Mohendžodáro je starodávný tantrický rituál pro ženy vycházející z indické tradice, naladěný na potřeby moderní ženy. Je to zkrášlující a omlazující cvičení, které dodává ženám krásu, svěžest a šťavnatost.
Rok 2012 byl pro mě opravdu zlomový, protože se začaly úspěšně rozplétat problémy, se kterými jsem již několik předchozích let pracovala, a stále se nemohla nikam dostat. Až nyní, když píši tyto řádky, si uvědomuji, jak mi Mohendžodáro (tantra-jóga pro ženy) změnilo za posledního půl roku život.
Posledních pět let jsem řešila různé problémy, např. opakované gynekologické záněty s bolestmi podbřišku, potíže s komunikací s muži a ve vztazích s nimi. Zároveň jsem nemohla najít radost ze života a lásku sama k sobě.
Moje cesta k ženství, lásce a radosti
V červnu 2012 jsem, po doporučení mé blízké známé, vyrazila poprvé na celodenní kurz Mohendžodára. Šla jsem tam trochu nervózní, vůbec jsem netušila, co můžu čekat. V práci dělám v ryze mužském kolektivu a ženský kruh byl pro mě něco potlačovaného, měla jsem totiž ženství spojené hlavně s pomlouváním, klábosením a fňukáním.
Hned při prvním cvičení se mi naprosto nečekaně začala uvolňovat moje obava ze zapojení se do kolektivu. A to jsem si v té době myslela, že mám toto téma už zpracované. Měly jsme tančit, naprosto uvolněně a bez zábran. Vzpomněla jsem si na své dětství, kdy jsem tančila ráda, a bylo mi jedno, kdo se na mě dívá a ani mě nenapadlo, že by mě měl někdo hodnotit. Trvalo mi pět celodenních kurzů, než jsem se plně uvolnila a v tanci si dovolila cokoliv vyjádřit. Je to pro mě osvobozující pocit plný radosti, který jsem v životě postrádala.
V každém kurzu jsem potkala spoustu nových žen, byly to ženy, které jsou krásné a velmi inspirativní. Při společném meditování, tanci a dalších cvičeních jsem začala více vnímat svou vnitřní ženskou stránku, jemnou, plnou lásky a důvěry, která čekala hluboko ve mně a doufala, že ji začnu objevovat. S tím se začala samovolně ukazovat také láska vůči mně samotné a zdravá sebedůvěra.
Po půl roce, kdy jsem navštívila pět celodenních lekcí, se cítím krásně a láskyplně. Mí přátelé, ženy i muži, mi začali říkat, že jsem čím dál tím krásnější, že v sobě nesu ženskou energii. Dokonce jsem ztratila svou obavu z kontaktu s muži, začala jsem si s nimi ráda povídat a sdílet pohled na svět. Zároveň jsem potkala mnoho nových přítelkyň, se kterými se cítím, jako kdybych je znala již mnoho let, a není to jen můj subjektivní pocit, ale potvrzený vzájemným sdílením.
Co je Mohendžodáro?
Naše průvodkyně Zita Žurková říká: „Je to cvičení, které muž nesmí vidět a tanec, který muž musí vidět“. Samotný tanec, nebo také posvátný rituál Mohendžodáro se skládá z jednotlivých asán (pozic těla), které nás vedou k prožití a uvědomění si různých protikladných aspektů ženy, například žena kráska – žena ošklivka, žena kněžka – žena čarodějka, žena herečka – žena hysterka a další aspekty, které všechny nebudu jmenovat. Nejsme totiž vždycky jenom princezny, ale někdy dokážeme ukázat světu i svoji temnější stránku. A to je to, co se mi na tantře pro ženy líbí, spojuje totiž světlé i tmavé stránky našich osobností, nic nepotlačuje ani nevyvyšuje.
Pro mě osobně je Mohendžodáro velmi krásná cesta, jak poznat sama sebe jako ženu a oslavovat své tělo radostí a láskou a to ať jsem kdekoliv, a s kýmkoliv.
Autorkou textu je Romana Bukovská, v Praze dne 15. 12. 2012
Kde najdu další informace?
Stránky lektorky Zity Žurkové - www.vedomazena.cz
Stránky o Mohendžodáru - http://www.mohendzodaro.cz/
Kurzy pravidelně probíhají v různých městech po celé ČR.
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.