TEREZIE DUBINOVÁ: "S menstruací máme dlouhý příběh :-)"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Terezií Dubinovou.

"Terezie je autorka pro mne dvou zásadních knih o ženské tématice: Ženy v Bibli, ženy dnes a Kořeny ženské spirituality. Ukazuje souvislosti úplně v jiném světle a pomáhá nám ženám najít své kořeny... Vystudovala hebraistiku a v tomto ohledu je odbornicí na slovo vzatou. Knihu Kořeny ženské spirituality psala dlouho a dala do ní opravdu hodně. Je to kniha, která vás zavede do velkých hlubin nejen vaší duše, ale i historie. Tak daleko či hluboko, nakolik se samy odvážíte pustit."

Veronika Lančaričová

 

TEREZIE DUBINOVÁ,Phd.

Terezie Dubinová - autorkou fotografie je Zuzana Zoňová.

Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě klíčové?

Jako holčička jsem na sebe vzala mnoho bloků a trápení. Aby mne rodiče a společnost přijali, žila jsem požadovaný ideál poslušné dívenky. Přežila jsem díky silnému vztahu s přírodou, čím divočejší, tím lepší. Zlom v mém životě nastal, když se mi narodily dcery. Začala jsem v sobě  odkrývat cizí programy a hledat sama sebe - co to znamená být ženou a jak žít ženství šťastně a moudře.

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který by jsi případně ráda doporučila jiným ženám?

Hodně mi pomohly knihy terapeutky Marion Woodman, dále Sestup k Bohyni Sylvie Brinton Perery a Posvátná prostitutka Nancy Qualls - Roberts. Z beletrie kniha Anity Diamant Červený stan, která je pro mne dodnes zároveň krásná a zároveň traumatická. Proplakala jsem ji. Filmů je mnoho - filmy jako lunární médium mám velmi ráda. Důležitý pro mne byl film Piano režisérky Jane Campion. V poslední době  filmy Gravitace a Interstellar - konečně jsou hrdinkami i sci-fi filmů ženy! A jaké!

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?

Setkávám se s určitým vzorkem žen, které přitahuje moje vibrace. Jsou to ženy hlubinné, přemýšlivé, často introvertní, s vnitřními bloky a zvnitřněnými sebeomezujícími programy, ale zároveň s velikou pokorou a vůlí ke změně. Je to pro mne velká čest s nimi pracovat. Obecně všechny řešíme otázku, kdo jsem skutečně já, jaké jsou mé jedinečné dary a jak si mám vzít zpět svoji sílu, abych je mohla odvážně žít.

Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolesti? Pokud ne, bylo tomu tak vždy nebo jsi pro to něco aktivně udělala? Máš nějaký tip jak si menstruaci zpříjemnit?

S menstruací máme dlouhý příběh :-). Řekla bych, že ženy mé generace (jsem ročník 1971) ho mají dost podobný: nezasvěcení v ženu, mlčení či odsuzování ze strany matek... Asi zásadní pro mé prožívání byl prožitek, kdy v době dospívání jsem se dohnala až k mentální anorexii a přestala jsem menstruovat. Dodnes si pamatuji ten pocit suché pláňky. Takže i když by fyzické pocity byly někdy i nepříjemné, jsem za ně vděčná, že vůbec jsou. Bolesti nemám, ale bývám před menstruací hodně unavená. Tělo mne vede k tomu, abych více odpočívala, více se stáhla do sebe. Tip, který funguje pro mne, je v předmenstruačním období být co nejvíce v klidu doma a mít možnost třeba si i přes den lehnout a spát.

Která část cyklu je tvoje oblíbená?

Miluji ten den, kdy se menstruační krev spustí s plnou silou. Je to euforický pocit uvolnění, který mi přináší mnoho energie. Únava zmizí jako mávnutím proutku. Často pak doma tančím, nebo se spolu s proudem krve vrhám do nových aktivit.

TEREZIE DUBINOVÁ, Phd.

Vystudovala jsem hebraistiku a kulturologii na FF UK v Praze. Díky mateřství dvou dcer, které zahájilo můj radikální osobní vývoj,  jsem se začala více zabývat ženskými tématy, a to jak z akademického, tak ze spirituálního pohledu. Výsledkem mého akademického bádání jsou přednášky o ženách v židovství, zvláště v židovské mystice - kabale, a  knihy "Ženy v Bibli, ženy dnes" a "Kořeny ženské spirituality: Návrat a transformace starověké moudrosti". Výsledkem spirituální  intuitivní práce jsou semináře, ženské kruhy, besedy o menstruaci a astroterapeutická práce. Ráda píši  a překládám  pro svůj web Červený stan, hebrejsky Ohel Adom - www.oheladom.cz. Ráda se setkávám se ženami, pomáhám jim hledat skrytá témata jejich životů, léčit zranění a žít svoji sílu.

 

 

TEREZIE DUBINOVÁ, Phd.

Terezie Dubinová s fotografkou Zuzanou Zoňovou (vlevo) a akademickou malířkou Zuzanou Kadlecovou,

které se výtvarně podílely na knize Kořeny ženské spirituality.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace