Lucie Baldé: "Dělám v životě to, co chci, ne to co chtějí ostatní."

Jednou se na mém facebooku objevila krásná fotka od Lucie Baldé, na která fotografovaná žena vypadala jako bohyně! Zaujala mě natolik, že jsem si rozklikla stránku, na které byla vystavena. A bylo hned jasné, že nejde o výjimku.

Každá fotografie od Lucie Baldé je něčím speciální a perfektně technicky zvládnutá. Když po nějaké době vznikala nová podoba našeho webu a nechtěli jsme kupovat "no name" modelky z fotobank pro úvodní fotku, kontaktovala jsem Lucii. Práce v ateliéru byla opravdu zábavná, nasmály jsme se, uvolnit se nebyl problém. Společně jsme vymýšlely jak se natočit, co vyfotit ... Připadaly jsme si s kamarádkou jako pravé modelky :)

fotografie pro Kalisek.cz
Fotografie od Lucie Baldé pro Kalíšek.cz

Lucie, podle tvých fotografií vím, že pracuješ hlavně se ženami. Dokážeš zachytit jedinečnou krásu každé ženy. Jaká byla tvá vlastní cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě klíčové?

Vždy jsem byla sama sebou, dělám v životě to, co chci, ne to co chtějí ostatní, co dobře vypadá, nenechám se vláčet životem … pak mám pocit, že jsem tou největší ženou, nejlepší mámou, milenkou, manželkou, kamarádkou. Jsem to já ...

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?

Film, který bych ráda zmínila je Květ pouště, který byl natočen podle stejnojmenné knihy Waris Dirie. Tenhle film a všechny knihy autorky ve mně zanechali hluboký dojem. Waris má můj velký obdiv za to co dodnes dělá a určitě je pro mě velkou inspirací, především proto, že je silná a odvážná žena.

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha různými ženami. Podle čeho se rozhoduješ, jak je vyfotografuješ?

Tak to záleží na předchozí domluvě s modelkou. Většinou chci vědět, jakou má žena o fotografiích představu, za jakým účelem se fotí, zda pro přítele, pro sebe, na facebook, do práce. Nápady mi pak chodí, až modelku vidím na vlastní oči. Párkrát cvaknu a vidím, jak se dokáže tvářit, postavit, jaké světlo jí sluší. Nerada modelky přímo pózuji, spíš jen tak malinko pomáhám. Jen pro vysvětlení – modelky jsou pro mě všechny ženy, které fotím, i když se modelingem nezabývají.

A pro uspokojení svých nápadů mám své oblíbené modelky, se kterými ráda pracuji. Miluji kontrasty, různé rasy, tetování, extravaganci. Tam mám pak jasný obrázek a prosím modelku o určitý outfit, vizáž apod.

Pokud je nějaká žena stydlivá, ale touží po krásných fotografiích, máš nějakou osvědčenou metodu jak jí pomoci se při focení uvolnit?

Stydlivá je každá druhá žena. Nejde o stud spojený s nahotou, ale stud právě se uvolnit a být sama sebou.
Nejsem fotograf, který machruje, křičí a nadává a tím si myslí, že z modelky dostane to nej. Modelky vždy povzbuzuji, dodávám sebevědomí, chválím je i sebe, povídáme si a smějeme se. Mám ráda při focení hudbu, která tvoří atmosféru. Někdy mě až mrazí a mám radost, když vidím, jak žena po nějaké chvíli roztaje, stane se sama sebou a ukáže mi co v ní je ... Dokáže to každá bez rozdílu i když přichází s tím, že je hrozná, nefotogenická a rozhodně se nebude smát, protože má ošklivé zuby a vlastně to ani neumí. Vždy jsou pak překvapené, jak jsou nádherné a to mě dělá radost.

Ženy mají během cyklu různé nálady. Pokud pracuješ s nějakou modelkou opakovaně, všimla sis někdy takových změn?

Musím říci, že ne. Všechny ženy jsou asi profesionálky a dokážou schovat negativní pocity. Po focení mi občas některá řekne, že jí celou dobu bolí hlava, nebo má své dny ... ale při focení nikdy. Za to je miluju, že se snaží být uvolněné i tak.

Lucie Baldé - fotografka

A má cyklus vliv i na tebe samotnou při práci?

Jestli ano, tak to nevnímám. Menstruace pro mě patří k životu jako cokoliv jiného. Je mou součástí a v ničem mě neomezuje. Nikdy pro mě nebyla problémem, který bych musela nějak zvlášť řešit.

Jaký typ hygienických pomůcek ti při menstruaci vyhovuje? Vyzkoušela jsi menstruační kalíšek?

Tak používám klasické drogistické propriety a o kalíšku jsem uvažovala, když byl novinkou, nikdo ho neznal a nebyl mi schopen poskytnout info. Je to min 10 let zpět možná více a stál tenkrát 1500 Kč, tak to mě odradilo. Nyní si pohrávám s myšlenkou vyzkoušet ho :)

Lucie Baldé

Musím napsat předmluvu! Zvyklá z předchozích rozhovorů jsem i Lucii požádala o krátké CV. Čekala jsem něco klasického "Mám vystudované to a to, zkušenosti tam a tam ...", ve zkratce prostě "jsem skvělá pro to, co dělám". A Lucie mě zase překvapila :) Krátké, ale krásné osobní CV, ze kterého jsem zjistila, že není fotografka s hromadou certifikátů a titulem, že "jen" fotografuje s láskou a citem. Takže tady je:
Vždy jsem tíhla k výtvarnu, jako malá jsem ráda kreslila, dělala ruční práce - vyšívala, háčkovala. Vystudovala jsem obor kosmetička a věnovala se mu plně 20 let. Poslední 4 roky koketuji s fotografií a to je to, co mě opravdu naplňuje. Ráda cestuji se svým manželem a dětmi.
Více informací a fotografií najdete na facebooku Photos by Lucie Baldé.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články