Látkové vložky

Látkové vložky jsou dámské hygienické vložky vyrobené z různých textilních materiálů. Po použití je vyperete (v pračce, ne na valše) a použijete znovu. V tomto článku vás s nimi chceme seznámit. Jen s dostatkem informací totiž můžeme posoudit, zda by třeba právě látkové vložky byly vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro nás.

Látkové vložky, stejně jako látkové plenky pro děti, zažívají v posledních letech velký boom. Dnes je možné si vybrat z velké nabídky těchto intimních hygienických pomůcek a každá žena může najít typ, který by jí vyhovoval. Ale začněme postupně.

Výhody látkovek oproti jednorázovým vložkám

Jsou zdravější

  • neobsahují absorpční gely a deodorační přísady; nejsou běleny chlórem
  • jsou prodyšné, při pravidelném vyměňování zamezují přemnožení bakterií, které by mohlo způsobit zánět nebo velmi nepříjemnou mykózu
  • v případě vložek určených pro šestinedělí pooperční rány lépe dýchají a tím se snadněji hojí

Jsou příjemnější

  • vrchní vrstva látkových vložek bývá z příjemných materiálů, díky kterým se můžete cítit jako v bavlnce
  • tím, že jsou prodyšné, nevytvářejí nepříjemný zápach
  • sama se o své vložky staráte - víte, kdo se jich dotýkal a v čem jste je vyprala

Jsou ekologičtější - jejich pratelnost, tedy opakované používání a materiály, ze kterých jsou vyrobeny, jsou hlavní ekologickou výhodou látkových vložek.

Jsou ekonomičtější - pořízení látkových vložek je cenově dostupné a tím, že je používáte opakovaně, odpadají náklady na nové intimní pomůcky každý měsíc.

Z jakých druhů látkových vložek můžeme vybírat

Tato intimní dámská hygienická pomůcka, která může ženu provázet celým obdobím menstruace je vyrobena nejčastěji z bavlny (resp. biobavlny). Používají se také bambusové nebo konopné tkaniny, froté, plyše a další příjemné materiály. V dnešní době je možné si vybrat z velkého množství typů látkových vložek:

Látkové vložky - ekologické řešení menstruace Látkové vložky - ekologické řešení menstruace

Malá látková vložka - slipovka nebo intimka
Tenká vložka, která slouží pro dny slabého krvácení (na začátku nebo na konci menstruace) a lze ji používat i mimo období menstruace jako ochranu spodního prádla. Tento typ doporučujeme jako doplněk k menstruačnímu kalíšku. Vyhnete se tak "nepříjemným překvapením" v době, kdy se s kalíškem učíte zacházet. Tyto vložky se vyrábí v propustné i nepropustné variantě.

Látková vložka denní
Středně silná vložka pro střední sílu krvácení bez nepromokavé vrstvy.

Látková vložka denní s nepropustnou vrstvou
Slabší vložka pro střední sílu krvácení s nepromokavou vrstvou.

Látková vložka vrstvená
Jedna vložka, která umožňuje volit si její tloušťku tím, že vkládáte další vrstvy. Podle síly vašeho krvácení si tak nastavíte, co vám vyhovuje.

Látková vložka noční
Dlouhá a silná vložka s nepropustnou vrstvou.

Látková vložka pro období šestinedělí
Dlouhá a silná vložka bez nepropustné vrstvy.

Většina látkových vložek se vyrábí s "křidélky", které jsou opatřeny patentkami, takže vložka dobře drží a chrání tím vaše prádlo před případným znečištěním. Jsou ale i varianty bezkřidélkové. Jejich nevýhodou je nebezpečí nečekaného vypadnutí nebo posunutí, což je právě důvod, proč nejsou tolik oblíbené a vyhledávané.

Protože dnešní moderní ženy chtějí, aby jejich intimní pomůcky pěkně vypadaly, je možné zakoupit vložky ve všemožných barvách a tvarech.

Informace o látkových vložkách značky Meracus najdete na - látkovky Meracus.
Aktuální barvy a designy si můžete prohlédnou v našem e-shopu Maluna.cz
Informace o použití intimek s menstruačním kalíškem - Proč intimka k menstruačnímu kalíšku?

Kolik vložek si pro začátek pořídit?

A kolik to může stát? Počet použitých vložek během menstruace se samozřejmě mění se sílou krvácení. Průměrně můžeme říci, že vám postačí na den 1-5 kusů. Je dobré mít po ruce víc typů, abyste mohly použít vždy ten nejvhodnější dle síly krvácení.

Cenově je to také různé. Na trhu je velké množství značek jak domácích, tak zahraničních. Pro představu: cena denní vložky se může pohybovat mezi 100 - 200 Kč za kus, slipová vložka 80 - 150 Kč za kus, noční se pohybuje kolem 250 Kč za kus. Samozřejmě, že lze koupit i “luxusnější” kousky, které nabízejí spíše zahraniční firmy a ty se mohou pohybovat od 400Kč za kus.

Další variantou je možnost si vložku sama ušít. Materiály se dají běžně koupit nebo můžete zužitkovat domácí zásoby jako pyžama, utěrky, ručníky. Podívejte se na střihy a návody na ušití látkové vložky nebo na zajímavý článek o ekologii a hygieně Vložky pro ekoložky, kde najdete stručný návod na ušití látové vložky.

Látkové vložky Meracus

Manipulace s látkovou vložkou

Manipulace s látkovou vložkou je velmi jednoduchá a víceméně stejná jako s "klasickou" vložkou. Měňte vložku stejně často jak jste zvyklá. Po použití je nejvhodnější vložku namočit a s pomocí např. žlučového mýdla předeprat a poté opět namočit do vody (tu pak měňte každý den). Vložky pak vyperte najednou nebo je můžete přidat k běžnému prádlu. Také je možné vložku skladovat na sucho a předeprat ji těšně před praním. V každém případě, je nutné použité vložky vyprat po 3 dnech. Praní je možné i při 40°C, ale doporučujeme nastavit prací cyklus na 60°. Někteří výrobci umožňují praní na 90°, ale takto vysoká teplota nám připadá zbytečně vysoká a způsobuje větší opotřebení látky.

Po ukončení menstruace můžeme vložky před závěrečným praním desinfikovat např. v octovém roztoku (1 lžička na 1,5dcl), v slabším roztoku peroxidu (1:1 peroxid/voda) nebo v čajovníkové lázni (3-5 kapek tee tree oleje do 1,5 dcl).

Praktickou pomůckou k vložkám jsou speciální diskrétní kapsičky z nepromokavého materiálu (i nediskrétní :), ve kterých můžete mít použité vložky, jste-li někde mimo domov (např. v práci). Na cestách důrazně doporučujeme využít menstruační kalíšek, protože použití látkovek se jeví jako veskrze nepraktické!

Intimní nebo slipové vložky, které používáte mimo období menstruace, můžete prát stejně jako perete spodní prádlo.

Na závěr

Látkové vložky jsme vyzkoušely a používáme je. Osvědčily se nám jako samostatná hygienická pomůcka, ale také jako doplněk menstruačního kalíšku. Ke kalíšku doporučujeme slipovou vložku. Zvláště v začátcích používání menstruačního kalíšku, kdy si nejste jistá jestli jste kalíšek správně zavedla, je používání slipové vložky dobrým řešením před nečekaným únikem menstruační krve.

Látkové vložky se staly hitem hlavně mezi maminkami, které používají látkové plenky pro své děti. Věříme, že obliba látkových vložek pronikne i k dalším ženám, které zjistí, jak příjemná pomůcka to je.

Chcete si přečíst osobní zkušenosti? Přejděte na zkušenosti s látkovými vložkami.
Chcete si látkové vložky hned objednat? Doporučujeme e-shop Maluna.cz, kde najdete mnoho různých českých značek.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Často kladené dotazy - látkové vložky

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit látkové vložky nebo když už je používají a mají nějaké potíže.

Látkové vložky Meracus

Když jsme v roce 2012 přidali na náš web první látkové vložky, vůbec jsme netušili, jak velkou oblibu si získají. Postupně s vašimi objednávkami jsme tvořili značku Meracus a vymýšleli další a další kombinace barev a různé tvary, abychom uspokojili vzrůstající poptávku.

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!