Menstruace a hormonální antikoncepce

Možná by se lépe hodil název "Menstruace versus hormonální antikoncepce". Mnoho žen vůbec netuší, že zásadní věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce (HA) připraví, je skutečná menstruace.

Také je mnoho žen, které zaujaly negativní postoj ke své menstruaci a rozhodnou se pro HA právě z toho důvodu, aby menstruaci ze svého života mohly vyškrtnout. Proč je ale menstruace důležitá?

Co se děje v ženském těle ovlivněném HA při "menstruaci"?

Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice menstruují, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu. Jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci, ke které dochází v důsledku poklesu hormonální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná.
V těle neovlivněném hormony dochází během každého lunárního cyklu (cca jednou za každých 28 dnů) v období ovulace k uvolnění vajíčka. Nedojde-li k oplodnění vajíčka a následnému těhotenství, část nevyužité děložní sliznice připravené k uhnízdění vajíčka se odloučí a je odplavena z těla ven, čímž začíná nový cyklus. Menstruace trvá orientačně 4-6 dní. V té době se tělo ženy čistí nejenom fyzicky, ale i mentálně. Ženino tělo opouští neoplodněné vajíčko i vše nepotřebné, co se za uplynulý měsíc nashromáždilo v děloze.
Na rozdíl od skutečné menstruace při pseudomenstruaci nedochází k žádné očistě. V době ovulace se totiž vlivem HA neuvolní vajíčko, které by mohlo být následně oplodněno - tím se žena stává neplodnou. Připravuje se tím o skutečné období ovulace, kdy je žena často více sexuálně žádostivá a svým chováním i vůní (související s hormonální hladinou) je mnohem více žádoucí pro muže. Naopak období menstruace je určeno nejenom očistě fyzické, ale i mentální.
Někdy se může stát, že k ovulaci dojde - u některých HA až ve 30% cyklů. Dojde tedy k vypuzení vajíčka do vejcovodu a při optimální souhře okolností může dojít k početí dítěte. Poté nastupují sekundární mechanismy účinku hormonální antikoncepce: ztížená průchodnost spermií hlenem děložního hrdla, zpomalený transport oplozeného vajíčka vejcovody, zabránění uhnízdění embrya v děloze. Na základě toho počatá lidská bytost zahyne de facto hladem, neboť se jí kvůli nedostatečné vrstvě děložní sliznice nedostává potřebné výživy. Je pak odplavena během pseudomenstruace.

 Která žena by se chtěla nechat spoutat pilulkou?

Děloha je srdcem ženství

Děloha se při skutečné menstruaci očistí, omládne a je připravená vstoupit do nového lunárního cyklu. Je pochopitelné, že se žena v průběhu menstruace cítí unavena. Vždyť tělo pracuje na plné obrátky, aby se očistilo jak na fyzické, tak na mentální úrovni.
Podle tradiční čínské medicíny je menstruace silně spojena s našimi játry a tedy i naším hněvem, který s játry souvisí. A tak s prvním dnem menstruace odchází nejen neoplodněné vajíčko, ale i všechen hněv a negativní emoce, které se v ženě nahromadily. Ženy, které samy sebe alespoň trochu vnímají, si určitě povšimly, že první dny menstruace nebývají zrovna přátelské ke svému okolí a pozitivně naladěné na společenské akce.
Důvod, proč se ženy tak snadno vzdávají své menstruace, je asi celkově negativní postoj, který k ní společnost chová. Menstruace se bere jako něco omezujícího; něco, o čem je nevhodné mluvit; něco, za co je třeba se spíše stydět. A přitom právě z menstruace si žena může udělat krásný rituál. Pokud se naučí vnímat, že toto období patří jen jí, že má právo se v tomto období hýčkat, rozmazlovat, naučí se zvolnit své tempo a vnímat očistný proces, který v jejím těle probíhá, pak brzo vycítí, že menstruace není její nepřítel, ale naopak spojenec číslo jedna.

Obraz indiánské malířky Natashi Smoke Santiago z kmene Mohawk

Místo jen pro ženy

V některých domorodých kmenech v Jižní Americe dodnes existují takzvané lunární chýše. Ženy, které v danou chvíli menstruují, se do ní na 4 dny odeberou a v chýši se věnují jen samy sobě. Meditují, zpívají, sdílejí své naděje a sny s ostatními ženami, hýčkají své tělo, aby se po skončení menstruace vrátily plné síly a energie do běžného života.
V naší společnosti orientované na výkon a lineární běh života je pro ženu často těžké se zastavit. Každá z nás ale může během dnů menstruace alespoň zvolnit a udělat si volno třeba po práci. Začínají se objevovat i místa připomínající lunární chýše. Jedno takové najdete například v Praze - Červený stan nebo Měsíční chýše na Sklenářce.

Důvody pro hormonální antikoncepci

Lékaři dnes často předepisují HA z mnoha jiných důvodů než je důvod ochrany před nechtěným těhotenstvím. Je pochopitelné, že dívky v pubertálním věku vítají možnost zdravě vypadající pleti bez akné. Ovšem jaký je důvod? Chtějí být stejně krásné jako modelky z časopisů nebo chtějí být atraktivní pro muže? Co když je pro muže mnohem atraktivnější voňavá dívka v ovulaci než neplodná dívka s dokonalým obličejem? Jak mohou ženy poznat svou pravou sexuální energii, když jsou hormonálně srovnány pomocí HA už třeba od 15-ti let věku?
Hormonální antikoncepce - ano či ne? Dalším častým důvodem pro HA jsou premenstruační a menstruační bolesti. Naše maminky ani babičky nám často už nejsou schopny předat kladný vztah k menstruaci, ke svému tělu a ani to, jak se k sobě při menstruaci chovat. Bolesti pouze odrážejí nespokojenost těla s tím, co v době menstruace děláme. Překrytím bolesti se důvod nevyřeší a výsledky pak vidíme v množství žen s potížemi s plodností a s rakovinou čípku, dělohy nebo prsou.

Lékaři ženám často neřeknou všechny možné důsledky užívání HA. Možná je ani sami nevědí, možná jim přijdou nepodstatné. Pokud se tedy rozhodnete pro HA nebo ji již užíváte, věnujte svůj čas tomu, abyste znala důsledky.

Hormonální antikoncepce - pilulky

K tématu:

Hormonální akvárium - dokumentární film od Terezy Tary
elena Máslová: „Největší omyl, v němž uživatelky antikoncepce žijí, je, že menstruují. To v žádném případě není pravda. Žena, která užívá prášky, nemá žádný menstruační cyklus, vlastní reprodukční cyklus je uspaný – a můžeme se jen modlit, aby se po vysazení prášků znovu probudil.“ - více v článku a rozhovoru na www.rozhlas.cz.

S laskavým dovolením Ing. Jany Steckerové byla použita část jejího článku Zloděj jménem hormonální antikoncepce. Kopírováním textu nebo jeho částí bez povolení se dopouštíte trestného činu porušování autorských práv.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Tereza Tara: "Každý den mého života je vzácný"

Přemýšleli jste někdy o tom, jak prožívají své ženství a také menstruaci ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu? Přečtěte si rozhovor s Terezou Tarou, autorkou filmu Hormonální akvárium.