AKNÉ - nemoc nejen dospívajících

Téměř každý člověk si v průběhu svého života prošel obdobím, kdy hledal způsoby jak jednou provždy skoncovat s projevy akné a vrátit své pleti zdraví a jemnost. Ačkoliv se tomuto fenoménu věnuje mnoho vědeckých institucí, jejich výzkumy zatím nepřinesly univerzální „všelék“. Důvodem je fakt, že není jedna příčina vzniku akné. Proto, co zafungovalo jednomu, nemusí přinést žádné zlepšení u druhého. A tedy, znáte tyto nejčastější zaručené rady, jak se zbavit akné?

Kůži vyléčí slunce

Jistě znáte rčení „Kam nemůže slunce, tam musí lékař“. Je pravda, že působení slunečních paprsků má mnoho prospěšných vlivů na celkové zdraví člověka, včetně kůže. Ovšem, i zde platí další ze známých rčení „Nic se nesmí přehánět“. Pokud jste světlý typ, pak byste svou pleť neměli slunci vystavovat déle jak 20-25 minut, snědí lidé pak 30-40 minut. Delší slunění by vám totiž mohlo způsobit více problémů než prospěchu. Navíc, přílišné horko způsobuje zvýšené pocení kůže, což může být jednou z příčin vzniku akné.

Kůži od akné vyléčí slunce

Opalovací krémy způsobují akné

Ano i ne. Záleží totiž na složení použitého krému. Příliš mastné krémy nebo krémy obsahující oxidy titanu či zinku nejsou pro aknózní pleť vůbec vhodné. Tuk uzavře póry, pleť nemůže přirozeně dýchat a vypuzovat nechtěné látky. K drobným zánětům a tvorbě pupínků tak dochází snáze. Na problematickou pleť proto doporučujeme lehké krémy s přírodním složením (například krém s krém s Niaouli a zeleným jílem nebo krém bez parfemace).

Přestaneš-li jíst čokoládu, zbavíš se akné

Každý, kdo kdy trpěl akné, si alespoň jednou přečetl či vyslechl, že by neměl jíst čokoládu. Víte však, že hlavními složkami v čokoládě, které přispívají k tvorbě akné nejsou kakaové boby, ale mléko, tuky a cukr? Skutečně, vědci prokázali příčinnou souvislost mezi vysokým glykemickým indexem ve stravě a tvorbou akné. Proto, chcete-li mít pleť čistou a hebkou, pak se vyhýbejte všem sladkostem, sladkým mléčným výrobkům, slazeným limonádám apod.

Přestaneš-li jíst čokoládu, zbavíš se akné

Pití obyčejné vody pleť vyčistí

Pití čisté vody již vzniklé pupínky neodstraní, nicméně je velmi vhodnou prevencí. Dostatek vody v těle udržuje cirkulaci krve a lymfy, které jsou nezbytné pro detoxikaci organismu a udržení jeho vnitřní rovnováhy.

Až dospěješ, akné zmizí samo

To už není dávno pravda. V posledních letech čím dál více dospělých lidí (tvrdí se, že až polovina mužů a čtvrtina žen) trpí projevy akné. Pravděpodobnou příčinou je právě kvalita potravin, které obsahují až příliš mnoho konzervačních látek, různých chemických aditiv, barviv a zlepšujících přípravků. Strava bohatá na tuky a cukry a nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, to je další dílek do skládanky příčin vzniku akné.

Častým důvodem je také intolerance organismu na mléko a/nebo lepek. Pokud tedy v jakémkoliv věku trpíte na akné, můžete udělat (relativně) jednoduchý pokus - vysaďte na měsíc všechny potraviny obsahující mléko a/nebo lepek. Pokud je důvodem výskytu akné problém těla s těmito potravinami, bude výsledný efekt rychlý.

Důvodem výskytu akné může být intolerance na laktózu.Pokud kvůli akné chcete vysadit kravské mléko, informujte se dopředu, jaké existují varianty.
Možná budete překvapeni šířkou výběru i novými chutěmi!

Mačkáním pupínků se akné zhoršuje

Mačkáním pupínků si spíše přivodíte nevzhledné a trvalé zjizvení kůže, než že by to byla příčina neustálé tvorby akné. Žádný výzkum nepotvrdil souvislost mezi mačkáním pupínků a tvorbou akné. Proto, pokud si nedokážete „mačkání“ odpustit, vždy si nejprve řádně umyjte ruce i obličej (či místo „činu“) a následně jej vydezinfikujte nějakou jemnou pleťovou vodou. Nejlépe však uděláte, pokud si tuto činnost odpustíte nebo ji alespoň svěříte do rukou odborníkovi.

Příčinou akné je stres

Tento výrok je částečně pravdivý. Po jednom nervově vypjatém dni ve škole či v práci vám pupínky nevyskáčou. Ovšem dlouhodobá psychická zátěž ovlivňuje funkci nadledvinek a tím tvorbu určitých steroidních hormonů, tzv. glukokortikoidů. Jejich zvýšené množství již příčinou vzniku akné je. Proto, pro krásnou pleť nejlépe uděláte, pokud se budete starat o svou psychickou pohodu, např. tím, že budete dostatečně spát, sportovat a odpočívat.

Při důsledné hygieně se akné neprojeví

Pupínky, průvodní jev akné, vznikají ve spodních vrstvách kůže a teprve postupem času se objeví na jejím povrchu. Jejich primární příčinou tedy nejsou nečistoty, proto přílišná hygiena od akné většinou nepomůže. Pleť čistěte jemnou neutrální kosmetikou, peelingy a jiné intenzivní či hrubé materiály používejte jen velmi zřídka. Narušují ochrannou vrstvu kůže i kůži samotnou a situaci tak spíše ještě zhoršují.

Akné je pouze kosmetickou záležitostí

Projevy akné, obzvláště v dospívání, způsobují u mnoha lidí také psychické problémy. Lidé s nečistou pletí mají často nízké sebevědomí, sklony k depresím a hůře navazují sociální kontakty. Navíc, jak už jsme zmínili, akné může mít různé příčiny. Většinou se jedná o komplex vícero faktorů. Léčba vážných projevů akné by proto měla být vždy v rukou odborníka, nejlépe lékaře zdatného v celostní medicíně, popř. zkušeného dermatologa.

Eliška Stofferová
Autorka článku

Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl. Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit "na pilu", pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela. Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Přírodní kosmetika se zeleným jílem

Již delší čas si na našem e-shopu můžete vybrat z mnoha různých výrobků italské firmy Argital. Jednoduše jejich výrobky milujeme! A proto si Argital zasluhuje samostatný článek, ve kterém se mu dostane mnoho chvály a ocenění.