Jana Musialková: "Antikoncepce se týká i mužů"

I když muži menstruaci prožívají jako pozorovatelé a podporovatelé svých partnerek, téma antikoncepce se jich přímo týká – respektive, týká se obou partnerů rovným dílem a o tom je celý projekt Muži a antikoncepce a tento rozhovor.

Před časem jsme na našem webu zveřejnili článek Muži a menstruace, který měl být odlehčením celého tématu a v jeho závěru je i úsměvná esej Glorie Stainem, jak by to vypadalo, kdyby muži menstruovali. I když muži menstruaci prožívají jako pozorovatelé a podporovatelé svých partnerek, téma antikoncepce se jich přímo týká – respektive, týká se obou partnerů rovným dílem a o tom je celý projekt Muži a antikoncepce a tento rozhovor.

 

Jana Musialková

Nadpis našeho rozhovoru hlásá možná pro někoho zvláštní myšlenku a propojení - muži a antikoncepce. Často se totiž hovoří o antikoncepci pouze ve spojitosti s ženami. Jak toto téma vnímáš ty?

Myslím si, že je velmi důležité, aby se otázkou antikoncepce zabývali oba partneři, jak žena, tak také muž.  Připadá mi, že v naší společnosti je hluboce zakořeněný názor, že otázku antikoncepce řeší pouze žena. Vnímám to jako obrovskou chybu, protože plodnost páru je přeci společná, a tak by k ní měli přistupovat oba stejným dílem. Určitě má na současnou situaci vliv hormonální antikoncepce, která nejenže ženě škodí ze zdravotního hlediska, ale také přenáší veškerou zodpovědnost pouze na ni. Mnoho mužů to považuje za samozřejmost.

A také si myslím, že je velmi důležité, aby se otázka antikoncepce řešila více na školách především ve směru k chlapcům. Velký podíl na výchově mají samozřejmě také rodiče, kteří by měli chlapce od mala vést tomu, že otázka antikoncepce není jen záležitostí žen.

Jako velmi nebezpečné vnímám nedostatečnou informovanost o vedlejších účincích hormonálních tablet.

Jana Musialková, Adéla Nováková a Katka JuřenčákováAdéla Nováková, Jana Musialková a Katka Juřenčáková

Proto ses rozhodla iniciovat projekt Muži a antikoncepce. Co vše máte v plánu a co si projekt klade za cíl?

Rozhodla jsem se téma antikoncepce a muži více otevřít. Vedla mě k tomu jedna přednáška, ve které lékař vůbec nezmiňoval negativní účinky antikoncepce a navíc hormonální antikoncepci obhajoval ze všech stran. Společně s Adélou Novákovou a s Katkou Juřenčákovou jsme založily projekt „Muži a antikoncepce“. Natočily jsme krátká videa s muži různého věku i povolání. Oslovení muži odpovídají na otázky týkající se antikoncepce. Máme jasný cíl: inspirovat další muže k jinému pohledu na oblast antikoncepce. Mnoho dnešních mužů neví o negativních účincích, které antikoncepce má na jejich partnerky, a také nemají povědomí o jiných antikoncepčních metodách. Samotné nás překvapilo, jak se tito muži vyjadřovali. Někteří z nich zmínili, že vnímají velké rozdíly mezi ženami, které hormonální antikoncepci berou a které ne.

Jak osobně se Tobě změnil život po užívání hormonální antikoncepce, vnímáte s partnerem nějaký rozdíl? Co ty a tví partneři a HA?

Antikoncepce můj život ovlivnila zásadně. Hormonální pilulky jsem brala téměř sedm let, především proto, že jsem neměla dostatečné informace o negativních účincích. Časem jsem na sobě začala pozorovat změny, které se týkaly především mého zdravotního stavu. Trápily mě časté migrény, také vaginální mykózy a ztráta libida. Tušila jsem, že to může souviset s užíváním HA, ale trvalo mi dost dlouho, než jsem se k vysazení prášku definitivně rozhodla.

Pak jsem narazila na jednoho osvíceného lékaře, který mi tehdy řekl, ať HA vysadím. Myšlenky na vysazení prášků se mi v hlavě promítaly již dlouho, a názor gynekologa mne v tom jen utvrdil. Setkala jsem se však se zamítavou reakcí mého, teď už bývalého partnera, který zároveň odmítal používat prezervativ. Bylo jasné, že vztah nemohl pokračovat dále.

Zdravotní potíže po vysazení prášků ustaly a antikoncepci jsem pak začala samozřejmě řešit i se svým novým partnerem. V tu chvíli mne osvítila myšlenka. Na střední škole v občanské nauce jsme se učily o pesaru jako o nehormonální antikoncepci pro ženy. Začala jsem se po pesarech pídit. V té době se v České republice pesar nedal sehnat a tak jsem požádala kamarádku, aby mi jej dovezla z Německa, kde se běžně prodával. S používáním pesaru jsem byla spokojena a můj partner také. Napadlo mne, že by se v ČR našlo více žen, které by uvítaly, kdyby tento druh nehormonální antikoncepce mohly používat. Rozhodla jsem se proto, že pesary začnu k nám dovážet a prodávat.

Myslíš si, že žena má dnes na výběr dost jiných variant a možností z jiné než hormonální antikoncepce?

Myslím si, že možností není nikdy dost :). Především se bohužel o jiných možnostech neví a ani moc nemluví. Zmínila bych například Symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství a již zmíněný pesar. Obě antikoncepční metody jsou při správném používání vysoce spolehlivé. Symptotermální metoda je navíc skvělá v tom, že pomáhá ženě naučit se poznávat své tělo a plodnost. Neřeší však ochranu v plodných dnech, a tak se může právě s pesarem skvěle doplňovat. Myslím si totiž, že je škoda ochuzovat se o milování právě v plodném období, kdy má žena na něj největší chuť. Žena v plodných dnech použije pesar, nebo její partner kondom. Mohou se takto střídat, aby zodpovědnost za antikoncepci nezůstávala pouze na ženě. Takto to řešíme s mým mužem.

Děláš a šíříš osvětu s pesary také mezi lékaři, jak se k otázce používání pesarů stavějí? Často slýchám názor od žen, že jejich gynekolog tvrdí, že pesar je přežitek, zastaralý.

Bohužel se s tím také setkávám. Navštěvuji gynekology především proto, abych jim tuto „novinku“ představila a předala jim bližší informace o používání. Aby zase oni byli schopni poradit ženám s výběrem vhodné velikosti a typu pesaru. Muži gynekologové reagují často na pesary nedůvěřivě, ale naštěstí se najdou i osvícení lékaři, kteří jsou nakloněni i jiným metodám, než jsou hormonální prášky a tělíska. U žen gynekoložek se setkávám s příznivějšími reakcemi.

Bariérový princip pesaru jako antikoncepce je starý, ale rozhodně ne zastaralý. Tato metoda je opravdu stovky let stará a používaly ji už například ženy ve starověkém Egyptě. Spíše bych řekla, že je to metoda prověřená časem, na kterou je dobré nezapomínat.

 

Cervikální klobouček FemCap a diafragma Caya

Na trhu jsou dva základní typy pesarů: cervikální klobouček a diafragma, jak se tyto pesary mezi sebou liší a pro který a jak by se měla žena rozhodnout? Existuje i více typů pesarů?

Cervikální klobouček a diafragma se liší vzhledem i odlišným designem. Od toho se odvíjí i to, jakým způsobem jsou umístěny v pochvě. Princip ochrany je ale u obou stejný. Kryjí děložní čípek, hlavní vstup do dělohy, a jako bariéra tak brání spermií dostat se do dělohy. Rozhodnutí ženy, jaký typ pesaru si vybere, je často intuitivní. Jsou určité indicie, které určují typ vhodného pesaru pro danou ženu. Důležitými ukazateli jsou těhotenství, porod a zakloněná děloha. Pro ženy se zakloněnou dělohou je vždy vhodnější cervikální pesar.

Ženám, které mají za sebou například tři a více klasických vaginálních porodů, nemusí stačit ani největší velikost cervikálního pesaru FemCap. Rozhodující v tomto případě je velikost čípku a šířka pochvy. Ani vaginální pesar Caya Diafragma nemusí být dostačující. Řešením je Milex diafragma, která má osm velikostí, a je proto vhodná i pro tyto případy. Doporučuji konzultovat s gynekologem.

Drobná postava nebo naopak plnoštíhlá postava ženy může být pomocným ukazatelem pro zvolenou velikost pesaru, není to však pravidlem. Většinou platí, že ženy drobnější postavy budou mít celkové poměry v pochvě menší, týká se to i velikosti děložního čípku. Budou jim proto lépe sedět menší velikosti pesarů, jak cervikálních tak i vaginálních. Naopak je tomu u žen s plnoštíhlou postavou.

Cvičení ani sport nemá na velikost pesaru vliv. Ženy, které používají diafragmu a výrazně získají nebo ztratí na váze, si musí nechat u gynekologa zkontrolovat, zda je pro ně stávající velikost diafragmy dostačující.

A naše tradiční otázka: co ty a tvá menstruace?

Menstruaci jsem měla vždy hodně bolestivou. Možná to bylo způsobeno i tím, co jsem se o menstruaci dozvěděla od maminky. Když jsem dostala svou úplně první menstruaci, maminka mě pouze informovala, že tak to teď bude pravidelně každý měsíc a bude mě hodně bolet břicho. A tak to i bylo. První dny menstruace jsem vždy proležela v křečích. Zlom přišel, když jsem před pár léty narazila na téma ženské cykličnosti. To mi hodně pomohlo přijmout menstruaci jako svou nedílnou součást a respektovat více samu sebe.

Programy z minulosti, které máme dlouhodobě zakódované v hlavě, mohou často ovlivnit naše současné i budoucí prožívání různých situací. Řešením je tyto programy změnit, prožitím těchto situací znovu jinak a lépe. Mohou k tomu sloužit například rituály. Mně samotné pomohl rituál Menarche, který jsem absolvovala v Červeném stanu s Veronikou Lančaričovou a Janou Zittovou. Prožila jsem si tam znovu svou první menstruaci a ve skupině žen ji přijala a oslavila.

Fotka z akce Rozkvétající žena, aneb oslava Menarché v Červeném stanu, která proběhla v červnu 2017.
I pro další rok tyto akce chystáme a máme pro vás hodně novinek a překvapení. :)

Jak prožíváš svůj "příběh ženství"? Je nějaká kniha, akce či cvičení, které bys ostatním ženám doporučila?

Své ženství jsem začala naplno prožívat až po narození syna. Jsou mu teď už 4 roky. Porod vnímám jako transformační proces, který naprosto změnil můj pohled na život, a myslím si, že podobně to má mnoho žen.

Určitě bych ženám doporučila knihu Adély Novákové Život bez hormonální antikoncepce. Zvláště pak ženám, které jsou na vážkách, zda HA brát nebo nebrat. Příběhy žen, které mají s užíváním HA zkušenosti, jim poskytnou zajímavé informace. Lépe se jim pak bude rozhodovat, jako metodu antikoncepce zvolí.
Dále bych zmínila knihu Návod na ženy od Dany Sofie Šlancarové, kterou jsem koupila svému manželovi, abych mu pomohla objasnit nevyzpytatelné chování jeho cyklické ženy. :)

Také mám moc ráda semináře od Katky Juřenčákové. Katka má úžasný dar a schopnost otevírat ženské témata jako je přirozená antikoncepce nebo volná menstruace.

Mgr. Jana Musialková Muroňová
Mgr. Jana Musialková Muroňová

Jana vystudovala pedagogicko-umělecký obor na Ostravské univerzitě. Spletité cesty osudu ji pak zavedly k zájmu o ženskou tématiku, a především o vše, co se týká antikoncepce a menstruace. Již několik let se podílí na chodu webových stránek Pesar.cz, je propagátorkou nehormonální antikoncepce, zabývá se v této oblasti poradenstvím a pořádá školení.

Své dětství prožila částečně v podhůří Beskyd a má proto blízký vztah k tomuto kraji a přírodě. Je vdaná a má jednoho syna.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Krém a olej pro 5 dní ženy

Kosmetická značka Argital představila dva nové produkty: olej a krém z mochny a zeleného jílu. Ty ženám přinášejí úlevu v době jejich menstruace. A proč název pro 5 dní ženy? Neboť právě tolik dní trvá průměrná doba menstruace.