Monika Valová: Ženská bylinná napářka před a po porodu

O ženské napářce jsme se již rozepisovali v článku Ženská bylinná napářka. Ženám, které tuto úžasnou péči ještě nevyzkoušely, ji můžeme jen doporučit. Dnes jsem vyzpovídali přímo Moniku, maminku pěti dětí, která má velkou zásluhu na tom, že ženská napářka zažívá svůj opětovný rozkvět i v Česku.

Moniko, máš již mnoho zkušeností s bylinnou napářkou - jaké jsou zkušenosti a odezvy žen?

Zatím mám vlastně samé pozitivní ohlasy. Co dělá ženám největší problém je najít si na napářku čas a potom také teplota páry. Chce to trochu praxe než se naučí načasovat, kdy je pro ně pára po uvaření bylin tak akorát. Každá jsme různě citlivá, a proto nelze přesně doporučit, jak dlouho nechat odvar chladnout. Ale i díky tomu, že nad horkou parou prostě nemůžeš mávnout rukou a pokračovat s tím, že to brzy zchladne, učíš se komunikovat se svým tělem a nespěchat na sebe. A o to jde, být především sama pro sebe a dopřát si prostor pro hýčkání svého těla i duše.

Nedávno mi psala jedna žena, že se při napářce rozplakala takovým tím nekontrolovatelným očistným pláčem. Při napařování z jejího lůna doslova začaly vylézat na povrch potlačené emoce. Takové reakce jsou pro mě hnacím motorem k tomu, abych napářku rozsévala mezi další a další ženy. Stává se také, že při procesu napařování se žena tak uvolní, že usne. To, si ale může dovolit jen ta, která si pořídí kvalitní hrnec, který udrží bylinky dlouho teplé. A nebo mi píšou ženy, ve kterých bylinné teplo úplně rozvířilo životní energii a ony pak se svými partnery zažily úžasné intimní chvíle. Moc mě také baví reakce žen, které jsou vůči napařování prvně skeptické a vyzkouší ho jen ze zvědavosti, potom se ozvou, že jsou samy překvapené, jak je to super!

Ženská bylinná napářka

Zkušenosti žen se samozřejmě liší podle věku a účelu s jakým napařují. Vím o několika ženách, které v souvislosti s napařováním otěhotněly s bylinkami “Podpora plodnosti” a také ženy, které se musely s těhotenstvím předčasně rozloučit a napářka jim pomohla tělo po potratu rychleji vyčistit. Během tohoto bolavého období, kdy se tělo čistí, žena potřebuje především laskavou péči, a pokud ji přijme sama od sebe, lépe se jí s její ztrátou vyrovnává. Proto jsem směs bylinek, které ženu doprovází při této životní etapě, nazvala “Laskavá péče po potratu”.  Mám také krásné odezvy od starších žen, které jsou v menopauze, těm napářka také velmi pomáhá.

Povědomí o napářce se zvyšuje, začínáme budovat novou tradici v ženských kruzích. Provádějí se i napářkové rituály.

Napářka jako univerzální ženská očista může ženu provázet od první menstruace přes dospívání, těhotenství, porod, poporodní období, ženskou zralost až k podzimu ženského života. V poslední době si při každé napářce vzpomenu na pocity, které jsem měla před porodem, když jsem seděla nad parou. Dokážu se naladit na ty překrásné těhotenské chvilky a pokud budu mít jednou jako stará moudrá babička šanci vybavit si díky bylinné napářce i jiná období svého života, bude to pro mě takové vzácné propojení minulosti s přítomností.

Ženská bylinná napářka - bylinné směsy na napařování

Pro někoho může být překvapující, že v nadpise zmiňujeme napářku před porodem.

To asi ano, může to být matoucí, protože všude uvádím, že těhotenství je kontraindikací napařování. Jde o obecné pravidlo s jednou výjimkou. Tou je ukončený 38. týden těhotenství. Když jsem zjišťovala informace o napařování, které jsem pečlivě testovala na sobě a ženách z mého okolí, čerpala jsem především z mexické a americké tradice, o napařování v těhotenství jsem tam nenašla zmínky. S napařováním v těhotenství jsem se setkala až ve chvíli, kdy jsem byla sama v tomto požehnaném stavu. A stejně jako mi přišlo napařování do mého života v rámci pravidelné očisty, našlo si mě také v těhotenství a já jej mohla na vlastní kůži vyzkoušet. Odvahu mi dodala kniha Zdravé těhotenství - přirozený porod od věhlasné německé porodní asistentky Ingeborg Stadelmann, která se o napařování před porodem zmiňuje. A tak jsem vlastně spojila zkušenosti středoamerické tradice se středoevropskou. Napářka ale nepatří jen Mexičankám, Američankám nebo Němkám. V různých podobách a s jinými bylinami ji používají nebo používaly ženy po celém světě. Znaly ji i naše prababičky, jen ji jako tradici bohužel neudržely, takže ji nyní navracíme zpět jako sice pozapomenutou, ale stále fungující a snadno dostupnou techniku ženské péče. A to i v podobě předporodního, porodního napařování a poporodního napařování.

Jakým přínosem může napářka před porodem být?

Od ukončeného 38. tt., tedy od období, kdy je miminko považováno za donošené a je připravené na život mimo matčino lůno, mohou těhotné ženy využít teplé bylinné páry pro uvolňování porodních cest. Napářka může zafungovat i jako prostředek k vyvolání porodu, když žena přenáší. Ale také je velmi přínosná, pokud si ji žena dopřeje před cvičením s Epinem či Aniballem, krásně totiž prokrví a zvlhčí stěny pochvy a hráz, takže je potom  řekněme “elastičtější. Ze stejného důvodu je vhodné použít bylinnou směs “Uvolnění porodních cest” nebo vlastní bylinky před masáží hráze.

Ženská vaginální napářka je způsob očisty ženského lůna.

A co napařování po porodu?

Co jsem vyčetla, tak Mexičanky začínají napařovat poprvé mezi 3. a 9. dnem po porodu a napařují klidně každý den. Myslím, že u poporodní péče platí více než kdy jindy pravidlo, že to musí být ženě příjemné. Mimo to, by žena neměla mít v době napařování žádnou otevřenou ránu, porodní zranění a měla by sama cítit, že ji napářka láká. Při napařování po porodu nevadí, že má žena očistky, napářka pomáhá k tomu, aby se ženské tělo rychleji vyčistilo. Neměla by ale krvácet hodně. Myslím si, že napářka k období šestinedělí prostě patří, sama jsem ji vyzkoušela, a proto ji také můžu doporučovat dále. Pokud není ženě představa napařování těsně po porodu příjemná, může několik týdnů počkat a začít až po šestinedělí, tak jako tak jí udělá dobře. Rozhodně by měla dát na svou intuici. Když není rozhodnutá a váhá, může si přivolat na pomoc poporodní dulu nebo svou porodní asistentku, se kterou napařování prodiskutuje, a která ji napářku připraví.

A jaká je tvá zkušenost s napařováním po porodu, máš teď malého Mariánka…

Bylinky si mě zavolaly dva týdny po porodu a protože jsem si říkala, že moje ženské orgány budou po porodu citlivější než obvykle, volila jsem trochu chladnější páru, což se nakonec ukázalo jako zbytečné, protože jsem na “hrnci” strávila kratší dobu. Bylo to velmi velmi příjemné. Cítila jsem potřebu odměnit se za krásný porod. Proto jsem si to hned další den zopakovala a dále pokračuji nepravidelně podle chuti, dokonce jsem u napářky i kojila Mariánka. Poporodní hojení (tak se jmenují i bylinky) s miminkem v náručí, to je dokonalá kombinace péče o matku a dítě zároveň. Protože, jak se říká: “Šťastná a spokojená matka, šťastné dítě.”

Spolupracuješ také s porodními asistentkami, jaké jsou jejich zkušenosti?

Znám osobně tři porodní asistentky, které napářku při své páci využívají a od nich mám také informace, že napářka dokáže ženu před porodem krásně uvolnit a připravit porodní cesty na porod. Díky nim znám příběhy žen, které porodily bez poranění, několik hodin po poslední napářce. Nějaké větší závěry však budeme moci vyvozovat až s vyšším počtem žen, které si ji budou dopřávat. U nás je zatím napařování doslova v plenkách.

Monika Valová

Mgr. Monika Valová

Manželka úžasného muže a matka 5 dětí, se kterými společně žijí v sebevedomarodina.cz, a motivují ostatní k tomu, aby žili svůj život v radosti, lásce, svobodě a harmonii. Po vystudování právnické fakulty se věnovala právu ve státní správě, mj. pracovala v uprchlickém táboře. Po porodech svých dětí předává své zkušenosti dalším ženám v rámci předporodní přípravy, doprovází k porodu jako dula a poskytuje laktační poradenství, konzultace a přednášky k bylinné napářce. Je spoluzakladatelka steamy.cz - značky, která se zabývá šířením osvěty v oblasti ženského bylinného napařování a distribuce pomůcek k jejímu provádění.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak na bylinnou napářku

Ženská vaginální napářka není žádná věda. Postup je jednoduchý a každá žena si může pravidelně užívat domácí péči. Nejjednodušší cestou, jak začít, je zakoupit si bylinnou směs a případně také sadu na napářku (prkénko a hrnec) a přečíst si tento článek s praktickými tipy.

Lékaři a bylinná napářka

Bylinná napářka je zcela přírodní ozdravná cesta pro ženské intimní partie. Názory lékařů na ni se různí a v tomto článku se podíváme na argumenty pro a proti vaginální napářce.

Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že "příprava na sex" většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem...jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?