Radka Tomášková a Plodná vize

Rozhovor s autorkou knihy Plodná vize Radkou Tomáškovou o (ne)plodnosti a životní energii. O tom, proč některé ženy otěhotní snadno a jiným se to nedaří. Co můžete ve svém životě změnit?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Zlatý květ vznikl tento rozhovor s autorkou knihy Plodná vize Radkou Tomáškovou. Kniha se zabývá například těmito citlivými tématy:

  • Každý muž i žena by měl mít děti, jinak nezapadá do normálu. Opravdu?
  • Nejde “nám” otěhotnět. Je s “námi” vše v pořádku?
  • Je mi fajn bez dětí. Mohu to říct nahlas?
  • Baví mě úplně jiné věci, tvořím, cestuji, věnuji se svým blízkým, ale nemám vlastní děti. Jsem proto (ne)plodný/á?

Prostřednictvím příběhů z autorčiny praxe můžete nahlédnout do života žen i mužů, které spojuje téma plodnosti, a to nejen ve vztahu k plození dětí. Jsou to příběhy, o kterých se nahlas nemluví a přitom zásadním způsobem ovlivňují náš život. Plodná vize obsahuje mnoho otázek k zamyšlení, mimojiné také příběh paní Ludmily Mojžíšové, legendární fyzioterapeutky a tvůrkyně ojedinělé metody pomáhající ženám otěhotnět. Knihu můžete zakoupit na e-shopu Maluna i ve stejnojmeném obchodě v Praze v Holešovicích.

Radka Tomášková a Plodná vize

Tento rozhovor je veden formou otázek čtenářů.

Dobrý den, četla jsem, že žena potřebuje mít přebytek energie, aby mohla počít? Můžete to prosím vysvětlit blíže? Co si mám představit pod pojmem přebytek? Jak poznám nedostatek a co mohu dělat, abych se dostala do přebytku?

Energie je „něco“, s čím mnoho lidí vůbec ve svém těle a životě nepočítá. Nepočítá s ní ani současný přístup medicíny. Ani kliniky asistované reprodukce. Fakt, že energie v těle každého z nás tepe, je více zřejmý, když energii nemáme, než když jí máme dostatek. Dostatek energie bych popsala jako stav tělesné spokojenosti. Pokud je jí nedostatek, pak to poznám na tom, že vnímám únavu, bolesti, nechuť tvořit a nechuť jít do jakékoliv akce. Přebytek energie naopak poznám tak, že mám chuť jít do akce, jsem aktivní, radostná, vitální a tvořím nad rámec všedních aktivit.

Dlouhodobý deficit energie podle mých pozorování přináší různé symptomy, tělesnou nepohodu a nemoc. Také nechtěnou bezdětnost. Ve vztahu k mateřství poznáme přebytek energie v těle ženy tak, že bez problémů otěhotní. Tělo na to prostě má zdroje energie a dovolí novému životu vzniknout. Pokud chceme mít přebytek energie, je třeba se nejdříve spojit se svou energií a pak se skrze vlastní zdroje o její hladinu celoživotně starat. Protože každý člověk je jiný, každé tělo je jiné, bude pro každou ženu cesta k její energii jiná. Všímejte si, co Vás vyživuje, vede k odpočinku a uvolnění? Při jakých činnostech se vaše tělo otevírá, měkne a vydechuje a relaxuje?

Prosím o tipy, jak se můžu nejlépe připravit na početí.

Napadá mne, že se na početí snad ani připravit nedá. Už jen samotný nápad chtít se připravit, je trochu svazující a vytváří tlak. Jak se můžeme připravit na život? Jak, když nevíme, co nás čeká? Početí se buď stane nebo nestane. Je to dokonalá souhra těla, energie a spirituální esence. Nelze k početí přistupovat technicky a snažit se jen cvičit nebo pro početí stále „něco dělat“. Nelze ani donekonečna rozebírat psychické záležitosti. Početí je komplexní tělesná a spirituální záležitost. Tedy, možná hledejte cestu jak se co nejvíce a nejpodrobněji spojit se svým vnitřním tělesným a duševním prostorem. 

Co můžu udělat jako muž?

Muž je při početí stejně důležitý jako žena. U muže vnímám důležitý moment rozhodnutí, že se chce stát otcem. A také převzetí odpovědnosti za proces početí. I když se neděje v jeho těle, stává se muž polovinou úspěchu nebo neúspěchu. Na místě je sebereflexe životního stylu, míry stresu, závislostí, tlaku v sexualitě a motivace k rodičovství. Způsob početí by měl rezonovat s oběma v páru. Muž by se neměl nechat odstrčit na vedlejší kolej a manipulovat někam, kam nechce. Neměl by ani necitlivě vyvíjet tlak na svou partnerku. Důležitá je otevřená komunikace o početí s partnerkou. Nenechávat veškerá rozhodnutí na ní, ale aktivně se jich účastnit. Myslím si, že nejdůležitější pro muže je vnímat svou vlastní důležitost a důstojnost v celém procesu. Stát hrdě za svým otcovstvím od prvního okamžiku. Ať už jde o početí přirozené nebo umělé.

Početí se buď stane nebo nestane. Je to dokonalá souhra těla, energie a spirituální esence.

Nakolik je neplodnost problém dvou jednotlivců a nakolik problém páru/vztahu?

Neplodnost je vždy problémem jednotlivců, které ovlivňují další systémy. Pokud mne v praxi navštíví žena, která touží po miminku, zajímá mne její tělo a psychika. Tělo a psychika tvoří nedělitelný celek, který je zásadním způsobem ovlivněný vztahem dvou lidí. Dále výchovou v původní rodině, historií tělesných a emočních prožitků, dále způsobem života, hladinou stresu. S jednou ženou ke mně tedy přichází ve skutečnosti celá parta lidí, vztahů, symptomů. Je třeba si tuto skutečnost uvědomit.

Jaký mají vliv na početí a plodnost úrazy, zlomeniny...?

Takové události nemusí mít žádný vliv, ale také mohou zásadně ovlivňovat tělo ženy. Záleží na odolnosti nervového systému jedince. Jde o to, že naše těla mají paměť na vše, co se jim přihodilo. Mluvíme o tzv. tělesné, implicitní paměti. Proto se svých klientek na nepříznivé události všeho druhu ptám, abych měla letmou představu o tom, co jejich tělo nese v historii. 90% nechtěně bezdětných klientek má v anamnéze závažné tělesné události, které jsou provázené různými kumulovanými symptomy. Bezdětnost je symptom, který v čase reaguje na předchozí tělesnou historii. Říkejme tomu stres. Stres je důležité zmínit proto, že jeho zdrojem nemusí být nutně úraz, ale pouhá rychlost, vytíženost, dlouhodobá životní nespokojenost, napětí ve vztazích, náročné studium, tlak na výkon, invazivní lékařské zákroky, opakované neúspěchy při otěhotnění. Obyčejný život nás v dnešní době ničí na tělesné a duševní úrovni. Tělo ženy, které se vyrovnává se stresem, nemá šanci otěhotnět. Stres je biochemická reakce, která brání tělu prosperovat na všech úrovních.

Proč po dvou dětech s jiným partnerem, nemůžu s nynějším otěhotnět ačkoliv jsme oba dva podle vyšetření zdraví? Je nám 38 takže zřejmě nezbývá než umělé oplodnění.

S odkazem na předešlou odpověď bych Vás ráda upozornila na skutečnost, že jste se jako žena od narození svých dětí posunula v čase. I vaše tělo je jiné. Dalo život dvěma dětem, prošlo dvěma porody, kojilo, vychovávalo, emočně prožívalo, dalo a stále dává mnoho energie do života. Jste jinde, než jste byla před narozením svých dětí. Nikdo z nás neví, kolik životní energie do vínku dostal. Proto má některá žena děti dvě, některá pět a jiná žádné. S vděčností viďte, co už vaše tělo dokázalo. Další cesty jsou jen a jen na vašem společném rozhodnutí s partnerem.

Slyšela jsem, že početí velmi ovlivňuje sex a sexualita. Zda žena má či nemá orgasmus. Jak to souvisí s plodností? A jaký vliv mají různé druhy orgasmu na početí?

Způsob jakým děti plodíme a rodíme, má vliv na celou společnost. Orgasmus byl v Evropě dáván do souvislosti s početím naposledy v 17. století. Byl to holandský anatom Reinier de Graaf, který důkladně popsal klitoris a dával jeho funkci a citlivost do souvislosti s početím. Od té doby je v Evropě k sexualitě a početí přistupováno velmi technicky. Jsem přesvědčená, že čím je žena šťastnější ve své sexualitě, tím více se cítí bezpečně ve svém těle a je proto schopna se otevřít novému životu. Teď jen záleží na tom, jak je v dnešní době vnímán sex, sexualita a orgasmus. Pro mne jde o velmi spirituální pojmy. V době umělého oplodnění a pornografického průmyslu vyzním asi trochu naivně. Sex a sexualita není jen pohlavní styk. Je to intimní vazba dvou bytostí. Orgasmus je pro mne vedlejším produktem takového spojení. Je to vrcholný tělesný prožitek, který se dostaví, když na něj necílíme. Souvisí s citlivostí těla, se smyslností, schopností používat svůj pohyb a dech, se schopností vnímat své tělo, s pozorností v přítomném okamžiku. Jde o tanec energií. Osobně bych přála každé ženě, aby počala miminko během orgasmu. Jak víme, tělo je moudré a s touto vzpomínkou jistě dobře naloží.

Radka Tomášková na školení

Až do puberty jsem hodně sportovala. Je to problém?

To záleží, jak moc jste jako vrcholová sportovkyně byla sebedestruktivní. Sportovkyně totiž obecně hodně vydrží, mají posunutý práh bolesti a mají problém vnímat svojí křehkost. Pokud pravidelně menstruujete, nemusíte mít žádné problémy. Naopak, ženy, které jsou zvyklé na pohyb, milují všestranný pohyb, jsou ve výhodě. Mají sílu, energii a jsou v kontaktu se svým tělem. Jsou také psychicky výrazně odolnější než ženy, kterým pohyb nic neříká.

Dva roky jsem měla anorexii. Bude to mít vliv, když budu chtít miminko?

Anorexie je závažné a komplexní onemocnění. Netroufám si říci, jak moc Vás může zrovna vaše minulost v mateřství ovlivnit. Může, ale nemusí.

Jsem silná kuřačka. Jak moc to vadí a jak dlouho před bych měla přestat?

Sebedestrukce a mateřství se vylučují. To, co dýcháme, nás zároveň vyživuje. Přestaňte hned. S láskou k sobě, svému tělu, svému možnému budoucímu dítěti.

Který pohyb je nejvhodnější, když bych chtěla příští rok dítě?

Důležitá je rovnováha. Pohyb je přínosný, ale nesmí se přehánět. Doporučuji cviky paní Mojžíšové, jógu, hormonální jógu, běh, plavání, chůzi. Cokoliv, co baví, těší, přivádí vaše tělo k radosti, síle a uvolnění.

Je mi 38 let, chodím plavat, pracuji na sobě, chodím pravidelně k čínské lékařce. Bohužel se již dva roky marně snažíme o děťátko. Co byste mi doporučila?

Určitě bych nechala vyšetřit lékařem sebe a partnera. Ať máte jasno, zda jste oba zdraví. Určitě vyhledejte fyzioterapeutku se zaměřením na metodu Ludmily Mojžíšové. Dopřejte si pohyb, mobilizační techniky a zkoušejte prohloubit svou relaxaci těla. Výbornou cestou je Somatic Experiencing®, což je jemná práce s tělem, která zároveň velmi efektivně uvolňuje nahromaděný stres z těla. Pokud vnímáte psychický tlak, doplňte do týmu psychologa.

Bydlíme ve starém domě, kde bydleli předci mého muže. Snažím se prostor čistit, ale není to zatím podle mých představ. Oni byli bezdětný pár a my se již několik let - zatím marně - snažíme o miminko. Může mít na to vliv dům, ve kterém bydlíme?

Z vašeho dotazu vnímám, že Vy sama se z nějakého důvodu spojujete s příběhem předků. Proč si myslíte, že vaše těhotenství a tedy tělo, má v moci dům a jeho předci? Jaká je vaše ideální představa o energii v domě? Jak to poznáte, že už je čistá? Energie je energie. Není nikdy špinavá nebo temná nebo špatná. Záleží na nás, jaký význam a myšlenku posíláme. Takový je můj postoj k energii. Pozvěte předky, udělejte jim v domě hezké místo i s dětmi. Budou z vás mít radost!

Srdíčka představují miminka narozená díky Radčině péči.Srdíčka tak ty představují miminka narozená díky Radčině péči.

Mgr. Radka Tomášková
Mgr. Radka Tomášková

Radka Tomášková je fyzioterapeutka, která jde do hloubky všech témat ženství. Sexualitu, početí dítěte a jeho zrození vnímá jako jeden celek. V tomto duchu pracuje s ženami, které doprovází na cestě k mateřství. Porod považuje za vrchol tělesného umění ženy: "Je to veliká věc. Žena přivádí na svět hned dvě nové bytosti. Miminko a hlavně sebe."

Po více než dvaceti letech fyzioterapeutické praxe se Radka Tomášková rozhodla sepsat knihu příběhů. Všimla si, že ženská témata, s nimiž se ve své práci setkává, se nápadně podobají, opakují a doplňují. Při psaní ji vedla myšlenka, že z příběhů se lidé snadněji učí a mohou se jimi inspirovat pro vlastní život. Prostřednictvím vyprávění kniha rozšiřuje čtenářům pohled na (ne)plodnost.  www.radkatomaskova.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Adéla Nováková: Život bez hormonální antikoncepce

Adéla napsala knihu, která vypráví příběhy žen, které užívaly hormonální antikoncepci. Jaká byla jejich zkušenost a také jaké dopady to na ně mělo. Součástí knihy jsou rovněž vyjádření „odborníků na slovo vzatých“ a troufám si  tvrdit, že tato kniha je tak nejucelenějším pojednáním o hormonální antikoncepci: pravdivě, bez obalu, autenticky...

Barbora Zemanová: "Rituály mohou být nástrojem proměny"

Barbora se již dlouhou dobu věnuje ženským tématům a rituálům. Pořádá poutě, vede kurzy a je také autorkou výcviku v ženských rituálech Návrat Bohyně. Nyní vychází její inspirativní a podrobná kniha věnující se právě rituálům: Ženské rituály, rituály pro ženy jako cesta osobní transformace. A nejen o knize si společně s Bárou budeme v tomto rozhovoru povídat.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.