Tanzanie obnovuje daň z hygienických potřeb

V článku Vysoká daň u menstruačních potřeb? jsme se věnovali tématu vysoké sazby DPH u menstruačních potřeb a protestům za jejich snížení. Vydejme se společně do Tanzanie a podívejme se na aktuální dění v této otázce.

Obnovení daně

13. června 2019 oznámil současný ministr financí Phillipo Mpango své rozhodnutí o znovuobnovení daně pro hygienické menstruační potřeby pro rok 2019/2020. To pochopitelně vyvolalo velkou vlnu nevole a diskuze mezi dívkami a ženami. Stejný ministr v loňském roce navrhl tuto daň pro pomůcky zrušit. Co se stalo? Proč změnil své rozhodnutí? Phillipo Mpango své rozhodnutí vysvětluje tak, že osvobození od této daně nepřineslo očekávaný efekt a to nabídku hygienických potřeb za přijatelnou cenu a současně s tím lepší hygienické podmínky pro ženy během menstruace. Došlo sice ke zrušení daně, ovšem cena produktů zůstala stejná a na své si tak přišli hlavně obchodníci, kterým tak značně stouply zisky.

Ministr uvedl, že plánuje snížit daň o 5 % (z 30 % na 25 %) podnikatelům a investorům, kteří vyrábějí menstruační pomůcky lokálně, tedy v Tanzanii. Cílem tohoto snížení je přilákat další investory a zároveň vytvořit pracovní příležitosti pro místní obyvatelstvo. A samozřejmě také snížit závislost na dovezených menstruačních potřebách.

Nedostatek menstruačních potřeb na venkově je jednou z hlavních příčin absence dívek ve škole.

Jaká je cena menstruace?

O rozhodování ohledně navrácení daně informovala náměstkyně ministra financí Ashatu Kijaji již 23. dubna 2019 poté, co ministerstvo obdrželo stížnosti ze strany spotřebitelů, že hygienické potřeby jsou i nadále drahé. Náměstkyně ovšem dodala, že ministerstvo stále hledá lepší možnosti a varianty, které by byly přínosné, jak pro ženy, tak také pro vládu.

Začátkem tohoto roku také Ummy Mwalimu, ministryně zdravotnictví a sociálních věcí uvedla, že na ministerstvu obdrželi dopisy, které vyzývaly ke snížení vysokých cen menstruačních hygienických potřeb.

Polovina obyvatel vydělává méně než 12.000 Kč měsíčně, 25 % jen něco mezi 1700 - 6500 Kč měsíčně.

Průměrná cena za menstruační potřeby na rok je v Tanzanii 36.000 tanzanských šilinků (5,63 USD, přepočet na české koruny: 352 Kč). Cena jednorázových menstruačních vložek se pohybuje od 2.000 TZS (0,87 USD) do 4 000 TZS (1,74 USD) v závislosti na značce (přepočet na české koruny: od 20 Kč do 39 Kč). Nám se tyto sumy jistě nezdají být nikterak horentní, ovšem je důležité si uvědomit, že se Tanzanie od naší země v mnohém liší. Polovina obyvatel vydělává méně než 12.000 Kč měsíčně, 25 % jen něco mezi 1700 - 6500 Kč měsíčně. Za cappuccino zaplatíte v průměru 43 Kč, za kilo rýže 24 Kč, za kilo banánů 19 Kč, za školné pro 1 dítě na rok 183.000 Kč...

V reakci na stížnosti napsala Ummy Mwalimu dopis ministru financí a také ministru pro obchod a průmysl a požádala je, aby nařídili prodejcům hygienických potřeb snížení cen. Začátkem června poslankyně parlamentu Upendo Peneza požádala vládu, aby navrhla průměrné ceny, které budou pevně dané. Ministr pro obchod a průmysl Joseph Kakunda však vysvětlil, že vláda je zodpovědná pouze za stanovení orientačních cen pro veřejné zboží a služby a menstruační vložky do této kategorie nespadají. Ummy Peneza proto poté vyzvala vládu a zúčastněné strany k diskuzi:

„Vážený místopředsedo, v roce 2016 jsem řekla, že osvobození menstruačních potřeb od daně nestačí. Že je nutné, aby vláda přišla se systémem ochrany zájmů spotřebitelů. To byl můj krok v roce 2016 a také v roce 2018, kdy jsem k této záležitosti přispěla. Proti obnovení daně z hygienických vložek hovořili i další představitelé parlamentů. Například Zitto Kabwe se vyjádřil, že menstruace je biologickou záležitostí žen, a proto zdanění menstruačních potřeb je nespravedlivé. Sonia Magogo zase uvedla, že jeden rok je málo k tomu, aby vláda dospěla k závěru, jestli omezení distributorů a prodejců není možné. Pokud se to vládě povedlo u jiných odvětví a produktů, je možné docílit kontrol obchodníků také v této záležitosti. Menstruace není otázkou volby ani pro chudé ani pro bohaté ženy.“

Period Poverty

Tento pojem jsme vysvětlili a více se této tématice věnovali v článku Vysoká daň u menstruačních potřeb?. Mnoho dívek a žen, zejména těch, které žijí na venkově, si nemohou dovolit nákup menstruačních potřeb a musí se obejít bez nich. Dhalia Mbaga, zdravotní specialistka, citovala studie, které ukazují, že až 91 % obchodů na venkově ani menstruační potřeby nenabízí. Deník Daily Nation uvádí, že největší výzvou stále zůstává cenová dostupnost. Právě nedostatek menstruačních potřeb na venkově je jednou z hlavních příčin absence dívek ve škole (přečtěte si o tomto tématu ve článku Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?).

Některé dívky menstruační vložku nikdy neviděly. Někdy se jedna vložka rozřízne napůl, aby se podělily dvě dívky. Právě kvůli nedostatku menstruačních potřeb dívky používají nevhodné a nehygienické varianty: staré hadry, surovou bavlnu, listy z kukuřičných klasů apod. (Tento výzkum provedla nizozemská rozvojová organizace SNV.) Rovněž špatný přístup k vodě a nedostatek hygienických zařízení ve školách je jedním z důvodů proč se dívky z tanzanského venkova rozhodnou během své menstruace zůstat raději doma. Podle studií má v Tanzanii méně než polovina obyvatelstva přístup k čisté vodě a jen 16 % obyvatel má přístup k odpovídajícím hygienickým zařízením.

V redakci The Citizen Anna Bwana propagovala opakovaně použitelné menstruační pomůcky, jako jsou látkové vložky a menstruační kalíšky, protože jejich životnost je od 3 do 10 let. Ovšem na venkově, kde je nedostatek vody a hygienických zařízení, není používání těchto výrobků snadné.

„Vložky nejsou luxus“

Kampaně na internetu a přispěvatelé na Twitteru vyjádřili své rozhořčení proti obnovení daně z menstruačních potřeb (hashtag #PediBilaKodi, což v překladu znamená vložky bez daně). Dokonce také muži se těchto debat účastnili a nebáli se vyjádřit: 

  • „Zdanit menstruační potřeby je jako zdanit ženy za to, že menstruují.“
  • „Chlapi, pokud si myslíte, že je to jen boj žen, pak jste daleko horší než tato daň. Pojďme všichni společně podpořit tuto kampaň pro naše něžné pohlaví.“
  • „Kdyby bylo v parlamentu 50% žen, existovala by tato daň?“

A jedna z žen v debatě napsala: "Menstruační potřeby nejsou luxus ale nezbytnost!"

Volně přeloženo z článku, který sepsala Susie Berya (https://globalvoices.org/2019/06/29/tanzania-reinstates-controversial-sanitary-pad-tax/).

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?

Čím dál tím více je menstruace vnímána jako něco normálního a pomalu tak ztrácí svou nálepku TABU. Ale bohužel, stále ve světě existují místa, kde jsou menstruační pomůcky vnímány jako luxus, který si ne každá žena může dovolit.

Vysoká daň u menstruačních potřeb?

Skotský parlament nedávno uvolnil 5,2 milionu liber pro střední i vysoké školy, aby svým studentkám zajistil bezplatné menstruační hygienické pomůcky. Jak je to v jiných zemích a jak se tímto můžeme inspirovat my, české ženy?

„Waist beads“ – inspirace z Afriky

Napříč Afrikou můžeme téměř všude najít na ženách určitý typ korálkových řetízků kolem pasu. Jejich použití a význam se kmen od kmene liší. V dnešní době se už více méně jedná o módní doplněk, který má přilákat pohledy mužů.