Letní dny s menstruačním kalíškem

Proč si mnoho žen pořídí svůj první kalíšek právě v době léta? Odpovědí na tuto otázku je hned několik – jsou to různé výhody, které kalíšek poskytuje a jiné hygienické pomůcky ne. Takže se pojďme na tyto výhody podívat!

Pohodlí

Kalíšek je pohodlný, správně zvolenou velikost vůbec necítíte. Kalíšek je uvnitř pochvy, takže nehrozí klasické letní opruzeniny z vložek a také nemusíte mít obavy z toho, kdy vám ze šortek nebo z plavek vykoukne provázek od tampónu.

Kalíšek je bezkonkurenčně nejlepší menstruační pomůcka na koupání – ať se jdete koupat do rybníka nebo vyrážíte k moři.

Koupání s menstruačním kalíškem

Kalíšek je bezkonkurenčně nejlepší menstruační pomůcka na koupání – ať se jdete koupat do rybníka nebo vyrážíte k moři. Mnoho žen kalíšek používá při koupání i mimo menstruaci. Důvodem je to, že kalíšek nepustí vodu dovnitř do pochvy a tak zabraňuje nežádoucímu výplachu. Oproti tomu velká nevýhoda tampónů je v tom, že nasáknou nejenom krev, ale při koupání také vodu. Různé vodní mikroorganismy z rybníka pak zůstávají uvnitř vašeho těla až do doby než tampon vyměníte.

Pro koupání je důležité, aby vybraný kalíšek ženě „dobře seděl“. Je tedy lepší ho vyzkoušet alespoň jeden cyklus před vysněnou exotickou dovolenou :) Můžete kalíšek vyzkoušet např. ve vaně. Bude to ale jen částečná simulace, protože při plavání stahujete svaly pánevního dna a situace bude tedy poněkud jiná než při relaxaci ve vaně.

Dlouhá doba použití

Pokud máte normálně silnou menstruaci, pak často stačí kalíšek vyplachovat ráno a večer. To je obrovská výhoda pro všechny možné letní akce! V kalíšku je krev v přirozeném stavu - v tampónu se nasákne do buničiny, která je napuštěná různou chemií (kvůli sražení krve v tampónu a pro překrytí zápachu … nechci nám teď kazit představu krásné dovolené, takže už nebudu pokračovat). Když spíte, a máte pouze vložku, krev zůstává uvnitř pochvy. A je to v pořádku, nic nehygienického se neděje. Stejně tak krev zůstává v kalíšku a také se nic neděje – není tam žádná buničina vhodná pro pomnožení bakterií.

Léto, koupání a menstruace

Češky na vodě (a ve vodě)

Je o nás známo, že jsme národ nadšených vodáků. Ať už míříte s kajakem na divokou vodu nebo budete týden sjíždět nějakou z oblíbených českých řek, kalíšek je super řešení! Celý den ve vlhku … nevíte, kdy se zrovna vykoupete … nevíte, kdy bude možné jít na normální záchod … nemáte kam schovat suché hygienické potřeby … Spousta důvodů pro to, vzít si kalíšek! Nezadržuje žádnou špinavou vodu v těle po té, co se vykoupete. Můžete ho vymýt až po několika hodinách - při silnější menstruaci ho můžete v přírodě jen vylít a zase zavést a omýt ho při nejbližší vhodné příležitosti. Nebo si vezměte do lahve jen čistou vodu a opláchněte ho vodou z petky.

Jsou i další vodní sporty, při kterých rozhodně oceníte, že nemusíte dlouho nic řešit (obzvláště máte-li celotělový neopren) - kaňoning, potápění, windsurfing

Léto, koupání a menstruace

Treking a batůžkářky

Přijde někomu zábavné počítat, kdy přesně dostanu menstruaci a kolik si mám vzít vložek nebo tampónů do batohu, který budu sama nosit několik dní? Mě tedy ne! Pro cestování s batohem – ať už na 14 dní nebo na tři měsíce – je kalíšek také skvělý! Stačí jeden nenápadný pytlíček s kalíškem vedle podobně nepostradatelného zubního kartáčku a je to (pastu přeci nese přítel :).

Cestovatelky také ocení to, že nemusí řešit, kam vyhodit použité hygienické potřeby. A čistota, kterou si díky kalíšku lze zachovat, se určitě hodí v místech, kde možnost umytí není každý den.

Léto, koupání a menstruace

Cyklistky a holky od koní

Sporty, při kterých je použití vložky opravdu hodně nepohodlné, ne-li nemožné. Ale co ženy, které chtějí jezdit i v době menstruace nebo jim přesně na cyklo dovolenou vyšel termín menstruace a tampóny jim nevyhovují? Řešením je opět kalíšek, který funguje i při dlouhé sezení a náročním fyzickém výkonu. Doporučujeme ale pevnější typy kalíšků, hlavně pokud se věnujete jízdě na koni.

Letní fesťáky

Co čeká menstruující ženu na festivalu? Stanový tábor a ToiToiky, kde je k zadušení a ne zrovna čisto. I tady využijete kalíšek a oceníte hlavně to, že ho můžete vyplachovat po dlouhé době. Pokud máte zrovna silnou menstruaci a musíte ho vylévat častěji, je to na zvážení. Sama vím, že výměna kalíšku na ToiToice je možná, ale žádná hitparáda to tedy není – tedy 2x denně stačí. Variantou pro silnou menstruaci je jistit se slipovkou a nebo sáhnout pro tampón – přimlouvám se ale aspoň za Natracare, které jsou bez chemie a z bio bavlny.

Léto, koupání a menstruace

Budeme rády, když nám napíšete své zkušenosti z letních radovánek, kdy se vám kalíšek hodil nebo kdy vás dokonce v nějaké situaci zachránil :) Napište nám je na e-mail info@kalisek.cz.

A užijte si krásné léto!

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Petra Cihlářová: S kalíškem na cestách

Děsí vás menstruace během dovolené? Inu, na cestách se mohou stát i horší věci, než že se dostaví, ať už plánovaně nebo neplánovaně, vaše dny. Třeba na vás sedne horečka dengue. Petra Cihlářová sepsala svůj cestovatelský zážitek z Thajska, v němž jednu z hlavních rolí hraje menstruační kalíšek. A taky výzva, jak si ho jako levák vyndavat a zavádět pravou rukou...

Jak si poradit s menstruací na cestách

Mít menstruaci na cestách je něco, co žádná žena zrovna nepreferuje. Pokud nechcete své dny odkládat pomocí léků, mám pro vás několik tipů, jak to v pohodě zvládnout, ať už se jedná o dovolenou u moře nebo o cestovatelskou poznávačku.

Plavání během menstruace

Koupání během menstruace? "To snad ne, to ses zbláznila. To nejde, protože... To se nesmí, protože..." Připomíná vám to něco? Nebo si dokonce myslíte, že plavání a koupání během menstruace je opravdu nevhodné či zakázané? Představíme vám několik mýtů, které ohledně tohoto tématu ve společnosti kolují, a na závěr vyzpovídáme i gynekologa.