Pesar diafragma Caya

V našem eshopu si můžete vybrat ze dvou variant cervikálních pesarů a nově nabízíme také pesar vaginální: diafragmu Caya. Jak se tata varianta pesaru liší a pro koho je vhodná se dozvíte v tomto článku.

Cervikální nebo vaginální pesar?

Než se pustíme do podrobnějšího popisování samotné diafragmy Caya, pojďme se podívat na rozdělení pesarů. Budeme mezi sebou porovnávat pesar vaginální (diafragma Caya) a pesar cervikální (rovněž označován jako cervikální klobouček, takovým je například pesar Femcap). Existuje ještě několik dalších typů pesarů, ale ty se nepoužívají tak často, a proto se jim v tomto rozdělení věnovat nebudeme.

Oba zmíněné typy pesarů mají společné to, že jsou z lékařského silikonu, zavádějí se do pochvy a slouží jako bariérová antikoncepční pomůcka.

Cervikální a vaginální pesar

Nasazování: Cervikální pesar se nasazuje na děložní čípek a diafragma se umisťuje tak, že se zasune za stydkou kost (ještě si upřesníme).

Velikost: Zatímco diafragma Caya má velikost pouze jednu, zmíněný Femcap má velikosti tři.

Zavedení: Cervikální pesar je možné mít zavedený až 48 hodin a může se používat i bez spermicidního gelu (ten je však lepší použít, neboť se tak zvyšuje celková účinnost). Diafragma Caya se zavádí na maximálně 24 hodin a doporučuje se používat společně se spermicidem, bez něj je účinnost mnohem menší. Pro přehlednost:

  Účinnost bez spermicidu Účinnost se spermicidem
Cervikální klobouček 96% 98%
Diafragma Caya 86% 96%

Hezké srovnání zmíněných typů pesarů naleznete v tomto videu:

Vaginální pesar diafragma Caya

A nyní se již pojďme samostatně věnovat tvarované diafragmě Caya. Je vyrobena z lékařského silikonu, byla vyvinuta v USA a vyrábí se v Německu.

  • Silikonová membrána: Mimořádně tenký pesar, který zcela zakrývá ústí děložního čípku. Při pohlavním styku ho vůbec není necítit.
  • Rám: Pružný, dodává pesaru flexibilitu a usnadňuje jeho zavedení do pochvy. Lem přidržuje pesar na místě a zajišťuje, aby byl správně umístěn.
  • Úchytky: Pomáhají při zavedení do pochvy. Pesar se dá v těchto místech snadno složit.
  • Prohlubeň na uchycení: Usnadňuje vyjímání pesaru z pochvy.

Zavádění pesaru

Diafragma Caya se zavádí do pochvy zmáčknutá. Vkládá se do pochvy podobně jako tampon. Umisťuje se mezi zadní poševní klenbu a prostor před stydkou kostí. Zcela tak zakrývá děložní čípek a brání tím proniknutí spermií do dělohy. Po pohlavním styku musí zůstat diafragma Caya nejméně 6 hodin v pochvě, ne však déle než 24 hodin. Díky svému anatomickému a ergonomickému tvaru se hodí pro většinu žen.

Tvarovaná diafragma Caya® je antikoncepční pomůckou vyvinutou v USA a vyráběnou v Německu.
Je vhodná pro ženy, které chtějí používat přirozenou a bezpečnou antikoncepci.

Caya musí být použita vždy v kombinaci s kontracepčním gelem. Ten se přidává do žlábku a je možné jej přidat i zespod. Účinnost tohoto gelu jsou 2 hodiny. Pokud vaše milostné hrátky trvají delší dobu, rozhodně pesar nevyjímejte, pouze po dvou hodinách přidejte spermicidní gel.

Pesar Caya se hodí pro ženy, které:

  • se chtějí chránit nebo musí být chráněny nehormonálně (např. při zvýšeném riziku trombózy),
  • nechtějí anebo nemohou užívat nitroděložní tělísko,
  • nechtějí myslet na antikoncepci, když to zrovna není třeba,
  • kojí nebo jsou po porodu,
  • jsou alergické na latex,
  • jsou po porodu, kojí nebo jsou mezi dvěma těhotenstvími,
  • potřebují bariérní pomůcku v kombinaci se symptotermální metodou.

I když je tento pesar univerzální a jednovelikostní, neznamená to, že bude vyhovovat všem ženám. Kdy tento pesar nevybírat:

  • pokud máte příliš úzkou pochvu,
  • pokud jste malá a máte úzké boky, je možné, že by vás tlačila,
  • pokud máte zakloněnou dělohu není možné tento pesar používat, nedržel by na svém místě - v takovém případě zvolte raději cervikální pesar,
  • pokud často trpíte záněty močového měchýře, tímto tvarem byste to zbytečně provokovaly.
Kdy se pesary obecně nedoporučují používat:
  • v šestinedělí
  • při silném poklesu  pánevního dna
  • při vrozené vadě rodidel
Životnost diafragmy Caya:

Výrobce doporučuje vyměňovat pesary každé dva roky. Z naší zkušenosti doplňujeme, že záleží na četnosti používání pesaru. Pokud byste chtěla pesar používat déle než zmíněné dva roky, je potřeba důkladně zkontrolovat jeho stav. Napusťte pesar vodou a podívejte se proti světlu, jestli neuvidíte prasklinky či jestli pesar neprotéká.

Péče o pesar:

Před prvním použitím Cayu omyjte vodou a mýdlem a tato údržba stačí i pro běžné použití. Umývejte jej pouze přípravky, které jsou přímo určené na silikon.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

iFertracker - monitor plodných dnů

Znáte symptotermální metodu, ale přijde vám jako začátečnici obtížná, a proto raději stále setrváváte u jiného způsobu antikoncepce? Ráda byste vyhodnocovala vaše plodné a neplodné dny, ale stále moc nevíte jak na to? Kamarádíte se spíše s moderními aplikacemi a chtěla byste pomůcku, která by fungovala a vyhodnocovala vše automatičtěji a bez vašeho úsilí? Pokud jste alespoň jednou – nebo rovnou třikrát odpověděla ano, máme pro vás skvělou zprávu. Už i na českém trhu si můžete pořídit iFetracker. O co se jedná, vám více přiblíží tento článek.