Vypouštěcí menstruační kalíšek

"Co takhle, kdybych kalíšek ani nemusela vyndávat a jen otevřela nějakou záklopku na spodní části?" Ano, i tohle řešení už někoho napadlo a dočkalo se realizace.

Tento kalíšek jsme vyzkoušeli, ale na našem e-shopu ho nakonec nenajdete.

Pro některé ženy je složitější kalíšek do pochvy správně umístit. Právě tento důvod - nebo nápad nějakého přemýšlivého muže či ženy "co nového ještě vyrobit" - pravděpodobně vedl k vymyšlení vypouštěcího kalíšku. Princip je takový, že menstruační kalíšek klasického tvaru (trychtýřek se stopkou) zavedete do pochvy a po nějaké době, dle síly menstruace, jen otevřete spodní část a krev vypustíte do toalety. Poté kalíšek opět uzavřete. Otvor s víčkem je na stopce - resp. stopka je dutá a na jejím konci je víčko. Vše je vyrobeno ze stejného materiálu, ze silikonu.

Menstruační kalíšky s výpustí se zatím vyrábí pouze v Číně. Toto jsou některé z nich:

Nevýhody kalíšku s výpustí

Jak jsem již psala výše, vypouštěcí menstruační kalíšek jsme vyzkoušely. Osobně největší nevýhodu vidím v nepohodlí, které způsobuje stopka. Stopka menstruačního kalíšku slouží hlavně k tomu, aby žena měla jistotu, že kalíšek vyndá - ženy jsou zvyklé na šňůrky u tamponů a proto jsou kalíšky (dnes již jen některé) opatřeny stopkou. Kalíšek se ale vyndává tak, že ho chytnete za spodní část, trochu ji zmáčknete (tím se zruší podtlak) a poté je kalíšek možné snadno vyjmout. Ženy, které zavádí kalíšek hlouběji do pochvy, mohou stopku používat pro popotažení kalíšku níže, aby na spodní část dosáhly.

V praxi tedy většina uživatelek kalíšku stopku zkrátí nebo zcela ustřihne. Důvod je jednak ten, že zjistí, že stopku vlastně pro manipulaci s kalíškem nepotřebují a jednak, že stopka vyčnívající z pochvy mezi stydké pysky je dost nepříjemná. A právě tento důvod je ten hlavní, proč je kalíšek s výpustí pro mnoho žen nevhodný. Aby kalíšek fungoval, musí samozřejmě stopka s víčkem vyčnívat z pochvy ven. Možná by to ještě šlo, pokud by se žena nepohybovala. V praxi se ale samozřejmě žena během dne pohybuje a stopka se neustále otírá o citlivou sliznici a pokožku stydkých pysků.

Dalším důvodem proti tomuto kalíšku je hygiena. Vždy je lepší kalíšek po několika hodinách vyndat a pořádně omýt čistou vodou než ho nechávat uvnitř pochvy a pouze "vypouštět". Navíc ženám, které mají v menstruační krvi i větší kusy sliznice, se může dutá stopka snadno ucpat.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

“Antikoncepční aplikace” Natural Cycles

Po vyzkoušení snad všech ostatních druhů antikoncepce jsem po několika letech hledání našla tu, která mi vyhovuje. Není tak úplně nová ani není zdarma a jste to vy, kdo může ovlivnit nakolik bude spolehlivá...

Čínské kalíšky

Stejně jako mnoho jiných výrobků, se v Číně vyrábí i menstruační kalíšky. Existují značky z Číny a existují také dovozci čínských kalíšků, kteří dali těmto kalíškům vlastní názvy. Někteří výrobci si nechávají kalíšky v Číně vyrobit. Jak se v tom vyznat?