Historie menstruačních kalíšků

Často dostáváme e-maily od žen, které pějí chválu na tento „malý zázrak“ a přejí si, kéž by jej mohly objevit dříve! Možná vás to překvapí, ale věděly jste, že ve skutečnosti jsou kalíšky už docela dlouho "na světě"?

"První vlaštovky"

V USA byl první prototyp menstruačního kalíšku známý jako „menstruační sáček“. Byl patentovaný již v roce 1860 a později bylo vynalezeno ještě několik podobných pomůcek. Obrázek na pravé straně ukazuje, menstruační sáček, který se vkládal do vagíny a byl stále připojen k opasku.

Jiné „kalíšky“ se vkládaly do pochvy a byly vyprazdňované, aniž by se vyndavaly. Jako například kalíšek z gumy, který se vkládal do pochvy, zde sbíral krev a ta byla pomocí trubičky odváděna do sběrného sáčku mimo tělo. Později se dokonce tato pomůcka vyrobila v kovové verzi - z kovu byla nádobka uvnitř a krev se odváděla rovněž do sběrného sáčku mimo tělo. Musíme uznat, že návrhy to byly velmi vynalézavé a určitě i inovativní na svou dobu, leč většina z nich se na trh nikdy nedostala.

 

Menstruační sáček - předchůdce dnešních menstruačních kalíšků
Menstruační sáček - předchůdce dnešních menstruačních kalíšků.

Vynálezci 20. století

V roce 1903 si Coke & Mallelieu patentovali kalíšek, který se začínal již více podobat kalíšku tak, jak jej známe my dnes. Na rozdíl od svých předchůdců tento kalíšek již neměl žádný přídavný sáček ani se nebyl přidělán k opasku. Byl vyráběn z tvrdé pryže.

Dalšími kalíšky byly Daintette a Foldene, které se objevily po roce 1930. Kalíšek Foldene byl pravděpodobně vyvinutý podle patentu Daintette. Tento kalíšek se vyráběl dokonce i ve velikosti Junior. Muzeum menstruace (www.mum.org) uvádí, že nevýhodou tohoto kalíšku bylo, že tato guma průběhem času ztvrdla "na kámen".

Kniha Leony Chalmers

V roce 1937 byl americkou herečkou Leonou Chalmers navržen a patentován menstruační kalíšek, který byl vyroben z vulkanizované gumy. Na její patentové přihlášce bylo uvedeno, „že tento kalíšek nebude způsobovat žádné nepohodlí a nebudete ani vědět, že jej máte“ a také „že s tímto kalíškem ženy můžou nosit tenké, světlé a těsné oblečení bez pásků či sáčků, které by byly pod oblečením vidět". Páskem byl myšlen ten, který v dřívějších letech pomáhal držet menstruační sáčky. Většina zdrojů uvádí, že Leona Chalmers byla tou první, která kalíšek vymyslela, ale není to tak a ani ona to o sobě netvrdila. Ve své knize (The Intimate Side of a Woman's Life) odkazuje na starší verze kalíšků z tvrdší pryže. Je ale pravdou, že její kalíšky byly měkčí, tedy i „nositelnější“.

Během 2. Světové války, byl nedostatek gumy a firma byla nucena zastavit výrobu. Po válce paní Chalmers udělala pár vylepšení a patentovala nový design. Značka kalíšku z roku 1930 „Tass-ette“ byla znovu uvedena na trh na konci roku 1950, kdy se Leona spojila s Robertem Oreckem a začali prodávat kalíšky pod značkou „Tassette“. Udělali velkou reklamní propagaci, poslali tisíce vzorků zdravotním sestrám, které začaly kalíšky doporučovat. I když se ženy od roku 1930 změnily, stále nebyly otevřeny myšlence menstruačního kalíšku. Myšlenka pomůcky pro opakované vnitřní použití byla v té době skandální. Společnost Tasette investovala jmění do této novinky a z prodeje se jim vrátila pouze malá část investovaných peněz. Proto v roce 1963 ukončili výrobu.

Ženám v té době nejvíce vadilo, že by přišly do kontaktu s krví při vyprazdňování kalíšku nebo jej musely čistit. Proto v roce 1960 Tassette patentovali a začali vyrábět nový - jednorázový menstruační kalíšek „Tassaway“, který byl vyrobený z elastomerního polymeru. Měl konkurovat nově vznikajícímu trhu s jednorázovými menstruačními pomůckami.

Dovolím si tvrdit, že tehdy kalíšek předběhl svou dobu. Nebylo snadné prodávat menstruační pomůcky, o kterých s ohledem na tehdejší morální zásady nemohlo být ani napsáno, jak se mají správně používat. Nebylo možné ani ukázat, jak vypadají! Ano, tehdy bylo nepřípustné, aby v inzerátech zazněla slova jako „menstruace“ nebo „vagina“. A to nemluvíme o době až tak dávné …

1987 - The Keeper

Menstruační kalíšky byly znovu představeny v roce 1987 pod značkou „The Keeper“. Tento kalíšek byl z latexu a prodává se dodnes. Konečně! První komerčně životaschopný kalíšek, který se na trhu uchytil. Zřejmě mu již trochu prošlapali cestu jeho předchůdci, tampóny nebo doba již správně uzrála.

A jak je to dnes? Nastala doba kalíšková!

Na počátku 21. století se začal pro výrobu využívat nový materiál - lékařský silikon, který mnoho výrobců integrovalo do své výroby. Nyní ženy s alergií na latex můžou bezpečně používat menstruační kalíšek. Dnešní doba opravdu kalíškům přeje, můžeme si vybírat z mnoha značek, tvarů, velikostí i barev!

Vstup některých značek menstruačních kalíšků na trh:

  • Mooncup UK (2002)
  • Lunette (2005)
  • Moon Cup USA (2006)
  • Lady Cup (2007) - první kalíšek vyráběný v České republice
  • Yuuki (2008) - druhý kalíšek vyráběný v České republice
  • Me Luna (2009)
  • Naturcup (2010)
  • Gaia cup (2012) - český kalíšek vyrobený v Číně
  • Luv or body, Mamicup, Femmy Cycle (2013)

V druhém desetiletí 21.století již menstruační kalíšky v různých koutech světa mnoho žen znalo i používalo. Na trh vstoupily levné kalíšky vyráběné v Číně a vzniklo také mnoho nových evropských značek - některé s výrobou ve své domovině, některé s výrobou v Číně. Kolem roku 2018 vstoupily některé značky kalíšků v České republice do obchodů jako je DM, Rossmann či Tesco. Kolem roku 2020 se začaly menstruační kalíšky objevovat i v nabídce velkých firem jako je například Tampax.

Zdroje:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Historie dámských vložek

Látkové vložky zažívají opět svůj velký návrat. Je zde ale mnoho lidí, kteří tvrdí, že návrat k látkovým vložkám je krokem zpátečnickým a že tyto vložky jsou dnes dávno překonané. Ale není vložka jako vložka! Na obranu dnešních látkových vložek mohu říci, že oproti svým „předchůdkyním“ se tyto moderní látkové vložky v mnohém změnily a společné už mají pouze to, že jsou „látkové“. Jak ale vlastně vypadaly menstruační vložky dříve a jaký byl jejich vývoj? To se můžete dozvědět v našem článku, věnovaném speciálně historii látkových vložek!