Ekologická likvidace menstruačních kalíšků

Občas dostáváme otázku: „Když je kalíšek považován za ekologickou pomůcku, znamená to tedy, že je z rozložitelného materiálu?“ Pojďme si na tuto otázku odpovědět.

V čem je používání menstruačních kalíšků oproti konvenčním pomůckám ekologické?

Menstruační kalíšek můžeme díky materiálu (silikon či TPE) používat opakovaně 5-15 let, v závislosti na doporučeních jednotlivých výrobců a také na tom, jak se o něj staráme. Za zmíněnou dobu bychom v případě konvenčních jednorázových pomůcek vyprodukovali enormní množství odpadu. Tímto způsobem šetříme přírodu, ale také svou peněženku. A právě z tohoto důvodu může menstruační kalíšek nést název „ekologicky šetrný výrobek“. Není to tak, že by byl ekologický, protože by byl vyrobený z rozložitelných materiálů. (Pokud byste takovou pomůcku chtěla, můžete zvolit menstruační houbičku, kterou můžete směle přidat na kompost až vám doslouží.)

Menstruační kalíšek LunetteNejvětším ekologickým přínosem menstruačního kalíšku je možnost jeho opakovaného použití.

Recyklace silikonu a TPE

Silikon ani TPE (termoplastický elastomer) nejsou materiály, které by se samy rozložily či byly kompostovatelné. Jaké jsou tedy další možnosti recyklace?

Silikon

Na otázku recyklace silikonu jsme se zeptali společnosti EKOKOM, která se zaobírá recyklací odpadů: „Žádné informace o možnosti recyklace silikonu od zpracovatelů nemáme. Stále tedy platí, že jej nelze třídit, a patří tedy do směsného odpadu.“

Firma Mooncup tuto odpověď rozvíjí: „Pokud váš kalíšek dosloužil a vy jej chcete zlikvidovat jiným způsobem než hozením do koše, můžete jej spálit. Můžete tak učinit v dobře větraném prostoru či v otevřeném ohni. Ujistěte se ovšem, že dodržujete potřebné bezpečnostní opatření proti možnému vzniku požáru. Upozorňujeme ale, že lékařský silikon je materiál, který neroztaje, ale spálí se na popel.“ 

Pokud vás zajímá, jak takový proces probíhá, můžete se podívat na toto video s kalíškem Mooncup:

Ilona Bittnerová k tomu dodává:

"Jak se můžeme dočíst na wikipedii, silikony jsou anorganicko-organické polymery. Kostra je tvořena řetězcem, ve kterém se střídají atomy křemíku a kyslíku. Probírala jsem možnost likvidace kalíšku s Tomášem Fleknou, který je výrobním a technickým manažerem v továrně na zpracování silikonu, a i ten mi doporučil ať kalíšek zkusím spálit - zůstane jen křemičitý prach. Samozřejmě jsem to vyzkoušela, protože jsem byla zvědavá, jak to bude celé probíhat. Kalíšek jsem přidala do kamen a sledovala průběh. Začal velmi rychle hořet, ale překvapilo mě, že dlouho zachovával tvar, i když barva se měnila. Když jsem do něj pak "šťouchla", ukázalo se, že je tak křehký, že se hned rozsypal. Netřeba asi dodávat, že spalování kalíšku bude produkovat také určité množství oxidu uhličitého.

Tento pokus jsem nicméně udělala jen jednou se starým vzorkem. Jinak si i kalíšek, který mi už nesedí, nechávám, protože se mi bude možná hodit v jiném životním období. Stačí, aby žena začala víc sportovat nebo změnila zaměstnání se sedavého na aktivnější a potřebuje zas menší velikost. Radím tedy kalíšek, který vám nesedí, hned nelikvidovat. Pokud máte téměř nový kalíšek, který vám z nějakého důvodu nesedí, můžete ho také nabídnout v naší skupině Kališnice na facebooku. Je dost žen, které si rády pouze vyzkoušený kalíšek vysterilizují a ocení nižší cenu."

TPE Termoplastický elastomer

Některé kalíšky ovšem nejsou z lékařského silikonu, ale právě ze zmíněného TPE (například Me Luna, Masmi a Silky Cup). Právě firmy Me Luna jsme se zeptali, jak nejlépe na recyklaci menstruačního kalíšku z tohoto materiálu. Zde je jejich vyjádření: „Silikonové kalíšky recyklovatelné nejsou, ovšem u kalíšků z TPE je to trochu jinak. Kalíšek můžete rovněž vyhodit nebo spálit, ale je možné jej i recyklovat. V Německu (stejně jako v České republice) je možné TPE materiály přidat do tříděného odpadu k plastům.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Je kalíšek moc velký?

Dobrý den, včera jsem si domů donesla Yuuki 1 + 2 Soft. Potřebovala bych trochu konzultaci. Jednak jsem ráda, že čas dozrál a dokopala jsem se kalich pořídit! Ale vůbec jsem nevěděla jakou velikost zvolit (je mi 39, nerodila jsem a rodit nejspíš nikdy nebudu), takže mě bodla akční nabídka.

Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna

Některé ženy se ptají, zda jsou kalíšky vyrobené z TPE - Me Luna, Masmi či Silky Cup - zdravotně nezávadné stejně jako kalíšky vyrobené z lékařského silikonu. Proto bychom vám rádi poskytli komplexní informace o materiálu, který je pro výrobu kalíšků Me Luna používán.

Který kalíšek je měkký a který pevný?

Často se nás ženy ptají, proč ještě nemáme tabulku s přehledem pevnosti kalíšků. Odpověď je jednoduchá – pevnost (či měkkost) kalíšku totiž nejde tak jednoznačně změřit a porovnat. Nicméně zkusili jsme to a tady je výsledek.