Kalíšek.cz - kamenná prodejna

K našemu e-shopu provozujeme také kamennou prodejnu v Praze. Pojďme se na chvíli podívat, jak to celé vlastně vzniklo...

Dvě kamarádky a „menstruační věc“

Ilona Bittnerová, majitelka Maluna.cz (dříve Kalíšek.cz), přivezla se svou kamarádkou Magdou Herovou první menstruační kalíšky z UK do České republiky již v roce 2005. Na tehdejší začátky vzpomíná: „K menstruačnímu kalíšku nás dovedla kamarádka Nancy, která žila v Anglii a tam objevila Mooncup. Vyprávěla o kalíšku tak nadšeně, že jsme si ho také pořídily a asi po půl roce jsme se rozhodly, že bychom ho mohly prodávat také v Čechách. Podle slova „cup“ Magda od začátku nazývala „tu věc“ kalíškem, přidaly jsme menstruační a už u toho zůstalo.”

Menstruační kalíšek nebo menstruační pohárek?

S názvem to ale nebylo od začátku tak jednoznačné. Později totiž jiná žena začala Mooncup také prodávat a název „menstrual cup“ přeložila jako menstruační pohárek. V té době ale vznikl článek pro Cosmopolitan, kde Ilona představila tuto pomůcku jako menstruační kalíšek a toto označení se u nás ujalo nejvíce.

původní web
Náš web v roce 2007 - vlevo Ilona a Magda "za mlada" :), fotka v červených sukních zas vyšla k legendárnímu článku v Cosmopolitanu.

Ilona dále vzpomíná: „Začátky byly úsměvné, já vystudovaná učitelka a zooložka, Magda molekulární bioložka… měly jsme opravdu hodně zkušeností a znalostí do začátku! :) Navíc ani naše kamarádky informace o kalíšku nepřijímaly s nadšením – „podle sebe soudím tebe“ nás hodně vypeklo. Jak se ale rozjížděl internet, rozjelo se zvolna i naše podnikání a brzy už jsem na kole ze své samoty u lesa jezdila na poštu i několikrát týdně :) Jedny z posledních zásilek na naší poště podávala už moje dcera…”

Maluna.cz v Praze

Že by snad neplatilo to, co odpůrci o kalíšků prohlašují (?): „Před deseti lety si někdo vymyslel, že by bylo zajímavé zkusit s tím podnikat. Nikdo ale menstruační kalíšky nechce, a proto jeho prodejci mají již deset let plný obývák nepotřebných a nechtěných menstruačních potřeb.“ (Tahle hláška z fb se u nás hodně ujala a pravidelně nás rozesmívá. :))

stěhování prodejny Maluna.cz
"Konečně ty krabice zmizí z mého obýváku!" :)))

Možná, protože Ilona již nechtěla mít plný obývák, se rozhodla celý sklad Kalíšek.cz přestěhovat do Prahy. Nejdříve byl sklad součástí internetového obchodu Biooo.cz a další tři roky jsme sdíleli prostory společně s jiným internetovým obchodem, Nehtík.cz. Oběma obchodům moc děkujeme, spolupráce fungovala moc dobře a myslím, že jsme si i navzájem byli v mnohém inspirací.

Přestěhovali jsme se, ale ne tak daleko

Od zmíněné výdejny eshopu jsme se přestěhovali blíže k tramvajovým zastávkám. Najdete nás v Holešovicích, na adrese Tusarova 25:

Všechno byla docela rychlo akce a za velkou pomoc děkujeme naší báječné architektce Lence Sándor. Sice už otvíráme, ale spoustu věcí ještě dolaďujeme. Až bude vše hotové podle toho, jak jsme si to vysnili (koncem července), přidáme ještě další fotky a také příběh nejflexibilnější architektky na světě! A stejně jako nás potkalo štěstí při výběru architektky, měli jsme velké štěstí i na šikovné řemeslníky.

zařizování prodejny v Praze
Hodně jsme se nanosili a namontovali a taky jsme se nejednou ztratili ve spoustě návodů a krabic :)

Naše nové místo jsme si "uměli vybrat" :), takže hned vedle nás je výborná kavárna Barry Higgel's Coffehouse. O pár kroků dál oblíbený Vnitroblock či za rohem náš nejoblíbenější podnik Bistro Kavárna Oh La La. Pokud půjdete navštívit tyto podniky, zastavte se i za námi – nebo naopak, po návštěvě našeho obchůdku zavítejte i do zmíněných podniků!

Menstruační kalíšky v nové prodejně Kalíšek.cz v Praze Holešovicích

Nová prodejna Kalíšek.cz v Praze Holešovicích

Delší dobu jsme již pociťovali nutnost kamenné prodejny, aby si ženy mohly přijít vybrat či osahat menstruační kalíšky nebo si sáhnout na látkové vložky a přesvědčit se na vlastní dotek, jak jsou úžasně měkoučké a hebké. Menstruačními pomůckami náš sortiment ovšem nekončí – každou chvíli do našeho sortimentu přidáváme něco nového, co nás zrovna nadchlo a chceme to s vámi sdílet. Přijďte se za námi podívat. Budeme se na vás těšit!

Prodejna Maluna v Holešovicích byla v roce 2022 uzavřena.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Kališnice na Facebooku

Milé ženy, také se vám už stalo, že jste si pořídila kalíšek a z nějakého důvodu vám nevyhovoval? Anebo naopak jste se k jeho nákupu ani neodhodlaly, protože jste se bály, že si z tak široké nabídky nevyberete správně?