Krátký menstruační cyklus a dřívější příchod menopauzy? Souvislost naznačuje nová studie

Ženy, které mají menstruační cyklus dlouhý jen 25 dní či méně, mají dřívější nástup menopauzy. Naznačuje to nedávno zveřejněná americká studie. Ženy, jejichž cyklus byl krátký, měly ve středním věku vyšší celkovou hodnoticí stupnici menopauzálních příznaků ve srovnání s ženami s normální délkou menstruačního cyklu, za kterou se považuje 26 až 34 dní. "Bude důležité ověřit tato zjištění a porozumět tomuto potenciálnímu mechanismu," prohlásila prezidentka Severoamerické společnosti pro menopauzu.

Tým badatelů z harvardské lékařské fakulty a bostonské Brigham and Women’s Hospital zkoumal, do jaké míry je délka menstruačního cyklu během reprodukčních let ženy spojena s nástupem symptomů menopauzy ve středním věku. Šlo o 634 žen, které se zapsaly do projektu Viva během těhotenství v letech 1999-2002 a přibližně o 18 let dosáhly středního věku. Ženy samy hlásily délku svého menstruačního cyklu a následně hlásily celkové a specifické symptomy menopauzy ve středním věku.

Délka menstruačního cyklu a menopauza

Výzkumníci zaznamenali, že 14 procent a 6 procent žen uvedlo, že mají nestandardní cyklus, tedy krátký 25 dní (či méně), nebo dlouhý 35 dní (a více). Ženy, jejichž cyklus byl krátký, měly ve středním věku vyšší celkovou hodnoticí stupnici menopauzálních příznaků ve srovnání s ženami s normální délkou menstruačního cyklu, za kterou se považuje 26 až 34 dní. Pravděpodobnost potíží se spánkem ve středním věku, srdečního dyskomfortu a depresivních symptomů se zvýšila u žen s krátkým menstruačním cyklem během jejich reprodukčního věku. Ženy, jež mívaly krátké cykly, také vykazovaly dřívější nástup přirozené menopauzy ve srovnání s ženami s normální délkou menstruačního cyklu.

„Menstruační cyklus je biologickým ukazatelem celkového zdraví ženy. Tato studie zjistila, že kratší délka menstruačního cyklu během reprodukčních let ženy je jakýmsi výhledem do jejího budoucího zdraví ve věku středním,“ uvedla v prohlášení Chrisandra Shufelt, M.D., prezidentka Severoamerické společnosti pro menopauzu. "Bude důležité ověřit tato zjištění a porozumět tomuto potenciálnímu mechanismu."

Zdroj: physiciansweekly.com, journals.lww.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační cyklus - znáte jej dobře?

Menstruační cyklus není jen o krvácení! Je to komplexní a velmi dobře „seřízený“ proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení. Během jednotlivých fází menstruačního cyklu dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky a emotivního vnímání a potřeb.

Bylinková pomoc při menopauze

Františka Moravčík připravuje bylinné směsi pro ženskou napářku známé pod jménem Lunice. Tentokrát nám poradila, jaké bylinky pomáhají ženám zvládnout období přechodu. Jak říká, menopauza není nemoc, ale jako nová etapa života je provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí. "Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek."

Menopauza: příznaky, rady, tipy a inspirace

O menopauze se moc nemluví a přitom v ženách vzbuzuje tolik otázek (a nezřídka i temných očekávání). Pravda je, že příznaky menopauzy mohou život ženy hluboce ovlivnit. Co se v těle děje, jak překonat nepříjemné tělesné projevy a kde hledat pozitivní inspiraci? Vše důležité jsme se snažily shrnout v tomto článku.

Rehabilitační primářka: Inkontinence se dá řešit vhodným cvičením. Samo to nepřejde

Inkontinence sice nebolí, ale mnohé ženy výrazně omezuje v jejich každodenních aktivitách a společenském životě. Pro řadu z nich jsou úniky moči tabu, s kterým se nechtějí svěřit, a mají problém si potíže samy připustit. Co je příčinou inkontinence, jak vzniká a jak udržovat své pánevní dno v dobré kondici, vysvětluje primářka rehabilitace MUDr. Marie Mrvová.