VLASTA NEUWIRTOVÁ: Královna barev a stylu

Existuje mnoho stylistů, kteří tvrdí, že obléknou vaší duši a vytvoří vám šatník na míru. To není snadný úkol, obléct něčí duši a neprojektovat do toho vlastní styl a vkus. To zvládne málokterý stylista. V tomto ohledu je pro mne Vlasta světlou výjimkou. Do této nenápadné ženy by to asi málokdo řekl, ale módní stylistku a poradkyni, již dělá více než 25 let. Svou práci dělá opravdu skvěle! Dokáže si zachovat dostatečný nadhled a každému člověku se věnuje „na míru“.

Studio, které má tradici

Kdo miluje barvy jako já, bude mít pocit, že vstoupil opravdu do království barev. Vlasta má dvě studia, hlavní v Ostravě a jedno menší v Brně. Za svou 25 letou praxi toho stihla opravdu požehnaně. Tato čísla jsou neuvěřitelná a mluví za vše: Vlastu v jejich studiích navštívilo skoro 8000 zákaznic (ale také zákazníků!), měla přes 2500 přednášek a workshopů u nás i v zahraničí. A z jejich kurzů vzešlo kolem 750 absolventů, kteří se této činnosti věnují profesionálně. Typovala různé významné osobnosti: od politiků, hereček, modelek až po moderátory. Stačí na chvíli zapnout televizi a s velkou pravděpodobností uvidíte někoho, s kým Vlasta pracovala.

Originalita a jedinečnost každého člověka

A v čem je práce Vlasty tak jiná? Této činnosti se věnuje mnoho let a jde velmi do hloubky. Má opravdu dar: podívá se na člověka a velmi rychle vidí. Neřídí se nejnovějšími trendy, neboť ty se rychle mění. Naším nejčastějším problémem při nakupování je, že si vybíráme oblečení, které se nám líbí, ale nezohledňujeme, jestli nám také sluší, jde nám k pleti a už vůbec ne, jestli vyjadřuje naši skutečnou osobnost. Proto začátek práce s Vlastou pro mne představoval spíše psychologické sezení. Možná to někoho překvapí, ale poznat sebe, je ta nejpodstatnější část pro určení toho, jak se správně obléknout.

 

Vlasta Neuwirtová -  Dokáže si zachovat dostatečný nadhled a každému člověku se věnuje „na míru“.

 

Malá zajímavost: když jsem si procházela různé barvy, u růžové jsem pociťovala velký odpor. Vlasta mne vedla do minulosti, abych si vzpomněla, proč mám k této barvě takový vztah. Po chvilce se mi vybavila velká hádka mých rodičů, která se točila kolem růžového svetru. No vida, tak důvod mého postoje k růžové barvě jsme našly.

Barevná typologie a styl

Asi každý z nás už slyšel o tom, že existují barevné typy nesoucí název podle ročních období: jaro, léto, podzim a zima. Existují lidé, kteří jsou tzv. „čistý“ typ (mají pouze jeden z typů), ale můžeme být také styl „přechodný“ (mít typy dva). Já jsem například podzim jdoucí do zimy, ale může existovat také opačná varianta, zima jdoucí do podzimu. Přechod se může vytvořit i mezi typy, které spolu nesousedí, např. zima jdoucí do léta apod. Oproti klasickým čtyřem barevným typům jich najednou máme hned 16!

 

U stylu platí následující: móda se podobá umění. Stejně jako v umění i u stylů v oblékání, neustále vznikají styly nové. Existují styly, které jsou více pánské a naopak ty, které jsou více dámské. Mezitím existují ještě styly přechodné. Nenechte se ale zmást, i když jste tzv. „pánský styl“, můžete se obléknout do sukně či šatů a i naopak, v rámci „ženských stylů“, můžete mít kalhoty. Pro příklad použijeme elegantní styl: v rámci jednoho stylu máme elegantní šaty, ale také elegantní kalhoty. Vlasta má 10 stylů, mezi kterými existují ještě zmíněné styly přechodné, tedy ještě několik dalších. Když vezmeme v potaz, že máme 16 barevných typů a více než 10 stylů, máme najednou více než 1600 kombinací stylu, který můžeme mít! Ve skutečnosti je jich ještě mnohem více, neboť je tolik stylů, kolik je lidí.

 

U stylu platí následující: móda se podobá umění. Stejně jako v umění i u stylů v oblékání, neustále vznikají styly nové.

 

Mezi základní styly patří takové, které dobře známe: elegantní, ležérní, sportovní apod. Mezi novější styly patří například extravagantní nebo tzv. art styl, který se nyní „rodí“. V tomto ohledu je Vlasta značně vizionářská. Vyprávěla mi o tom, že jako malá holčička měla vizi, ve které viděla muže i ženy, kteří měli vyčesané a ztužené vlasy nabarvené na zeleno či na růžovo. Ano číro. Tehdy pro takový účes název neexistoval. Jaké bylo její překvapení a radost, když o několik desítek let později skutečně takové lidi na ulici potkala! :)

Můj příběh aneb jak Vlasta pracuje…

Když jsem poprvé Vlastu v jejím studiu navštívila, věděla jsem, že chci využít co možná nejvíce služeb, které nabízí. (Zjednodušeně řečeno: chtěla jsem úplně všechno.) Práci jsme rozvrhly do několika schůzek, podle toho, jak se mi to hodilo termínově. Bydlím v Praze a jezdila jsem za Vlastou do Ostravy. Schůzky jsem proto spojovala s návštěvou rodiny.

 

Nejdříve jsme vybíraly mé barvy v závislosti na mém barevném typu (jak už jsem zmiňovala výše, jsem „podzim do zimy“). Jednotlivé barvy dostanete zalisované ve formě plastových kartiček, které jsou malé a vejdou se vám pohodlně do kabelky. Využijete je při nakupování, podíváte se a vidíte, jakou barvu oblečení vybrat.

Po výběru barev přišel na řadu výběr materiálů a vzorů.

Poté jsem v podobě kartiček dostala také kombinace barev pro jednotlivé outfity.

Poslední sada kartiček obsahovala kartičky, které byly tematické. Například jaké barvy vybrat na boty, jaké barvy zvolit na večerní šaty nebo třeba s jakými barvami vytvořím profesionální vzhled apod.

 

Musím říct, že práce s Vlastou mne neuvěřitelně bavila. Bylo to tak úžasné hýčkání, takové „holčičí“ a já si to do té doby neuměla dovolit. Myslela jsem si, že přemýšlet nad barvou a tvarem kabelky znamená být „tak marnivá“. Tady jsem si marnivá dovolila být a ještě si to náležitě užila. :)

 

Po vybrání jednotlivých barev jsme se vrhly na určení mého stylu, jsem nekonvenční styl s přesahem do stylu luxusního. Po této fázi následovalo ještě úžasné listování katalogy, které má Vlasta vytvořené pro jednotlivé styly. Za léta své praxe se jí podařilo nashromáždit opravdu velké množství fotografií jednotlivých stylů.  Nakonec jsme ještě řešily poslední detaily: šperky, brýle a podobně.

 

Od okamžiku mé první návštěvy uběhl přesně rok a pod stromeček si věnuji ještě Vlastin kurz líčení. Líčit a vybrat správná líčidla, umí Vlasta stejně dobře, jako oblékat. Při jedné z konzultací jen tak mimochodem sáhla po jedné rtěnce, vzala jedny oční stíny (já se jen zděsila, tohle snad nechce zkombinovat) udělala pár tahů štětcem a já zůstala stát s otevřenou pusou, bylo to dokonalé!

 

Bylo to tak úžasné hýčkání, takové „holčičí“ a já si to do té doby neuměla dovolit.

Pokud jste z Prahy nastražte uši

Vlasta po dlouhé době chystá v Praze přednášku - Synergie barev a stylu s Vlastou Neuwirtovou. Bude na ní probírat jednotlivé barevné typy, styly a zmíní také svůj pohled na individualitu člověka. Ukáže nám také propojení mezi styly, barvami a souvislosti mezi nimi. Všechny informace, které se na kurzu můžete dozvědět, vycházejí především z Vlastiny dlouholeté praxe. Většinu zde zmíněných informací nenaleznete v žádné publikaci. (Součástí přednášky není určení stylového ani barevného typu, tyto konzultace probíhají případně zvlášť. )

 

Kurz proběhne od 15. do 17. 1. 2016. Jsem pouze nadšenou zákaznicí, nikoli organizátorkou kurzu, pokud vás povídání o Vlastně zaujalo a o kurz máte zájem, informujte Lucii Poubovou na telefonu 739041164 nebo na emailové adrese lpoubova@gmail.com.

Vlasta Neuwirtová

V roce 1991 založila studio Neuwi. Název studia vychází z Vlastiného příjmení, ale je to také zkratka z němčiny: neu visage, tedy nová vizáž. Byla to první česká firma s profesionálními poradenskými službami pro vizáž, která začala pracovat s individuálním přístupem ke každému člověku. Vlasta vyvinula vlastní systém členění barev podle stylů.

Nabídka služeb tohoto studia je opravdu komplexní: můžete si nechat vypracovat barevnou typologii a styl, profesionální image pro podnikatele, kombinace jednotlivých barev, výběr správných střihů s ohledem na postavu, svatební poradenství, líčení, návrh make-upu atd. Vlasta se nyní hlavně věnuje školení stylistů, kteří její metodu přejali a používají ve své praxi. Svůj volný čas tráví se svými třemi dětmi a třemi vnoučaty.

Pokud si chcete domluvit návštěvu ve studiu Neuwi, zavolejte přímo paní Vlastě Neuwirtové: 603 828 917.

 

 

 

Článek sepsala Veronika Lančaričová, fotografie ve studiu byly pořízené na první schůzce, kde jsem musela být nenamalovaná a bez šperků.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace