Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.

Ibalgin, Aspirin, Paralen či Panadol, to jsou nejužívanější analgetika nejen v České republice. Důvodem je jejich velmi snadná dostupnost, v lékárně je totiž pořídíte bez předpisu, relativně nízká cena a rychlý očekávaný účinek, tedy bolest či teplota jako mávnutím kouzelného proutku mizí. Málokdo z nás si je však vědom rizik spojených s jejich užíváním.

Nejoblíbenější je stále „Růžovka“

Nejoblíbenějším všelékem zůstává po mnoho let „roztomile růžový“ Ibalgin a jemu podobné léky s účinnou látkou Ibuprofenem (pro zajímavost: v roce 2008 se u nás prodalo 7,4 milionu balení Ibalginu, což představuje téměř 250 mil. tablet!). Ibuprofen je účinná látka, která se řadí mezi nesteroidní antirevmatika a inhibuje tvorbu enzymu cyklooxygenázy (COX), zodpovědného za vnímání bolesti, rozšiřování zánětu a zvyšování teploty v těle. Kromě těchto žádoucích účinků je Ibuprofenu v poslední době připisován ještě jeden pozitivní efekt, a to významné snížení rizika propuknutí Alzheimerovy choroby. Tím však výčet zjištěných kladů končí a začíná seznam prokázaných negativních účinků, mezi něž patří poškození tenkého střeva, krvácení do zažívacího traktu, vznik žaludečních vředů, alergické reakce a nepříjemné kožní projevy, zvyšování krevního tlaku, vznik krevních sraženin, zvýšení rizika infarktu a mrtvice, či rozvoj anémie. Tyto problémy jsou umocňovány kombinací Ibuprofenu a účinné látky kyseliny salicylové, která je součástí léků typu Aspirin, Acylpirin, Anopirin aj.

Ani Paralen s účinnou látkou Paracetamol však nezůstává, co se týká rizik pro lidské zdraví, pozadu. Touto látkou, která je navíc obsažena v téměř 500 u nás evidovaných lécích, je totiž poměrně snadné se předávkovat. Dvojnásobná denní dávka již může znamenat bolestivé selhání jater, v kombinaci s alkoholem pak pravděpodobně jejich nevratné poškození až smrt. To, že se nejedná o ojedinělý jev, dokazuje i fakt, že v roce 2012 bylo v České republice s otravou analgetiky hospitalizováno na 700 osob, u 8 pak s následkem smrti.

Příroda je napřed

Není na škodu připomenout, že majorita běžně užívaných léků vznikla na základě zkušeností s přírodními látkami. Na rozdíl od těch synteticky připravovaných však s sebou ty přírodní ve většině případů nenesou rizika vedlejších negativních účinků.

1. Kůra z vrby bílé (Salix alba) jakožto přírodní aspirin

Vrba bílá ve svých pletivech obsahuje látku salicin, která se v žaludku přirozeně mění v kyselinu salicylovou. Tato kyselina účinně snižuje bolest, záněty a horečku.

2. Chilli papričkami na uvolnění nervů, svalů a kloubů

Chilli papričky obsahují účinnou látku kapsaicin, která v našem těle reaguje s tzv. P-látkou zodpovědnou za přenos signálů bolesti do mozku. Kapsaicin je z chilli papriček běžně extrahován, je k dostání ve formě gelů či krémů a užívá se lokálně na postižená místa. Bylo taktéž zjištěno, že kapsaicin je výborným pomocníkem při chronické rýmě a zánětech nosních dutin.

3. Boswellia královna Ayurvédy

Boswellia je rod dřevin vyskytujících se pouze na ostrově Sokotra v Indickém oceánu. Je známá po celém světě jakožto kadidlovník, ale pro své antiseptické (protizánětlivé) účinky se užívala již v prehistorické době. Dnes je extrakt kyseliny z tohoto stromu k dostání jako doplněk stravy či krém k zevnímu použití. Pozitivně působí na krevní oběh a brání vstupu infekce do poškozených tkání.

Kadidlovník (Boswellia) jako přírodní lék proti bolestiKadidlovník (Boswellia)

4. Kočičím drápem (Uncaria tomentosa) nejen proti bolesti

Svatá rostlina z Peru, čili Vilcacora, Kočičí dráp a oficiálně pak Uncaria tomentosa, je právem považována za jednu z nejmocnějších rostlin. Tato rostlina dokáže tlumit bolest a záněty v těle. Mocně stimuluje imunitní systém organismu, napomáhá při léčbě a prevenci virových onemocnění (např. chřipky), zánětech horních cest dýchacích i trávicího traktu (např. Crohnově chorobě), narušení bakteriální flóry tlustého střeva po léčbě antibiotiky, peptických vředech, aj. Její síla jde však ještě mnohem dál, má výrazné protirakovinné účinky a významně pomáhá v léčbě AIDS. Vilcacora upravuje produkci hormonu prostaglandinu zodpovědného za rozvoj zánětu a bolesti v celém těle.

5. Hit posledních let – omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají silné protizánětlivé účinky a pomáhají např. při artritidě (zánětlivé autoimunitní onemocnění) a jiných zánětech kloubů, zánětlivých střevních onemocněních, ale také při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění, zejména pak infarktu. Nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin je rybí tuk, jehož denní doporučená dávka je 1 000 mg. Významné množství omega-3 mastných kyselin však také obsahují konopná a lněná semínka a oleje z nich, populární semena Chia, mořské řasy, listová zelenina a různé druhy bobulovitého ovoce.

6. Indický šafrán – 4 000 let staré přírodní antibiotikum

Kdo by neznal základní ingredienci indické kuchyně, kari. Směs koření jehož hlavní surovinou je kurkuma, zlatožlutý prášek získávaný z kořene rostliny Curcuma longa. Kurkuma je odedávna používána v ajurvédské medicíně jako prostředek posilující funkci vnitřních orgánů, zejména pak jater a žaludku. Kurkuma má však pozitivní vliv také na pokožku, proto je často užívána v kosmetickém průmyslu. Látka kurkumin, obdobně jako kapsaicin, inhibuje signály bolesti a je proto využívána ke snižování bolesti (a to i chronické), je to také výborný antioxidant.

 

Indický šafrán - přírodní lék

Než bolest umoříte

Důležité je si uvědomit, že fyzická bolest nevzniká samovolně a je třeba se na ni dívat jako na skvělý komunikační prostředek našeho těla. Tělo se nám prostřednictvím bolesti snaží sdělit důležité informace ohledně našich nedobrých návyků, dietetických a jiných chyb. Upozorňuje nás předem, že jestli nezměníme svůj přístup, může být i mnohem hůř. Příště, až vás bude cokoliv bolet, zastavte se, relaxujte a prociťujte své tělo, své potřeby. Svému tělu nejvíce porozumíte, když mu budete naslouchat. Ono se vám za vaši péči a starostlivost láskyplně odvděčí.

Tento článek si neklade za cíl postihnout veškerá přírodní analgetika, mezi která se taktéž řadí např. šalvěj, heřmánek, hřebíček, křen, zázvor aj., nýbrž dostat do povědomí lidí méně známé, ale účinné alternativy k běžně užívaným syntetickým lékům. Užívání jakýchkoliv léčivých přípravků, i těch přírodních, je třeba při vážnějších problémech vždy předem konzultovat s lékařem.

Článek vznikl volným překladem článku Šest efektivních a přírodních alternativ k Ibuprofenu a kompilací dalších článků: Paralen léčí nebo zabíjí, Ibuprofen pozitivní nebo negativní pomocníkIbalgin – pomsta růžového štěstí a dalších, jejichž odkazy jsou uvedeny přímo v textu.

Eliška Stofferová
Autorka článku

Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl. Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit "na pilu", pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela. Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.