Trápí vás nedostatečné zvlhčení při milování?

Mnoho žen trápí nedostatečné zvlhčení při milování. Důvodů a příčin proč k tomu dochází může být mnoho, ale naštěstí také existuje mnoho způsobů, jak to řešit. Tento článek několik takových řešení navrhuje.

Možné příčiny nedostatečného zvlhčení

Důvody nedostatečného zvlhčení mohou být fyzického, ale také psychického rázu. Zmínit si můžeme několik takových příkladů: sex neměl dostatečně dlouhou předehru a vy jste se proto nestihla dostatečně uvolnit a vzrušit, milovali jste se několikrát za sebou a ke konci jste již vlhká nebyla, milujete se i přesto, že na sex nemáte zrovna pomyšlení, jste ve stresu, ale chcete vyhovět partnerovi. Milovat se chcete, ale partner vám nevoní, stydíte se, bojíte se otěhotnění nebo máte dřívější traumatickou zkušenost a když přijde na věc, stahnete se a vzrušení je pryč. Důvodů může být opravdu mnoho... Nedostatečné zvlhčení a celkovou chuť na sex mohou také negativně ovlivňovat léky, například ty na alergii, antidepresiva nebo také hormonální antikoncepce.

Některé ženy ovšem mohou trpět nedostatečným zvlhčením, i když je žádný výše zmíněný problém netrápí. K tomu může docházet například vlivem hormonálních změn během kojení či v klimakteriu. A mohou za to estrogeny.

Estrogeny

Jde o hormony, které jsou důležité pro vývoj sekundárních pohlavních znaků ženského těla, ovlivňují růst a zrychlují metabolismus. Tyto hormony také stimulují růst děložní sliznice a dělohy celkově. Udržují kůži a cévy v dobrém stavu - právě díky estrogenu se zvyšuje velikost a pružnost cév. Pokud je estrogenu méně, buňky v poševních stěnách prořídnou, stěny jsou sušší a také náchylnější k poškození. Může se také vyskytnout svědění či podráždění.

Možná řešení

Nedostatečné zvlhčení můžete vyřešit několika způsoby:

Lubrikační gely

Pokud vás trápí nedostatečné zvlhčení během milování, doporučuje se použít lubrikační gel. Za nás doporučujeme lubrikační gely Good Clean Love, které jsou zdravou alternativou k běžným lubrikačním gelům - více informací najdete v článku Lubrikační gel: Ano? A jaký?.

Nezapomeňte, že pokud se jedná o problém, který nesouvisí s fyzickým stavem, je lepší se řešením
jako jsou lubrikační gely vyhnout, protože tím pouze skutečné problémy překryjete!

Hormonální léčba

Lubrikační gel pomůže vyřešit důsledek, ale nevyřeší příčinu. Tou může být hormonální nerovnováha. V takovém případě se můžete poradit s lékařem, který vám vhodnou formu hormonální léčby doporučí (tuto formu léčby předepisuje gynekolog) – než však zvolíte tuto variantu, doporučuji dočíst článek do konce!

Nevýhodou podávání estrogenů ve formě pilulek bývá často mnoho negativních vedlejších účinků. Pokud chcete sáhnout po této variantě, doporučujeme zvolit tablety, globule, čípky či krémy, které se aplikují přímo do pochvy. Jejich výhodou je totiž to, že působí lokálně, proto dávka hormonů v nich obsažená je nižší než u tablet, které se užívají ústně. Pokud zvolíte tuto formy léčby, je potřeba počítat s tím, že její účinky se dostaví až po určitém čase. To se může u každé ženy lišit, ale počítejte zhruba s 3-6 měsíci.

U výše zmíněných řešení většinou skončí klasická medicína. Lze však vyzkoušet i další způsoby:

Zdravá strava

Dobrá zpráva je, že hladinu estrogenů v těle si můžete zvýšit pomocí některých potravin obsahujících fytoestrogeny. Ty jsou obsažené v rostlinách a svým složením se podobají steroidním hormonům. V určité koncentraci se vyskytují například v pylu, mateří kašičce, v luštěninách (sója – pozor na GMO, fazole, čočka, hrách), v pohance, červeném víně a lněných semínkách. Jsou ale také v ovoci (brusinky, meruňky, švestky) nebo také v zelenině (brokolice a květák). Nalézt je ale můžete také v semínkách vojtěšky (Medicago sativa - alfalfa) a jetelových výhoncích (pro zdraví žen je tedy vhodné chodit se „pravidelně napást“).

Hladinu estrogenů v těle si můžete zvýšit pomocí některých potravin obsahujících fytoestrogeny.

Naopak omezte:
Potraviny s vysokým obsahem cukru, neboť ten může v těle způsobovat hormonální nerovnováhu. Přejděte od jednoduchých cukrů ke komplexním celozrnným sacharidům. Místo bílé mouky například používejte celozrnnou mouku a vybírejte si celozrnné těstoviny a hnědou rýži.

Cenné složky, které lněné semínko obsahuje, jsou fytoestrogeny – jde o látky, které jsou podobné ženským pohlavním hormonům – pomáhají v redukci projevů menopauzy.

Je potvrzeno, že konzumace lněných semínek každý den, vám pomůže udržet hladinu estrogenů v těle.
Ale pozor, nic nemá být jednostranné – vyberte si další potraviny, které fytoestrogeny obsahují.

Bylinky obsahující fytoestrogeny

Dnes už je známo téměř 300 bylin, které obsahujících fytoestrogeny. Vypisovat si všechny samozřejmě nebudeme, ale zmíníme alespoň některé z nich.

  • Ploštičník (Cimicifugae racemosa) pomáhá snižovat návaly horka, noční pocení a poševní suchost. Dokonce zmírňuje poruchy spánku a problémy s koncentrací.
  • Andělika čínská (Angelica sinensis) je známá pro své schopnosti snižovat dopady menopauzy. Má rovněž protizánětlivé účinky a zabraňuje křečím. A ano - také pomáhá při suché poševní sliznici.
  • Pueraria mirifica roste především v Thajsku a Barmě a obsahuje velmi silný přírodní fytoestrogen. U nás je již také volně k dostání, například ve formě kapslí. Pomáhá při snižování dopadu menopauzy, ale v reklamách se často propaguje pro zvětšování a zpevnění poprsí.
  • Jetel luční (Trifolium pratense), který jsme si již zmiňovali. Možná ani nevíme, jak tato běžná rostlinka kvetoucí na mnoha loukách, může být účinná. Jetel pomáhá při otravách jídlem, detoxikuje organismus, pomáhá při nachlazení i při obtížích v přechodu (zmírňuje nespavost, návaly horka a umí léčit kožní problémy).

Recept na čaj z květů jetele lučního: 2 lžíce sušeného květu přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme přibližně po dobu pěti minut odstát, přecedíme a teplý čaj popíjíme. Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší dobu a přidávat jej do čajových směsí.

Z dalších bylinek můžeme například zmínit: smldinec neboli divoký jam (Dioscorea villosa), který pomáhá regulovat hormonální funkci syntézy progesteronu. Drmek čínský a drmek obecný - semena této rostliny pomáhají uvést do normálu tvorbu prolaktinu a tím stabilizují fázi žlutého tělíska - podporují tak ovulaci a zvyšují plodnost. Užívat drmek můžete ve formě kapek či pít ve formě čaje.

Další doporučení:

Přestaňte kouřit
Kouření má negativní vliv na endokrinní soustavu a může proto omezit schopnost těla efektivně produkovat hormon estrogen. Dokonce se uvádí že ženy, které kouří, jsou více náchylné k menstruačním potížím, neplodnosti či dokonce u nich může dojít předčasně k menopauze.

Pravidelně cvičte
Ohledně cvičení platí: „zlatá střední cesta“ - ani moc ani málo. Pravidelné cvičení je zdravé a dokonce omezuje vznik rakoviny prsu a prodlužuje život. Avšak časté a namáhavé cvičení může vést k poklesu hladiny estrogenu.

Cvičení pro ženy
Ač tento způsob uvádím až na konec článku, ve skutečnosti se může jednat o nejúčinnější řešení při potížích s hladinou estrogenů. Takovým cvičením může být hormonální jóga nebo například tantra jóga pro ženy Mohendžodáro. Tato cvičení totiž regulují hladinu estrogenu v těle.

Zdroje: sex-vztahy.doktorka.cz, http://www.forumzdravi.cz/gynekologie/klimakterium/164-horsi-zvlhceni-vaginalni-sliznice, http://www.jenzeny.cz/vasen/bolest-pri-sexu, http://zdravi.doktorka.cz/jak-prirozenym-zpusobem-udrzet-zdravou-hladinu-estrogenu/, Spektrumzdravi.cz, http://cs.wikihow.com/Jak-zv%C3%BD%C5%A1it-hladinu-estrogenu

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Cesta k ženskému tělu

Jsem velice aktivní člověk a ráda se věnuji lidem. Vystudovala jsem pedagogickou školu se zaměřením na německý jazyk. I přesto, že mě němčina baví, jsem se vydala jiným směrem, a to směrem projektů spojených s pohybem.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.