Porodní střípky II. ~ Porodní prostor

Lilia Khousnoutdinová popisuje, jak by mělo vypadat místo, kde probíhá porod. Článek vychází z vlastních zkušeností i ze studia u řady zahraničních odborníků na porody, předporodní a poporodní péči.

Krásné a funkční místo pro porod

Porodní prostor, tedy místo, které si žena zvolí pro dobu porodu, by měl navozovat pocit bezpečí a důvěry. Důležité je tedy přítmí, pohodlí, teplo, případně smysluplná výzdoba. Zároveň by měl být prakticky a dobře vybavený. Tady se můžeme bavit o balonu, pytli, různých lanech, na něž je možné se zavěsit. Určitě by neměla chybět ani sprcha, vana, případně porodní bazének a také nějaká pohodlná postel, o kterou je možné se opřít do různých vertikálních poloh, nebo na níž lze spočinout na boku.

Krásné a funkční místo pro porod

Proč řešit porodní prostor?

Nejde primárně o estetiku. Jde o pocity a praktičnost z pohledu potřeb rodící ženy.

  • Prostor je důležitý.
  • Klíčový je pocit bezpečí, aby se žena mohla uvolnit.
  • Porod podpoří teplo, přítmí a pocit soukromí.
  • Prostor by měl obsahovat takový nábytek, který žena může prakticky využívat pro podporující porodní polohy.

Podporující porodní prostor není drahé ani náročné zařídit. Zároveň může mít zásadní vliv na průběh porodu, včetně potenciálního snížení potřeby císařského řezu:
Zdroj: www.nature.com

Ještě důležitější než vybavení prostoru jsou lidé, kteří do něj vstupují.

Návštěvy v porodním prostoru

Do porodního prostoru by zároveň měli před, během i po porodu vcházet pouze lidé, kteří jsou ženou vítáni, k nimž cítí důvěru a již přicházejí za účelem toho, aby jí byli oporou. Tím je myšleno zejména empatické a láskyplné naslouchání a nacítění jejích emocí, stavů a potřeb.

Proč je to důležité? Protože to podpoří vylučování hormonů, které žena potřebuje pro hladký porod.

Doktorka Sarah Buckley vysvětluje: "The full expression of... labouring hormones requires specific conditions: that the labouring mother feels private, safe and unobserved. This basic need is recognised by traditional systems of maternity care, which prioritise the emotional well-being of the labouring woman and ensure that she is cared for in a familiar place with known and trusted helpers. These factors will keep her as calm and relaxed as possible, and her adrenaline levels low.
Conversely, if she is not feeling private, safe and unobserved in labour, her adrenaline levels will increase, slowing labour and decreasing blood and oxygen supply to the baby and leading to fetal distress for vulnerable babies."
Zdroj: https://www.aims.org.uk/journal/item/undisturbedbirth

Můj porodní prostor

Můj porodní prostor vznikl v malém domečku, který byl součástí většího objektu. Při jeho zařizování jsem toužila harmonicky propojit rovinu praktickou i estetickou. Skrze zkušenost porodu mohu říct, že se mi to nakonec povedlo naprosto dokonale. Z pomůcek jsem totiž měla vše, co bych jen mohla chtít a potřebovat. Zároveň jsem se snažila i o to, aby bylo celé prostředí vkusně zařízeno a mé dítě tak přišlo na svět na nádherném místě, které voní, a kde se můžeme cítit uvolněně a příjemně. Po celou dobu porodu i po něm jsem do domku zvala jen porodní asistentku, partnera a několik málo dalších lidí, kteří jsou mi velmi blízcí. Díky tomu jsem si zachovala opravdový pocit soukromí a bezpečí.

Porodní prostor je důležitý pro půběh samotného porodu

Porodní prostor může vypadat takto a samozřejmě i zcela jinak. Nicméně myslím, že přítmí, soukromí, praktická vybavenost a pocit úplného bezpečí jsou klíčové vždy, ať už žena rodí kdekoli. Navíc se jedná o levné, jednoduché úpravy, které lze provést víceméně kdekoli tak, aby se tam rodička mohla během celého procesu cítit co nejlépe. Samozřejmě i v porodnici lze vytvořit krásný a podporující prostor, bez zbytečně velkých nákladů. Splnění těchto podmínek navíc zpravidla vede k tomu, že porod probíhá tak efektivně, jak je jen možné.

Chcete více informací?

Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes "provázím" virtuálně skrze online program předporodní přípravy na www.ecstaticmama.cz. 💗 Moje první a druhá kniha ("Ženské příběhy 1 a 2") se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. A kniha o rituálech - Novodobé ženské rituály - byla nejspíš první, která popisovala detailně v češtině, jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod, jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky - každý čtvrtek vychází nový na #mamatalks.

Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.

Lilia Khousnoutdinová
Autorka článku

Je máma třech děti, publicistka, historička a ceremoniářka. Před více jak 10 lety začala v Čechách pořádat semináře o přirozených porodech, kolekcí extravagantních šperků otevřela téma sebelásky a v posledních letech se věnuje také udržitelné módě a přechodovým rituálům. Podílela se na vzniku několika knih, nejznámější jsou Ženské příběhy a Novodobé ženské rituály. Podporuje řadu neziskových organizací, nyní skrz vlastní nadační fond Propolis. Je také vášnivou cestovatelkou, její oblíbenou zemí je Bhútán.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Porodní střípky I. ~ Porodní polohy & pomůcky

Lilia Khousnoutdinová je maminkou tří dětí. Svého druhého syna porodila na začátku května a o své zkušenosti a praktické tipy se rozhodla ještě "za čerstva" podělit v sérii několika článků. Znalosti nečerpá pouze z osobní zkušenosti, ale sama je vystudovanou porodní dulou a lektorkou těhotenské jógy a má za sebou mnoho kurzů týkajících se přirozených porodů, hypnoporodů a práce s perinatálními traumaty.