Rozhovor s pesarovou královnou

S Katkou spolupracujeme již několik let, protože se zajímáme o možnosti nehormonální antikoncepce a Katka je propagátorkou pesarů. V současné době už i moderní pesary vyrábí.

Katka je zároveň nadšená i do kalíšků a mezi naše oblíbené hlášky patří ta její z festivalu Evolution: "Když si můj muž může kupovat nový mobil co dva roky, proč bych si já nemohla kupovat nový kalíšek častěji než jednou za pět let?". Tento rozhovor bude ale o jejím hlavním tématu, o antikoncepci.

Katka Kadlecová Makrlíková a její kolegyně a kamrádka Štěpánka Peštová.Katka Kadlecová Makrlíková a její kolegyně a kamrádka Štěpánka Peštová.

Katko, jaký způsob antikoncepce ženám doporučuješ? Jaký způsob antikoncepce používáš ty?

Neřekla bych, že doporučuji nějaký konkrétní způsob. Spíš upozorňuji na to, že existují i nehormonální metody, které jsou stejně účinné jako hormonální a navíc nezasahují nežádoucím způsobem do organismu. Samozřejmě mám nejužší vazbu s pesary, protože s těmi jsme začínaly. Ale nemohu říct, že bych doporučovala pesary hlava nehlava. Raději si poslechnu, jaké má konkrétní žena přání a požadavky a hledám řešení pro ni na míru. Což zahrnuje i symptotermální metodu, spermicidy a kondom. Mým jediným skutečným doporučením je kombinovat víc nehormonálních metod najednou, potom je celková účinnost ještě vyšší než u hormonální antikoncepce samotné.

Jaká je tvá zkušenost s pesary, jak dlouho ti trvalo, než ses naučila s pesarem manipulovat?

Mně osobně pesar vyhovuje, protože ho zavedu a nemusím dál na nic myslet. Nejistotu při zavádění jsem pociťovala asi první 3 milování, kdy jsem pro jistotu používala zároveň Pharmatex, potom jsem si už byla jistá.

Nehormonální antikoncepce - pesary.Horní řada - cervikální kloboučky, zleva: starý typ Prentif, FemCap, Beacap.
Dolní řada - poševní diafragmy, zleva: Milex, Ortho-flex, Caya.

Jak žena pozná, že má pesar správně zavedený?

Stejně jako pozná, že má správně nasazenou kontaktní čočku - musí napřed získat trochu zkušeností. Nejistota po prvním zavedení je pochopitelná, děláme něco, co neumíme, v místech, kam nevidíme. Proto nabádáme ženy, aby si pesar napřed zaváděly nanečisto, jen ho zavedly a třeba šly nakoupit, aby zjistily, zda drží, když se žena normálně hýbe. Špatně zavedený pesar má totiž po chvíli tendenci vyklouznout z pochvy. Správně zavedený pesar drží nahoře v pochvě na čípku.

Jaká je tvá osobní zkušenost s novinkou, přístrojem iFertracker, proč bys jej ženám doporučila?

iFertracker je sonda na měření bazální teploty, kterou si večer nalepíte do podpaždí a ráno synchronizujete s telefonem. Naměřené údaje se automaticky přenesou a aplikace vypočítá bazální teplotu, kterou zanese do grafu. Pro mě je to způsob, jak bez problémů získat data k vyhodnocení. Nejsem schopná si ráno měřit teplotu, zkoušela jsem to čtvrt roku a prostě to ráno nezvládám, když si vzpomenu, je už pozdě. Sledovat svou bazální teplotu je přitom pro ženu velmi důležité hlavně kvůli zjištění plodnosti a reprodukčního zdraví. Pokud se vám nějakého hormonu nedostává, okamžitě se to projeví na teplotách a délce jednotlivých částí cyklu. Zavčas tak můžete řešit nejen neplodnost, ale třeba i příčiny silného premenstruačního syndromu, bolestivé menstruace apod.

iFertracker Bazální teploměr

V dnešní době je na trhu již vícero značek i typů pesarů, podle čeho si má žena nejlépe vybrat?

I když to nezní zvlášť vědecky, osvědčuje se nám, když si žena vybírá podle intuice. Některý pesar se jí prostě líbí víc než jiný. Logika věci dává, že takový pesar bude spíše používat a neotěhotní. V případě „nesympatického pesaru“ může hrozit to, že se jí  ho nebude chtít zavádět a riskne to třeba bez něj.

Měla by si jinak pesar vybírat žena začátečnice a pokročilá uživatelka?

Pokročilé uživatelky už vědí, jak jim a jejich partnerovi pesar vyhovoval a mohou se spíš zaměřit na jednotlivé konkrétnosti - třeba jak je který pesar měkký nebo jak snadno se vyndává.

Prozradím, že jsi vyvinula vlastní pesar značky Evanella (který později ponese název Beacap), co tě k tomu vedlo? V čem se tento pesar liší?

Ono je to naopak. Vyvinuly jsme pesar Beacap, který tvarem vychází z původního FemCapu, ale je upravený podle zkušeností žen z naší poradny. Ale protože legislativa podmiňuje prodej antikoncepce určitými časově a finančně náročnými certifikacemi, nabízíme zatím ten samý klobouček pod názvem Evanella k alternativnímu využití pro milování při menstruaci, protože tam zákony splňujeme už teď. Důvodem pro vznik nového pesaru bylo hlavně to, že se dost často opakovaly dva problémy - muži původní klobouček díky poutku vnímali víc, než jim bylo příjemné, a ženám zase činilo problém na poutko při vyndávání dosáhnout. Odebraly jsme tedy poutko a přidaly v horním okraji krempy vyjímací očka. Díky naklopení pesaru v pochvě je očko až o celý jeden článek prstu blíž k poševnímu vchodu, takže na něj lépe dosáhnou i ženy s kratšími prsty. Novinkou také je, že Evanellu/Beacap nabízíme ve dvou měkkostech - trochu pevnější pro začátečníky, kterým se s takový pesar lépe zavádí, a v měkčí pokročilé variantě pro ženy, které už  vědí, jak má pesar na čípku sedět, a tak mohou využívat klobouček, který se pevností své hmoty v podstatě neliší od pevnosti kůže.

Jsme převážně menstruační web, proto mi nedá nezeptat se, jaké menstruační pomůcky používáš, co ti nejvíce vyhovuje?

Používám kalíšek, ekologické vložky, pěnové tampóny a volnou menstruaci. Zjistila jsem, že mi nejvíce vyhovuje kombinovat různé pomůcky podle momentálního pocitu a potřeby.

Katka Kadlecová a Veronika Lančaričová na festivalu Evolution

Jak vlastně prožíváš svou menstruaci?

Svou menstruaci mám ráda. Vyhovuje mi, že je to čas pro mě a neutíkám od ní. Dva dny hlavně odpočívám a dělám jen to nejnutnější a pak jsem zase plná sil. Vyhovuje mi, že mě menstruace zpomaluje, dává mi to nadhled. Mám ve svém okolí několik mužů, kteří se celý život nezastavili, pořád měli plno energie a s přicházejícím stářím se těžko smiřují s tím, že už to tak nejde, že už nemohou podávat výkon na 150 %. Bez menstruace bych asi byla podobný případ. Bez menstruace a bez mateřství, jsou to obdobné zážitky. Jsi pořád stejná, nejsi ani hloupější ani méně zkušená, ale najednou prostě musíš zůstat stát na místě a počkat.

A co tvá cykličnost?

Na koncept cykličnosti nedám dopustit. Chování a "výkon" ženy se prostě musí posuzovat v měsíčních intervalech, jen pak je možné vysledovat vzorec. Optikou jednotlivých dnů je žena pokaždé jiná, zdánlivě nesrozumitelná a nepochopitelná. Cyklický koncept nám usnadnil partnerskou komunikaci a už i své pracovní dny organizuji s ohledem na své momentální měsíční (ne)schopnosti.

Doporučila bys nějakou ženskou knihu, která tě oslovila či ti na tvé cestě pomohla?

Sedm posvátných fází menarché od Kristi Meisenbach Boylanové. To je kniha, která mě s mými zvolna dospívajícími holčičkami drží nad vodou. :)

Ing. Kateřina Makrlíková
Ing. Kateřina Makrlíková

Absolventka obecné biologie a agroekologie, překladatelka a propagátorka nehormonální antikoncepce, spoluautorka nového antikoncepčního pesaru Beacap a sexuální pomůcky Evanella. V internetovém obchodu Pesarshop - www.pesarshop.cz - se stará o běžnou agendu, facebookové stránky a zpracovává odborné příspěvky. Má dvě dospívající dcery.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.