Taneční představení Měsíční spirála

Recenze od Zuzky Lhotové

 

Kamarádka mě pozvala na předpremiéru představení o menstruaci. Tak vlastně proč ne? Zaujalo mě to, protože v poslední době se tímto tématem více zabývám a baví mě objevovat rozsah a možnosti s tím spojené. Když jsem vyrazila na představení, moc informací jsem si nezjišťovala. Věděla jsem jen, že se jedná o taneční představení inspirované knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc. Představení mělo oslavovat ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě. Tolik teorie, raději jsem neměla očekávání a jen jsem si užívala svými smysly zajímavou choreografii.

 

Taneční představení Měsíční spirála

 

První scéna představovala úvodní rituál a navodila publikum na další obrazy, které se už věnovaly jednotlivým fázím měsíce, archetypům se kterými jsou spojeny a přechodovým rituálem, který jej doplňuje. Archetypy: Baba, Panna, Matka a Čarodějka byli dobře rozpoznatelné. Na můj vkus, až moc dobře :). Divák neměl tolik prostoru pro své vlastní uvažování nad archetypem a nemohl význam získat pouze z emocí, které v něm scéna vyvolává. Symboly tak byly divákům naservírované přímo na zlatém podnose. Posuzuji to, ale z pozice ženy, která se o téma zajímá. Takže pro někoho, kdo je poprvé seznámen s archetypy a měsíčními fázemi to může být naopak dobrým vodítkem. Nejvíce na mě zapůsobila závěrečná scéna ženské sounáležitosti a sdílení, která byla velmi energická. Krásným momentem také bylo při archetypu matka, nerození dítěte a sestoupení tanečnice v náručí s dítětem ze schodů z publika na jeviště. Hudba, která byla z živé produkce čtyř žen sedící po stranách pódia, krásně potrhovala intimní momenty.

 

Představení vás vtáhne do jednotlivých fází a nechá vás pocítit změny energie, kterou žena prochází v průběhu menstruačního cyklu. Zároveň nás nechá poznat, že menstruace je silným spirituálním zážitkem spojeným s ženským kruhem a sdílením.

 

Taneční představení Měsíční spirála

Premiéra: 22. května 2015 v divadle Ponec

PROJEKT Měsíční spirála - Taneční divadlo Bílá Velryba, z.s.

Autorka projektu, choreografka a lektorka: Zuzana Lásková

Asistentka choreografie: Mirka Papajiková
Informace o dalších představeních najdete na mesicni-spirala.webnode.cz

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace