Je menstruační kalíšek (ne)bezpečný?

V mnoha článcích o kalíšcích zmiňujeme jejich zdravotní nezávadnost, ale přesto se čas od času někdo zeptá, jestli je kalíšek opravdu bezpečným řešení menstruace, neboť se jeho gynekolog/gynekoložka na konto kalíšku nevyjadřoval moc pěkně a tuto pomůcku nedoporučoval/a.

Jak to tedy ve skutečnosti je? Je kalíšek bezpečnou nebo nebezpečnou variantou menstruačních pomůcek? Tyto otázky si zodpovíme v následujícím článku.

Není kalíšek jako kalíšek

  • Kalíšek jako menstruační pomůcka zažívá v posledních letech svůj boom, nenechte se ale zmýlit, nejedná se o žádnou novinku, ve skutečnosti je tato pomůcka daleko starší, než klasické jednorázové pomůcky, více si můžete přečíst ve článku historie menstruačních kalíšků.
  • Na trhu je velké množství kalíšků různé kvality, proto doporučujeme vybírat pečlivě z kvalitních a ověřených zdrojů, kde se můžete dozvědět více i o zdravotní certifikaci a o tom, kde byl kalíšek vyroben.
  • Jedná se o pomůcku, která se umisťuje do těch nejintimnějších partií, a proto je opatrnost na místě. Mnoho žen se nechá zlákat levnými nabídkami slevových portálů, ale co se ve skutečnosti skrývá za nízkou cenou? Zdravotní nezávadnost a kvalita to nebude. Napadlo vás někdy, jak je možné, že tyto kalíšky ze slevových portálů jsou tak levné? Pokud ne, velmi doporučuji přečíst článek čínské kalíšky.

Náš tip: Pokud chcete vyzkoušet, jestli je kalíšek jako pomůcka pro vás vhodný a zároveň moc neutratit, doporučujeme pořídit si český kalíšek Yuuki.

 

Máte zánět, bolí vás koleno nebo zuby, používáte kalíšek? Pak za to určitě může on!

Kalíšek: vinen ve všech bodech obžaloby

Máte zánět, bolí vás koleno nebo zuby, používáte kalíšek? Pak za to určitě může on! Ano takto absurdně často znějí verdikty, které jsou vynášeny nad kalíškem. Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde, a to platí i v případě kalíšku. Často tak schytává za něco, v čem je skutečně nevinně.

Kalíšek a zánět dělohy

Nejčastěji je kalíšek obviňován z toho, že způsobuje zánět dělohy. Když se podíváme na důvody zánětu dělohy, můžeme si všimnout, že v mnoha případech jsou lékaři bezradní, neboť příčin může být více. Ale pochopitelně je nejjednodušší svést vše na menstruační kalíšek. Pokud se u vás vyskytne nějaký gynekologický problém, málokterý lékař zjišťuje, jaké pomůcky používáte, jaká je vaše životospráva a podobně. Nejsem gynekolog a nemám tedy přesné statistiky o tom, jaké ženy k nim chodí a jaké problémy nejčastěji řeší, ale jsem denně v kontaktu s velkým množstvím žen, které používají menstruační kalíšek a je zajímavé, že jsem za celou dobu neslyšela případ: používám kalíšek a dostala jsem zánět dělohy. Naopak slýchám hlavně slova chvály, jak se ženy díky kalíšku zbavily spousty gynekologických problémů od mykóz až po zmírnění bolestí při menstruaci.

Pochopitelně je důležité mít vybranou správnou velikost kalíšku, aby netlačil. Ano, v případě, že by kalíšek tlačil a způsoboval bolest, mohlo by to vést k nějakým potížím, možná i zánětu. Ale předpokládám, že žádná žena nemá potřebu sebetrýznění a pozná, že ji kalíšek tlačí a způsobuje tak značné nepohodlí. Velmi důležitá je také hygiena - nemanipulovat s kalíškem špinavýma rukama.

Kalíšek a mykózy

Opakuji to snad ve všech článcích o kalíšcích, ale napíši to znovu: kalíšek je pomůcka, která vydrží dlouhou dobu, proto je ovšem velmi důležité pečlivě se o něj starat! Bohužel jsem viděla několik fotografií používaných kalíšků, které vypadaly (omlouvám se za ten výraz) jako by z nich vyrůstal lišaj, proto se o zdravotně nezávadné pomůcce rozhodně mluvit nedá. V takových případech bych snad raději doporučila používat jednorázové pomůcky, protože by mne naopak překvapilo, kdyby takto vypadající menstruační pomůcka žádnou komplikaci nezpůsobila.

Kalíšek versus tampon – tampon je „menší zlo“

Je až k nevíře, jak často se gynekologové vyslovují negativně vůči kalíškům a tampony jim nevadí, byť jejich negativní účinky byly prokázány. Dokonce jedna gynekoložka prohlásila, že tampon je oproti kalíšku menší zlo. S tím bych si dovolila nesouhlasit: klasické tampony uvolňují krátká vlákna, která v pochvě ulpívají a stávají se tak doslova množírnou pro bakterie. Navíc jsou běleny chlorem a často parfémovány a citlivá sliznice tak přichází do kontaktu s látkami, které do pochvy rozhodně nepatří. Velkým problémem je také nadměrné vysušování pochvy a riziko syndromu toxického šoku (více v článku o tamponech). Oproti tomu silikonový povrch kalíšku je pro bakterie nepřilnavý, nevysušuje sliznici a nic se z něj neuvolňuje. Proč se většina gynekologů nad riziky používání tamponů vážněji nepozastavuje? Možná některý gynekolog tampony nedoporučuje, ale rozhodně kolem toho nenadělá takové „emočně zabarvené divadlo“ jako kolem používání kalíšků.

Zajímavost: Kalíšek a syndrom toxického šoku (TSS) - za celou dobu používání kalíšku bylo podezření na TSS jednou, které se ovšem nepotvrdilo.

Kalíšek a anaerobní prostředí

Anaerobní neboli bez přístupu vzduchu. Některým ženám se při používání kalíšku tvoří podtlak, jiné znají podtlak pouze teoreticky, a přesto jim kalíšek funguje. Pročetla jsem mnoho diskuzí o tom, jestli kalíšek vytváří anaerobní prostředí a dává mi smysl odpověď jedné lékařky: Nevytváří... To by tam opravdu nesmělo být ani trochu vzduchu a ten tam prostě je. Podtlak není vakuum. Kalíšek má dírky. A hlavně... Tampon vytváří jaké prostředí?

 

Je velké množství gynekologů, kteří jsou menstruačními kalíšky nadšení a doporučují je.

Proč gynekologové nemají kalíšky rádi?

Je tomu skutečně tak? Dalo by se odpovědět jak kteří. Mnoho z těch, kteří kalíšek odsuzují, si jen nezjistí dostatek informací a dokonce někdy ani neví, jak kalíšek funguje a jak se používá. Poté nad ním vynášejí soudy nebo zkrátka nejsou otevření ničemu novému (i když, jak jsem před chvíli zmínila, nejedná se o žádnou novinku.) To, že si někdo nedokáže představit, jak tato pomůcka funguje, ještě neznamená, že nefunguje nebo je dokonce škodlivá. U nás menstruační kalíšky zažívají svůj boom kratší dobu, než je tomu ve zbytku světa. Proto je zřejmě ještě potřeba více času pro osvětu, jak pro uživatelky, tak pro gynekology.

Na druhou stranu je velké množství gynekologů, kteří jsou menstruačními kalíšky nadšení a doporučují je. Časté je také doporučení používat kalíšek místo tampónů, ale nepoužívat ho po celou dobu menstruace. Určitě by bylo prospěšné, kdyby se o pomůcce, kterou používá stále více a více žen, gynekologové více informovali a zařadili toto téma do svých lékařských konferencí.

Netvrdím, že kalíšek je jediná možná a správná varianta menstruační pomůcky – každá žena jsme jiná, proto budeme i různě vybírat a kalíšek nemusí být vhodnou menstruační pomůckou pro každou ženu. Volba je na každé z nás.

A na závěr můžeme říct a klepnout soudcovským kladívkem: Kalíšek zproštěn viny.

 

Článek napsala Veronika Lančaričová a vychází z jejích osobních zkušeností, z korespondence a diskuzí s různými ženami (uživatelkami kalíšku i lékařkami). Doporučujeme také článek od Elišky Stofferové Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Je kalíšek moc velký?

Dobrý den, včera jsem si domů donesla Yuuki 1 + 2 Soft. Potřebovala bych trochu konzultaci. Jednak jsem ráda, že čas dozrál a dokopala jsem se kalich pořídit! Ale vůbec jsem nevěděla jakou velikost zvolit (je mi 39, nerodila jsem a rodit nejspíš nikdy nebudu), takže mě bodla akční nabídka.

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný

Také patříte mezi ženy, které váhají s vyzkoušením menstruačního kalíšku, neboť si nejste jista jeho bezpečností z hlediska zdraví? Nyní si můžete oddychnout, vědecké studie z posledních let potvrzují, že menstruační kalíšek je bezpečný. Tyto závěry zcela korespondují s našimi dosavadními zkušenostmi. Proto můžeme s čistým svědomím napsat, že při dodržení základních hygienických doporučení je používání menstruačního kalíšku stejně bezpečné jako menstruačních vložek či tamponů.