Mořská houba není rostlina

Z hlediska biologie je mořská houba živočich – jediný, který se nemůže pohybovat z místa na místo. Patří do kmene houbovců (Porifera), nepleťte si je s klasickými houbami (kmen Fungi).

Jsou to jednodušší a většinou mořští živočichové s vakovitým tělem, kteří mohou vyjímečně dosahovat velikosti až 2 m. Tělo houby se skládá ze dvou vrstev buněk a dutiny uprostřed. Uvnitř dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton (záleží na druhu mořské houby). Do dutiny vede několik malých přijímacích otvorů, které jsou umístěny v dolní části mořské houby. V horní části je umístěn jeden velký, vyvrhovací otvor (osculum).

Skelet mořské houby působí velmi dekorativně. Mořské houby dýchají celým povrchem těla. Cévní, vylučovací ani nervová soustava nejsou vyvinuty. Mořské houby však mají skelet (kostru) - síť vláken nebo jehliček tvořených oxidem křemičitým nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla (po vysušení měkkých částí živočicha) působí velmi dekorativně (vzhledem připomínají dekorativní mořské houby většinou krajky).

Mořskou houbu nalezneme v teplých mořích po celém světě, ale více než 80 % mořských hub žije v oblasti Floridy a Mexického zálivu. Existuje více než 5000 druhů, ale jen 36 z nich má užitkovou hodnotu a pouze 15 z nich se hodí i k péči o tělo.

Mořské houby se sbírají v oblastech teplých moří Karibiku.

Historie využití mořských hub

Historie zkoumání rozličných mořských hub se začala psát v době Aristotela, který si všiml mnoha druhů hub, které vojáci používali k čištění svých helmic. Je ale téměř jisté, že mořské houby byly používány pro různé účely již od počátku některých civilizací.

Například Římané si mořskou houbou zvanou "Sloní ucho" obkládali vnitřek kovového vojenského brnění, aby předcházeli odřeninám na těle. Také objevili, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí za velmi krátkou dobu a navíc po ní nezůstane ani památky.

Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Kouzlo přírodních mořských hub spočívá totiž mimo jiné v tom, že obsahují přibližně 14 % jódu. To znamená, že v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty. Houby tak mají řadu vlastností využitelných v lékařství – jsou antiseptické, antibakteriální a desinfekční.

Je téměř jisté, že mořské houby byly používány pro různé účely již od počátku některých civilizací.

Pro více informací o menstruačních houbách navštivte www.menstruacnihouby.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Často kladené dotazy - menstruační houby

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit menstruační houbu nebo když už ji používají a mají nějaké potíže.

Mořská houba jako varianta menstruační hygieny

Již delší dobu jsou na trhu k dostání přírodní mořské houby. Jako mycí a kosmetické houby jsou oblíbené především díky svým desinfekčním účinkům a velké savosti. Jedná se ale také o zajímavou přírodní variantu dámské intimní hygieny!