Mohendžodáro a já

Postupně mi víc a víc docházelo, že není důležitý cíl, výsledek, rychlost, směr, argumentace, logika, ale opravdové ponoření se v tom, co je právě teď, co je ta cesta, jak dokážu naplno vnímat každý okamžik v životě.

Děkuji za světlo i temnotu …
Děkuji za obrovskou hodnotu …

Úryvek z mojí básně „Mohendžodáro vyznání“.

Vlastně ani nevím, jak vyjádřit slovy hodnotu Mohendžodáro, dary, které mi za ta léta „dalo“…
Mohendžodáro – tajemné
Cesta co není zázrak, co do srdce mi pronikla.
Pomohla dostat se za slova a za zrak, a navrátit se do nitra.

Zita Žurková - asána z tantra jógy Mohedžodáro

Pokusím se …
Cestu mého poznávání sebe sama, změn především v mojí profesní dráze, a i v osobním životě, kdysi dávno odstartovaly muzikoterapie a arteterapie … Nějak jsem se znovu začala nacházet v tom, co je mi tolik vlastní, přirozené, co miluji, ale dávno (snad od svého dětství či mládí?) to nedělám … Znovu jsem začala tančit, a co více, spontánně tančit, jen tak, pro radost, či pro smutek, nechala jsem tělo reagovat spontánně na tóny … nádhera, veliké uvolnění, osvobození z „pout“, že něco má nějak vypadat. Začala jsem malovat, častěji jsem brala do rukou pastelky a nechávala prostor intuici, pocitům, momentálním emocím - ať jsou vyjádřené, na papír nebo jen tak.

A pak jsem poznala Mohendžodáro, které v sobě tolik „skrývá“, či „nese“…

Začala jsem si uvědomovat přítomný okamžik, opravdu být, teď, tady … opravdově, pravdivě sama k sobě. Tančit tak jak se mi právě chce, malovat jen tak, zpívat, dělat cokoliv a mít pozornost, být naplněná tím, co právě dělám nebo nedělám. Postupně mi víc a víc docházelo, že není důležitý cíl, výsledek, rychlost, směr, argumentace, logika, ale opravdové ponoření se v tom, co je právě teď, co je ta cesta, jak dokážu naplno vnímat každý okamžik v životě.

Ano, setkáváme se ve skupinách žen, spolu děláme spoustu věcí – tančíme, sdílíme, dýcháme a pracujeme s pánevním dnem, učíme se asány Mohendžodáro, děláme masáže, děláme OSHO meditace, apod. Mohla bych psát o všemožných účincích, které Mohendžodáro má, ale o těch se dočtete například zde. Pro mě je poněkud obtížné oddělit, co mi dává Mohendžodáro, a co mi dává tantra, jde to totiž takzvaně ruku v ruce. :) A tak se pokusím pojmenovat slovy alespoň to, co cítím nejsilněji, nebo co mi teď v tomto okamžiku prostě přichází.

  • Před několika lety jsem začala nosit sukně, a opravdu se v nich cítím výborně, žensky. V kalhotech mě uvidíte snad už jen na sjezdovce na lyžích :)
  • Začala jsem měnit své postoje v mnoha situacích, a čím dal častěji dokážu říkat „No a ?“… a respektovat druhého člověka, respektovat situaci.
  • Navázala jsem opravdu hluboká a dlouhodobá přátelství se ženami, i s muži.
  • Naučila jsem se sdílet, říkat slovy to, co cítím, co se děje, co je pravda, sdělovat to druhému, ať už je sdělení jakékoliv.
  • Cítím, že jsem více opravdová, či pravdivá, především sama k sobě, i k ostatním. Velmi jsem se zjemnila, ale zároveň v sobě cítím dost síly a energie pro každodenní plynutí.
  • Naučila jsem se poslouchat jakýsi svůj „vnitřní hlas“, svou intuici, volání duše, a podle toho činím …

Zita Žurková - lektorka Mohendžodára

Ať už medituji, nebo dělám rituál Mohendžodáro, nebo jím, jdu, žehlím, uklízím, dělám běžné činnosti, stále se snažím uvědomovat si sebe samu v přítomnosti, mám pozornost u sebe, i venku.

A v tom mě Mohendžodáro a tantra obrovsky podporuje. Cítím vděčnost a cítím lásku. S vděčností ukazuji tuto cestu dalším ženám, které chtějí. Poslouchám, po čem touží ženská duše ...

Již několik let provázím ženy na cestě základními kurzy Mohendžodáro, celoročními školami, setkáváními s Mateřským okruhem a meditacemi, letním setkáním – Letní ženskou oázou, vznikají i nová „volání“ jako letošní kurz „Intimně“…

Mohendžodáro dává ženám volnost - pokud si to dovolí!

Na své cestě s Mohendžodáro potkávám nádherné bytosti, se kterými nacházíme společná témata, a vzájemně se obohacujeme. Jednou z takových bytostí je i Ilona Bittnerová. A tak často i ženy na mých kurzech pak mají možnost poslechnout si nové informace např. o „výrobcích se ženskou tematikou“. Při takovém vyprávění Ilony o zkušenostech s užíváním a prodejem svých výrobků, jako jsou menstruační kalíšky, mořské houby, látkové vložky, bederní pásy, bio kosmetika, se zároveň hodně dozvíme, a také pobavíme a nasmějeme :)

Miluji setkávání žen, kdy se duše potkají, kdy jedna objímáme druhou, kdy společně divoce tančíme, kdy se sebe jemně dotýkáme, kdy se ponoříme do pohledu do očí a čas pro nás neexistuje ... kdy se smějeme, pláčeme, rozkvétáme, jsme v tichu, jsme ...

Zita Žurková

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jedinečná biodynamická kosmetika Wegwartehof

Produkty z Čekankového dvora (Wegwartehof) hýčkají zdravou pokožku a poskytují zklidnění citlivé, podrážděné a problematické pleti. Jedná se o několik produktů, které můžete využít k péči o celé tělo. Většina přípravků splnila náročné požadavky pro udělení značky Demeter. Dva přípravky z řady jsou "pouze" BIO. Vyrábí se v Rakousku.

Mohendžodáro jako cesta k ženství

Mohendžodáro je starodávný tantrický rituál pro ženy vycházející z indické tradice, naladěný na potřeby moderní ženy. Je to zkrášlující a omlazující cvičení, které dodává ženám krásu, svěžest a šťavnatost.