhuje samostatný článek, ve kterém se mu dostane mnoho chvály a ocenění.

Proč nosit spodní prádlo z bio bavlny?

Namísto kalhotek ze syntetických materiálů radíme sáhnout po těch z bavlny. Doporučujeme nezůstat pouze u klasické bavlny, ale vybrat si spodní prádlo z bio bavlny. Proč? A je mezi konvenčně pěstovanou bavlnou a tou „bio“ skutečně tak velký rozdíl?