Jak zvládnout menstruaci ve škole

Když teď vstanu, budu mít flek na zadku? Nevypadne mi ten tampon z rukávu před celou třídou? Kam mám tu vložku jako teď vyhodit? Se začátkem školního roku přichází u mnoha dospívajících dívek otázky, jak řešit svou menstruaci v ne úplně snadných podmínkách mimo domov.

V kabinkách školních toalet běžně nejsou k dispozici odpadkové koše, někdy i dostatek toaletního papíru, natož volně dostupné menstruační potřeby pro případy nouze. Dívky většinou nemají přístup ke sprše a na hygienu je o přestávkách málo času. Při hodinách mají někteří učitelé problém s tím pustit dívku na toaletu a při tělocviku jsou většinou jen dvě možnosti – akceptovat dělání výmyku na hrazdě s nasáklou vložkou nebo se z pohybové aktivity omluvit a hodinu prosedět na lavičce za ustavičných poznámek, že „za jejich časů se na tyhle věci holky nevymlouvaly“…

Nepříjemnosti kvůli menstruaci?

Zažila jsi v souvislosti s menstruací šikanu ze strany spolužáků nebo dokonce vyučujícího? V každé škole by měla být někdo, na koho se v takovém případě můžeš obrátit. Výchovný poradce nebo paní učitelka, které se nebojíš svěřit. Samozřejmě o tom řekni i doma.

Zejména první menstruace bývají u dívek spojené s větší intenzitou krvácení a často i bolestí, která by dala zabrat i zkušenější menstruující ženě. Bez možnosti kdykoliv svobodně vstát a odejít na toaletu, napít se, najíst nebo si zajistit kolem sebe takové podmínky, které od bolesti pomůžou – třeba si nahřát termofor.

První menstruace přichází dříve. Nedopusťte, aby vaši dceru zaskočila.
První menstruace přichází u dívek stále dříve a dříve, i v 9 či 10 letech. Nedopusťte, aby vaši dceru zaskočila. Je potřeba mít informace včas. Foto Pexels.com

O první menstruaci jsme psali už dříve:

Hele, ona má měsíčky!

Do toho všeho vstupuje ještě nastavení naší kultury, kdy se o menstruaci veřejně nemluví pouze do té doby, dokud nemáme šanci někoho ztrapnit za flek na gatích. Hodiny sexuální výchovy a intimního zdraví jsou stále v některých školách koncipovány tak, že zatímco jsou dívky vystavovány nezáživným a často manipulativním přednáškám o sexuálně přenosných chorobách, kluci v tělocvičně si vesele kopou do míče. Jakoby se jich to netýkalo.

O menstruaci se tak mladí lidé dozvídají jen velmi málo a míra znalostí často závisí pouze na ochotě jejich rodičů s nimi toto téma otevřít, případně na zkušenostech kamarádů a vlastní zvídavosti. Díky za všechny, kteří se v tomto ohledu snaží o změnu, a zdravíme Konsent!

Menstruační pomůcka je důležitá
Menstruační pomůcka je důležitá a existují různé varianty. Dopřejte své dceři, aby si vybrala tu, která je právě pro ni ta nejlepší a může se na ni spolehnout. Foto Pexels.com

Táta si myslí, že menstruační kalhotky jsou blbost

Od dob, kdy jsme se s menstruací ve školních lavicích potýkali my, se změnila zejména škála menstruačních potřeb, které menstruaci nejenom zásadně zpříjemňují, ale také snižují ono riziko případné nehody. Kromě starých známých vložek, kvůli jejichž šustivým obalům a přetékajícím okrajům o naší menstruaci věděla vždycky celá škola, mají dnes dívky mnohem více možností.

„Na úplný začátek bych mladým dívkám doporučila menstruační kalhotky, které nevyžadují žádný zvláštní um při používání. Prostě si jen oblečete spodní kalhotky, v pravou chvíli je svléknete, schováte do nepromokavého pytlíčku v aktovce a vezmete si čisté,“ říká Ilona Bittnerová, která téma první menstruace otevřela i se svou dospívající dcerou.

Na trend menstruačních kalhotek občas ne úplně vřele reagují zejména tatínkové. Většinou na něj ale rádi přistoupí v momentě, když si uvědomí jejich ekonomickou výhodu. Investice do sady menstruačních kalhotek se vyplácí během několika měsíců, zároveň jejich pořízení může v rodině otevřít tak potřebnou komunikaci okolo menstruace.

Kalíšky, látkovky nebo bio tampony?  

Zkušenější dívky můžou sáhnout po menstruačním kalíšku menší velikosti, který sice vyžaduje určitou obratnost a znalost vlastního těla, ale odvděčí se bezkonkurenční dobou, kdy není třeba řešit výměnu. S kalíškem je možné cvičit, plavat, spát a fungovat bez omezení. Pokud je přeci jen potřeba ho během dne na toaletě vyměnit, přijdou vhod vlhčené ubrousky na kalíšek, protože málokdy bývá přímo v kabince umyvadlo. Nebo je možné vzít si do kabinky lahev s vodou.

Ekologickou alternativou k jednorázovým vložkám jsou vložky látkové, které jsou mnohem přívětivější k našemu tělu, jen je třeba vychytat jejich používání na školních toaletách. Možností je nosit s sebou nepropustnou taštičku na uložení použité vložky, než ji doma dívka hodí do prádla.

Pokud situace vyžaduje použití jednorázové menstruační pomůcky, vždy by měly být první volbou tampony a vložky vyrobené z přírodních materiálů a dotykovou vrstvou z bio bavlny. Bělení agresivním chlorem, parfemace ani barevné kytičky nevěstí pro naši pokožku nic dobrého.

První menstruace - jak vybrat vhodnou hygienickou pomůcku?
Nejste si jako rodič jistý, jak se která pomůcka používá? Odkažte svou dceru na náš blog, všechny potřebné praktické informace jsme sem napsali. Foto Pexels.com

Vychytávky, které se nejen ve škole mohou hodit

  • Vytvoř si svoji vlastní rutinu, která tě udrží v klidu. Při menstruaci zbytečně neodkládej kontrolu situace v kalhotkách na další přestávku.
  • Popros rodiče o pořízení taštičky na menstruační potřeby, kterou budeš mít v aktovce od teď už napořád. 
  • Po skončení menstruace si nachystej do tašky potřeby na tu další. Může se stát, že přijde dříve nebo později, což je zejména v začátcích naprosto normální.
  • Do skříňky ve škole si nachystej speciální taštičku první záchrany. Balíček vložek, tamponů nebo erární menstruační kalhotky, intimní ubrousky pro rychlou hygienu, když nebude poblíž sprcha, čisté spodní kalhotky a legíny nebo sukni, kdyby došlo na nehodu nebo potřebovala zachránit tvoje kámoška.
  • Na tělocviku možná oceníš menstruační legíny, protože alespoň jemný pohyb ti udělá vždycky líp než sezení na studené lavičce.
  • Pokud trpíš při menstruaci bolestmi, bude se hodit bederní pás, který bříško udrží v teple a křeče zmírní, aniž by si ho někdo všimnul. 
  • Snaž se pravidelně pít a jíst, tělo při menstruaci potřebuje energii. 
Menstruace je moc silná?

Pokud je krvácení dlouhodobě silné, možná by stálo za to se zaměřit na doplnění železa. Jeho přírodními zdroji jsou vajíčka, kešu ořechy nebo hořká čokoláda. Určitě ale doporučujeme poradit se s lékařem, silná menstruace může být i známka většího zdravotního problému.

Menstruace jako dobrá kamarádka

I když se může zdát, že je vychytání menstruace trochu alchymie, není čeho se bát. Je jen na nás, jaký vztah se k ní naučíme mít. Menstruace je naší přirozenou součástí, ukazatelem našeho zdraví a díky moderním menstruačním pomůckám může být obdobím, kterým projdeme v pohodlí a bezpečí.

Pro další tipy mrkněte na náš Instagram.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.