Využití menstruační krve

Pro mnoho žen je nepříjemné pouze pomyšlení na to, že by se svou menstruační krví přišly do styku více, než je nezbytně nutné. Jiné už každý měsíc napadá, zda by nebylo lépe ji k něčemu využít než ji pouze vylít nebo již praktikují nejběžnější využití a hnojí svou krví květiny.

Pokud vás zajímá, jak lze krev využít nebo i pokud se vám myšlenka používání menstruační krve příčí, přečtěte si tento článek a třeba najdete inspiraci a některé svůj negativní postoj změníte. Chce to jistou změnu postoje.

  • Je to cesta přijetí krve jako součástí vlastního těla.
  • Je to cesta od „fuj, to je nechutné“ k „mé tělo a vše co z něj vychází, je posvátné“.
  • Je to proces a pro každou ženu bude jinak dlouhý.

Není se čemu divit: doba, kdy nahlas pronesené slovo „menstruace“ bylo tabu, není až tak dávnou. Pro představu v literatuře, opomeneme-li odborné knihy, se slovo menstruace objevilo až v roce 1964 v knize Deník Harriet Spy. Na televizních obrazovkách to bylo v roce 1985, díky reklamě na Tampax, ve které účinkovala Courteney Cox. Zajímá-li vás více historických faktů ohledně menstruace a menstruačních pomůcek podívejte se na články Historie dámských vložek a Historie menstruačních kalíšků.

Krev o něco níže by už mohla být nápadně nepříjemná! Uma Thurman ve filmu Kill Bill. 

V dnešní „moderní“ době budí menstruační krev jistou dávku odporu. V době, kdy nám televize od rána do večera předkládá velké množství akčních filmů a „krváků“. Ale ne, tahle krev je v pořádku, ta se ukazovat může. (A čím detailnější krvavé záběry, tím lepší.) Je to na pováženou: na jedné straně krev pocházející z násilí, je přijímaná a na straně druhé krev, která dává život, přijímaná není.

Pojďme to změnit. Začít můžeme každá u sebe a postupně se tak promění i celkové vnímání ve společnosti. A inspirovat se můžeme třeba od mužů! Slyšela jste některá někdy, že by muž o svém spermatu prohlašoval: „Bléé, nedotýkej se toho, to je nechutné, já se tak stydím!!“ Já teda nikdy. :-D

Krev přeci nesmrdí!

Ještě než se pustíme do možných variant použití krve, ráda bych vyvrátila zaběhlou představu, že menstruační krev smrdí. Ano smrdí, ale jen za určitých okolností. Když žena používá klasické menstruační pomůcky, tedy konvenční jednorázové vložky a tampony, jistému zápachu se nevyhne. Vložky i tampony jsou napuštěné bělidly či absorpčním gelem, který slouží k „zdrcnutí“ krve. Menstruační krev totiž sama o sobě tuto schopnost nemá, pro funkčnost jednorázových vložek je ale nezbytná. Když k tomu připočtu, že vložky jsou zespodu opatřené neprodyšným igelitem, není divu, že se obecně domníváme, že krev zapáchá.

Oproti tomu, jsou látkové vložky zespodu opatřené prodyšnou, avšak nepropustnou vrstvou. I menstruační mořské houbičky umožňují pokožce volně dýchat. Kalíšek zase krev pouze sbírá „nezdrcává“ ji. Při používání těchto menstruačních pomůcek, tedy zápach krve eliminujete. Pokud i přesto vaše menstruační krev libě nevoní, je možná na místě zamyslet se nad zdravější životosprávou a celkovou detoxikací organismu.

Ale nyní už několik možností, jak krev využívat dále:

Kmenové buňky

Prvním velkým přínosem menstruační krve, který by mohla ocenit i širší veřejnost, je její využití v lékařství. Vědci z Japonska totiž zjistili, že menstruační krev obsahuje až 30x více kmenových buněk než kostní dřeň, ze které se kmenové buňky odebírají nejčastěji. A jak si asi umíme všichni představit, je získávání menstruační krve podstatně snadnější záležitostí. Ale nejen snadný sběr je její předností. Za zmínku určitě stojí schopnost rychlého rozmnožování. Kmenové buňky z menstruační krve se totiž rozmnožují až 70x rychleji, než buňky pocházející z pupečníkové krve a kostní dřeně. Jen 5 ml krve může za dva týdny vyprodukovat srdeční svalovinu. Podrobněji o tom, co jsou to kmenové buňky a k čemu se využívají, se můžete dočíst zde.

Další léčebné účinky

V dřívějších dobách si ženy krev uchovávaly a používaly ji k různým léčebným účelům. Používala se pro rychlejší hojení ran po kousnutí, na bradavice nebo třeba na léčbu akné. 

Menstruační krev je úžasným hnojivem pro květiny.

Hnojení rostlin krví

Nyní se dostáváme k použití, které bylo i důvodem, proč jsem se rozhodla krev sbírat já. Ano, menstruační krev je totiž úžasným hnojivem. Věděli to naši předkové a ví to dokonce i mnozí dnešní zemědělci. Ti ovšem nejčastěji používají krev hovězí. Krev, ať už hovězí či menstruační, je úžasně výživná a urychluje růst rostlin. Pro mne osobně je představa, že má zahrada vzkvétá z mé menstruační krve přijatelnější než z krve zvířecí, ale to už záleží na každém z nás.

Mnohé ženy potvrdily, že po zalévání zahrady touto kouzelnou tekutinou, měly mnohem odolnější rostliny a větší úrodu. Dokonce některé z nich uvedly, že se začaly objevovat nové druhy rostlin a ubylo škůdců. Nejsnáze krev získáte z menstruačního kalíšku (použít lze ale i menstruační houbička nebo sběr při volné menstruaci). Při zalévání doporučuji krev naředit vodou, aby jí bylo více.

Jak jsem již zmiňovala před chvílí, i naši předkové znali úžasnou výživovou hodnotu menstruační krve. Proto ženy pracující na poli nechávaly volně svou krev stékat do země. V jedné knize, a tuším, že to byla kniha Rozkvétající žena, autorka napsala krásnou větu: S každou další ženou, která menstruuje volně do země, se znovu obnovuje kosmická rovnováha. Nedivím se, že menstruační krev má na rostliny takové pozitivní účinky. Jedná se přeci o tekutinu, která dává život!

Malování

V dávných dobách se věřilo, že menstruační krev má opravdu velkou moc. Proto se s menstruační krví malovalo na tělo, na dveře, vytyčovaly se s ní území apod. Nevím, jestli by vaši sousedé z paneláku ocenili, že si budete krví vyznačovat své teritorium, ale pro začátek můžete vyzkoušet namalovat něco třeba na papír.

Beauty in Blood je abstraktní, feministický umělecký projekt Jen Lewis, ve kterém pracuje s krví s důrazem na její estetické kvality. Beauty in Blood je abstraktní, feministický umělecký projekt Jen Lewis,

ve kterém pracuje s krví s důrazem na její estetické kvality.

A nyní trochu inspirace pro otrlejší

Jako první určitě stojí za zmínku odkaz na 40 doporučení co s menstruační krví, od Coven Berlin. Berte tyto doporučení s nadhledem. :) I když  Bloody Mary, nabývá v pojetí Coven Berlin opravdu nových podob…

Krvavé nápoje

A když už byla řeč o krvavých koktejlech, stojí za zmínku, že dle dochovaných spisů, faraonové v Egyptě menstruační krev také popíjeli. Po vypití takového nápoje se údajně mohli dostat do jiných dimenzí. (A určitě to bylo i výživné :)

Další způsob, jak menstruační krev vypít, popisuje afroamerická tradice. Podle ní nezadané dívky přidávaly krev do čaje či kávy svému milému, který se do nich po vypití měl ještě více zamilovat a vzít si je. Obdoba nápoje lásky? Možná, ale jestli opravdu fungoval, jsem se již nedočetla.

A co vy? Pořád si myslíte, že menstruační krev je fuj a patří do záchodu?

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Cesta k ženskému tělu

Jsem velice aktivní člověk a ráda se věnuji lidem. Vystudovala jsem pedagogickou školu se zaměřením na německý jazyk. I přesto, že mě němčina baví, jsem se vydala jiným směrem, a to směrem projektů spojených s pohybem.

Tereza Tara: "Každý den mého života je vzácný"

Přemýšleli jste někdy o tom, jak prožívají své ženství a také menstruaci ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu? Přečtěte si rozhovor s Terezou Tarou, autorkou filmu Hormonální akvárium.

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.