Průvodce antikoncepcí: možnosti, výhody a nevýhody, výběr té nejvhodnější

Každá z nás má v životě období, kdy opravdu nechce otěhotnět. Pokud se poohlížíte po metodách antikoncepce a nejste si jistá, kterou zvolit, jste na správném místě. V tomto článku prozkoumáme různé možnosti i souvislosti, které je třeba vzít v úvahu.

Kontrola plodnosti je oblast života historicky spjatá s náboženstvím, kulturou, politikou. Ne vždy to byla primárně věc osobní volby. Účinná hormonální antikoncepce není na světě moc dlouho. Veřejné zdravotnictví ve Spojeném království s ní přišlo v roce 1961. A až do roku 1967 byla hormonální antikoncepce omezena pouze pro manželské páry.

Dostupné možnosti antikoncepce se tak liší nejen tím, v kterém koutu světa žijete, ale výběr antikoncepce záleží i na tom, která je vhodná právě pro vás, ze zdravotního i praktického hlediska. Je nanejvýš vhodné zkonzultovat možnosti antikoncepce se svým gynekologem.

Jak vybrat správnou metodu antikoncepce?

Než se podíváme na jednotlivé druhy antikoncepce, pojďme si oprášit užitečná základní fakta o menstruačním cyklu a spermatu.

Menstruační cyklus ženy trvá průměrně 28 dnů - ale může se individuálně lišit. Cokoli mezi 21 a 40 dny je považováno za normální. Dnem jedna je den, kdy začne menstruace. Jeden menstruační cyklus pak trvá do dne před dalším krvácením.

Ovulace nastává, když se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a putuje vejcovodem. K tomu dochází obvykle mezi desátým a šestnáctým dnem cyklu. Také se mohou uvolnit vajíčka dvě, když se tak stane, tak se to druhé uvolní zpravidla do 24 hodin po uvolnění vajíčka prvního. Vajíčko je životaschopné po dobu pouhých 24 hodin, takže spermie se s ním musí setkat v tomto "časovém okénku", aby mohlo dojít k oplodnění. Spermie však mohou v těle ženy přežít až sedm dní. Pokud tedy máte nechráněný sex ve dnech před ovulací, možnost otěhotnění tu je ne úplně malá. Zkrátka tyhle spermie mohou být "na večírku" první. :-)

Ještě bychom si měli upřesnit jeden základní pojem - když se bavíme o sexu, může si každý představit ledacos, co jemu dělá dobře. Pro účely článku pojednávajícího o antikoncepci však sexem rozumíme penilně-vaginální styk čili koitus.

15 možností antikoncepce - a co všechno vzít v úvahu

1) Přirozené plánování rodičovství

Tahle metoda bude vyhovovat lidem, kteří vyznávají přírodní přístup k životu a hormonální antikoncepci nechtějí. Tato metoda nijak nezasahuje do přirozeného hormonálního cyklu, ale klíčem k úspěchu je dobře znát své tělo - a pečlivě mapovat určité faktory.

Potřebujete dobře znát délku svého menstruačního cyklu. Znát délku svého menstruačního cyklu je nezbytné pro výpočet nejplodnějších dnů. I pravidelný cyklus ale dovede mnohdy rozházet nemoc, stres, cestování skrz časová pásma či třeba očkování. Často se doporučuje sledovat cyklus po dobu jednoho roku, aby žena dobře znala, jak funguje. Existuje také spousta šikovných aplikací, které vám se sebesledováním pomohou.
Pak jsou tu denní údaje o bazální teplotě. Bazální teplota je totiž ovlivněna produkcí estrogenů a gestagenů ve vaječnících. Měří se v ústech či v pochvě (nikoli v podpaží) po několikahodinovém odpočinku, tj. ideálně ráno po probuzení ještě v posteli, předtím než vstanete a začnete být fyzicky aktivní. Z důvodu přesnosti volíme digitální teploměr - případně speciální teploměr pro plánování rodiny. Naměřené hodnoty je nejlepší zanášet do grafu, přehledně to umožní sledovat, zda a kdy proběhla ovulace.

Další faktor, který pomůže poznat, v jaké fázi cyklu žena je, je podoba cervikálního hlenu. Přirozený poševní hlen se v průběhu menstruačního cyklu charakteristicky mění. Trochu sebepozorovnání vás určitě brzy naučí jeho "řeči" rozumět. Důležité je, že v nejplodnějších dnech se hlen může zdát vlhčí než obvykle a má podobnou konzistenci a vzhled jako vaječný bílek. Více o přirozeném poševním sekretu se dočtete v tomhle článku.

Když se naladíte na svůj cyklus, určitě budete mít dost přesnou představu o tom, které dny jsou plodné. To vám může pomoci otěhotnět, ale stejně dobře se otěhotnění vyhnout. Pamatujte, používání bariérových metod - jako je kondom nebo diafragma - je v plodných dnech zásadní. Případně je tu možnost v plodných dnech nemít prostě (koitální) sex.

Bariérové metody

Antikoncepční pomůcka v tomto případě funguje jako bariéra, která brání spermiím setkat se s vajíčkem. Pokud se tyto prostředky používají správně a důsledně, jsou velmi účinné. Jako všechno, i bariérové antikoncepční metody mají svá pravidla.

Kondom jako bariérová metoda antikoncepce

2) Kondomy

Přesněji řečeno: kondomy pro muže. Jsou vyrobeny z tenkého latexu a jsou dostupné v nepřeberném množství textur, barev a příchutí i ve více velikostech. Měly by se navlékat pouze na ztopořený penis. K lubrikaci by se neměly používat prostředky na bázi oleje, krémy, vazelína, mohou kondom poškodit a snížit jeho účinnost. Doporučujeme používat lubrikanty na vodní bázi. V dnešní době existují i kondomy bez latexu - což lidé s alergií na latex určitě vítají.

Nezapomeňte zkontrolovat datum expirace každého kondomu. Při rozdělávání obalu i navlékání buďte oparní, obzvlášť máte-li dlouhé nehty. Největší předností kondomů je, že chrání nejen před početím, ale i před pohlavně přenosnými chorobami. Ale to už jistě víte! :-)

3) Ženský kondom

Je také vyrobený z latexu - syntetického či přírodního. Opět nezapomínáme kontrolovat datum expirace. Ženský kondom se před pohlavním stykem umístí do vaginy pomocí menšího ze dvou kroužků. Větší prsten střeží poševní vchod. Je to zjevné, ale penis musí dovnitř, do kondomu, nikoli vniknout mezi vaginální stěnu a kondom. Ženské kondomy jsou silné, ale pokud po akci zaznamenáte nějaké trhlinky nebo praskliny materiálu, možná budete potřebovat nouzovou antikoncepci (viz dále).

I ženský kondom pomáhá chránit pře pohlavně přenosnými chorobami. Více informací o něm najdete v článku Kondom pro ženy.

4) Pesar a diafragma

Diafragma je antikoncepční (silikonová či latexová) membrána a pesar antikoncepční silikonový "klobouček". Oboje se nasazuje se pod/na děložní čípek a pomůcka se používá spolu se spermicidním gelem. Do pochvy se tyto pomůcky vkládají před pohlavním stykem (ne nezbytně těsně před aktem, i v předstihu pár hodin). Spermie se nemohou dostat do pochvy a oplodnit vajíčko, protože cesta do dělohy není volná.

Co je třeba zvážit...

Pesar i diafragma jsou účinné pomůcky, pokud se používají dle instrukcí v návodu a spolu se spermicidním gelem.
Stejně jako se žena chvíli musí učit s menstruačním kalíškem, i zavádění pesaru či diafragmy je třeba natrénovat. Chce to cvik a o radu se můžete obrátit i na svého gynekologa. Nebojte se, brzy to pro vás bude rutinní úkon.

  • Pesary i diafragmy se prodávají v různých velikostech (záleží třeba na tom, zda jste už rodila a zda vaginálně...). Diafragmu i pesar je třeba nechat v pochvě alespoň šest hodin po styku, nikoli je hned vyndavat!
  • Někdy se mohou objevit potíže se zánětem močového měchýře. Pak je k úvaze, zda nepřejít na menší velikost antikoncepční pomůcky. Potřeba jiné velikosti nastává i po porodu či při radikálnější změně tělesné váhy.
  • Pozor, pokud máte alergii na latex. Je také užitečné vědět, že některým lidem může spermicidní gel způsobovat podráždění - a nemusíte to být nutně vy, ale váš partner.
  • Nedoporučuje se používat pesar či diafragmu během menstruace, a to kvůli možné souvislosti se syndromem toxického šoku. I když jde o velmi vzácné případy, jde o život ohrožující stav.

Hormonální antikoncepce

Stručně řečeno, řada dnes dostupné hormonální antikoncepce obsahuje syntetické (uměle vyrobené) hormony, které fungují podobně jako ženské hormony progesteron a estrogen. Ne všechny druhy hormonální antikoncepce vyhovují každé ženě. Záleží na věku, hmotnosti, na tom, zda jste kuřačka, na vaší anamnéze, zda užíváte ještě jiné léky... Váš praktický lékař by měl být schopen nejlépe posoudit vhodnou hormonální antikoncepci a probrat ji s vámi.

5) Kombinovaná pilulka

Takhle pilulka obsahuje progestin (syntetický hormon podobný přirozeně se vyskytujícímu progesteronu) i estrogen. Pilulka je extrémně účinná při prevenci otěhotnění, když se užívá dle doporučení, ale pokud pilulku vynecháte nebo si ji vezmete spolu s jinými léky nebo zrovna máte střevní chřipku a zvracíte či máte průjem, ve všech těchto případech účinek klesá.

Co je třeba zvážit...

Kombinovaná pilulka brání ovulaci a také zahušťuje hlen na děložním čípku, což spermiím ztěžuje vstup do dělohy a dosažení vajíčka. Výstelka dělohy je vlivem hormonů slabá, takže je malá šance na uhnízdění případně oplodněného vajíčka.

Možné vedlejší účinky kombinované pilulky

  • Potenciálními vedlejšími účinky jsou bolesti hlavy, nevolnost, citlivost prsou, změny nálad. Nežádoucí účinky obvykle mizí po několika měsících užívání kombinované pilulky. Pokud přetrvávají, poraďte se se svým gynekologem. Někdy je třeba upravit hladiny některého z hormonů - a změnit typ pilulky. Ve hře je také, byť nízké, riziko vedlejších účinků v podobě krevních sraženin a rakoviny děložního čípku.
  • Pozitivním "vedlejším účinkem" je, že některým ženám kombinovaná pilulka pomůže s menstruačními bolestmi a silným krvácením, premenstruačním syndromem nebo endometriózou. Pro vedlejší efekt přibírání na váze nejsou v současné době důkazy. Jak už bylo řečeno, poraďte se o vhodnosti této antikoncepční metody se svým lékařem.

6) Náplast

Antikoncepční náplasti obsahují tytéž hormony jako kombinovaná pilulka a otěhotnění brání stejným způsobem. Z náplasti se do těla přes kůži pomalu uvolňují hormony. Náplast se nemá lepit na prsa či bolavá nebo ochlupená místa.

Co je třeba zvážit...

  • Náplast se mění každý týden, jeden týden se pak vysadí - a ve chvíli, kdy jste bez ní, mělo by přijít menstruační krvácení. Protože se hormony vstřebávají kůží, je antikoncepce účinná, i když zvracíte anebo máte střevní potíže - na rozdíl od pilulek, jejichž účinek mohou takovéto "gastroentero" příhody snižovat. Hormonální náplasti mohou přinést úlevu ženám, které před užíváním hormonální antikoncepce trpěly silnou menstruací a bolestmi.
  • S náplastí se můžete normálně koupat i plavat.
  • Dočasné vedlejší účinky mohou mít podobu bolestí hlavy, citlivých prsou, nevolností. Ve velmi vzácných případech u žen používajících hormonální náplast může vzniknout sraženina v krevním řečišti (trombóza).
  • Náplast může snižovat riziko vzniku rakoviny dělohy, vaječníků a střev. Naopak výzkumy naznačují, že je náplasťová antikoncepce spojená s mírně zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu. Toto riziko se pak po ukončení užívání opět snižuje. Výzkumy také naznačují, že existuje zvýšení rizika vzniku rakoviny děložního čípku při dlouhodobém užívání estrogenové a gestagenní hormonální antikoncepce.
  • V návodu k náplasťové hormonální antikoncepci se dobře seznamte s tím, co dělat, když se náplast začne předčasně odlepovat či se odlepí úplně. Ať víte, co počít (a nepočít :) ).

7) Vaginální kroužek

Vaginální kroužek je malý měkký plastový kroužek, který se zavádí do pochvy. Uvolňuje kontinuálně dávky estrogenu a gestagenu do krevního oběhu ženy. Kroužek tedy zabraňuje otěhotnění stejným způsobem jako náplast a pilulka, a to zastavením ovulace a zahuštěním cervikálního hlenu.

Co je třeba zvážit...

  • Při správném používání jde o vysoce účinnou antikoncepční metodu. Kroužek se mění každé 3 týdny, takže je dobré, že na rozdíl od pilulky si na tuto antikoncepci nemusíte myslet dennodenně.
  • Kroužek dodává tělu potřebné hormony, stejně jako náplast, i když zvracíte nebo máte průjem. Podobně jako jiné druhy hormonální antikoncepce, může i kroužek přinést úlevu a menstruace je slabší a méně bolestivá. Možné dočasné vedlejší účinky jsou podobné jako u pilulky a náplastí, jen kroužek může navíc zvyšovat tvorbu vaginálního sekretu.
  • Riziko trombózy je při používání kroužku nízké.
  • Pokud dojde k nechtěnému vypuzení kroužku z pochvy, je třeba jej před opětovným zavedením opláchnout vodou. Pokud kroužek nebyl mimo pochvu déle než tři hodiny, není jeho antikoncepční účinek snížen.

Vaginální kroužek jako metoda antikoncepce

8) Gestagenní antikoncepce

Pilulky, v kterých není estrogen, ale jen obdoba progesteronu - také se jim říká "minipilulka" či POP (progestogen-only pill). Gestagenní antikoncepce hormonálně ovlivňuje děložní sliznici, takže oplodněné vajíčko se v ní nemůže uhnízdit. Na rozdíl od kombinované pilulky nedochází k tak intenzivnímu blokování ovulace.
V rámci POP pilulek existují ještě dva typy, které se liší užíváním - typ první se musí užít každý den plus minus tři hodiny ve stejný čas, typ druhý plus minus 12 hodin ve stejný čas.

Co je třeba zvážit...

  • Aby antikoncepce dobře fungovala, je potřeba ji užívat každý den bez přestávek mezi baleními. A s užíváním buďte přesná! Pokud zvracíte či máte průjem, pilulka nemusí zafungovat.
  • Menstruace se i vlivem této hormonální antikoncepce může proměnit - a být slabší a méně bolestivá, případně se načas vytratí zcela.
  • Mezi nežádoucí účinky patří vyrážka, citlivost prsou, zvracení, bolesti hlavy, migréna, změny nálad a proměna libida. Většina nežádoucích účinků je dočasná a odezní po pár měsících užívání. Pokud ne, poraďte se se svým lékařem. U některých žen se mohou vyvinout cysty na vaječnících, které často samy vymizí.
  • Gestagenní antikoncepce může být dobrou alternativou, pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete užívat pilulky s estrogenem - např. pokud kojíte.
  • V současné době není dostatek důkazů o tom, že POP nezvyšuje riziko rakoviny prsu. Výzkumy ale pokračují. Je pravděpodobné, že pokud dané riziko existuje, až přestanete tuto hormonální antikoncepci užívat, zase vymizí.

9) Injekce

Antikoncepční hormonální injekce jsou také založeny na progesteronu. Hormony působí tak, že zabraňují ovulaci, zahušťují cervikální hlen a ztenčují děložní sliznici. Aplikace vydrží dva až tři měsíce, pak je potřeba jít na další injekci.

Co je třeba zvážit...

Některé výhody:

  • Na rozdíl od jiných druhů hormonální antikoncepce tu není vliv jiných léků.
  • Může zmírnit bolestivou menstruaci i projevy PMS.
  • Jedna dávka vydrží dva až tři měsíce, takže nemusíte celkem nic řešit.
  • Metoda je vhodná i pro ženy, které kojí.

Některé nevýhody:

  • Menstruace bude jiná - může být slabší, ale i silnější, případně zcela vymizí. A tento "rozhozený" stav může trvat ještě několik měsíců po tom, co s injekcemi skončíte.
  • Mezi možné vedlejší účinky patří bolesti hlavy, akné, snížená chuť na sex, změny nálad, padání vlasů. I tyhle projevy mohou přetrvávat i nějaký čas potom, co s injekcemi přestanete.
  • Může trvat až rok, než se váš menstruační cyklus navrátí do normálu, i když i během této doby můžete otěhotnět.
  • Některé ženy zaznamenaly po injekcích přibírání na váze.
  • Jako u všech injekcí, i u této existuje určité malé riziko infekce.
  • Hormonální injekce ovlivňují přirozené hladiny estrogenu (i když samy estrogen neobsahují), což je provázáno s metabolismem kostí. Lékař může užívání této formy antikoncepce vyhodnotit na dobu delší než dva roky jako nevhodné a zvyšující riziko osteoporózy.  
  • Vzácné alergické reakce.

10) Antikoncepční tyčinka - podkožní implantát

Implantát se umísťuje pod kůži v nadloktí. Uvolňuje progestogen do krevního oběhu ženy, zabraňuje tak ovulaci, zahušťuje cervikální hlen a ztenčuje děložní sliznici, teď ji činí nehostinnou a pro usazení vajíčka nedostatečnou.

Co je třeba zvážit...

  • Implantát je velmi účinný a vydrží tři roky. Může to být dobrá volba pro někoho, kdo by zapomínal pravidelně brát pilulky či měnit náplasti.
  • Zavedení implantátu je menší lékařská procedura - a jeho odstranění samozřejmě také. Po odstranění implantátu se přirozená schopnost otěhotnět rychle navrací.
  • Je běžné, že po prvním zavedení pozorujete kolem místa aplikace otoky či modřinky. Pokud se tvar implantátu změní nebo jej necítíte, budete si muset promluvit se svým lékařem.
  • Menstruace s implantátem může být nepravidelná, slabší, ale i silnější a delší. Nezřídka menstruace zcela zmizí. Ačkoli to není na škodu nemenstruovat, mnohé ženy přece jen raději menstruují. :-)
  • Implantát si můžete nechat zavést kdykoli po porodu, kojení tato forma antikoncepce neškodí.
  • Během prvních měsíců můžete pozorovat dočasné nežádoucí účinky v podobě nevolnosti, citlivých prsou, bolestí hlavy nebo změn nálad. Máte-li akné, může se dočasně zhoršit, někdy se objeví vyrážka.

Nitroděložní tělíska

11) Nehormonální nitroděložní tělísko

Jde o druh intrauterinní (nitroděložní) kontracepce. IUD (z anglického intrauterine device) je tělísko, které se zavádí do dělohy za účelem zabránit oplodnění a uhnízdění vajíčka. Tělísko je měděná (případně zlatá, stříbrná, stříbro-zinková) věcička ve tvaru T, která se lékařsky umístí do ženského lůna. V děloze vydrží pět až deset let a proti početí chrání uvolňováním mědi - neboť ta chemicky mění složení hlenu na děložním čípku, což spermiím znemožňuje dosažení vajíčka. Tělísko také brání případnému usazení oplodněného vajíčka v děloze.

Menstruační kalíšek vs. nitroděložní tělísko
Po světě chodí spousta žen, co používají obojí - mají zavedené tělísko a jako menstruační pomůcku používají menstruační kalíšek. Nicméně vyskytly se případy, kdy se tělísko vlivem používání menstruačního kalíšku uvolnilo. Je dobré konzultovat používání kalíšku při zavedeném tělísku s lékařem.

Výhody

  • Je-li tělísko správně zavedeno, je nanejvýš spolehlivý při prevenci otěhotnění.
  • Nehormonální tělísko neprovázejí vedlejší účinky jako hormonální antikoncepci - takže žádné bolesti hlavy, akné či citlivá prsa.
  • Na tělísko nemá vliv užívání jiných léků.
  • Po odstranění tělíska se plodnost rychle vrací.
  • Pokud je vám 40 a víc a máte tělísko, můžete ho mít až do menopauzy - a o antikoncepci máte postaráno.
  • Tělísko jde obvykle zavést čtyři týdny po porodu (ať už vaginálním, nebo císařským řezem). V některých případech jej lze zavést do 48 hodin po porodu.
  • Tělísko nijak nevadí při kojení.

Nevýhody

  • V prvních měsících po zavedení tělíska může menstruace být silnější, delší nebo bolestivější.
  • Špinění nebo slabé krvácení se může objevit i mimo menstruaci.
  • Zákrok, kdy se tělísko zavádí, provází riziko infekce, byť malé. Případná infekce se projeví horečkou, bolestmi břicha, neobvyklým, zapáchajícím výtokem.
  • Je tu určité nevelké riziko, že se tělísko posune či ho tělo vypudí. Budete se muset naučit kontrolovat, zda je tělísko na svém místě.
  • Zavádění může být nepříjemné.
  • Partner může při pohlavním styku pociťovat "vlákna" vašeho tělíska (která zčásti přečnívají z dělohy do pochvy) a může mu to být nepříjemné. Konzultujte to s lékařem, který tělísko zavedl.
  • Pokud tělísko selže a dojde k otěhotnění, je tu zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Což je stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.
  • Ve velmi vzácných případech může nitroděložní tělísko částečně propíchnout dělohu, což může žena bolestivě pocítit.

Metody antikoncepce -tělísko.

12) Hormonální nitroděložní tělísko

Také se nazývá IUS, je plastové a má tvar T. Stejně jako nehormonální tělísko se zavádí do dělohy, na rozdíl ale od měděného nehormonálního se z hormonálního tělíska uvolňuje progestin, který brání otěhotnění. Tělísko vydrží tři až pět let. Funguje tak, že zahušťuje cervikální hlen, což spermiím ztěžuje průchod děložním čípkem, a ztenčuje výstelku dělohy, takže je méně pravděpodobné, že se vajíčko uhnízdí. U některých žen může také zabránit ovulaci, ale většina žen s tímto tělískem ovulaci má. Výhody a nevýhody jsou podobné jako u IUD (nehormonálního tělíska). Hlavním rozdílem je, že můžete zaznamenat některé hormonální vedlejší účinky, jako jsou změny nálady, akné, citlivost prsou. Méně časté jsou malé cysty na vaječnících. Ty obvykle vymizí bez léčby.

13) Nouzová antikoncepce aneb "pilulka po"

Nouzová antikoncepce dodatečně zabrání otěhotnění po nechráněném pohlavním styku či po tom, co selhala jiná antikoncepční metoda (prasklý kondom apod.).
"Pilulku po" koupíte bez receptu v lékárně. Čím dříve po nechráněném pohlavním styku či selhání jiné antikoncepce pilulku užijete, tím lépe - fungují až 72 hodin po "nehodě", na trhu jsou ale i takové, které se dají použít až 120 hodin (tj. 5 dnů) po.

Sterilizace - trvalá (nevratná) "antikoncepce"

Je tu ještě možnost - pro ženy i muže - podstoupit menší chirurgický zákrok, který způsobí trvalou neplodnost. Vzhledem k nevratnosti této varianty je potřeba ji nanejvýš pečlivě zvážit.

14) Vasektomie

Jde o chirurgický zákrok, při kterém se přeruší chámovody, tedy cesty, které vedou spermie od varlat k močové trubici. Hormonální funkce varlat přitom zůstává neporušena.

  • Procedura trvá kolem půl hodiny, provádí se v lokální anestezii.
  • Dotyčný muž musí být minimálně 14 dní před výkonem dostatečně poučen o zákroku a s ním souvisejících náležitostech. Následně podepisuje informovaný souhlas.
  • Zákrok nemá vliv na libido, erekci ani ejakulaci - pouze v ejakulátu nejsou spermie (a je ho objemově méně).
  • S odstupem několika týdnů po zákroku jde muž na kontrolní spermiogram - až ten potvrdí, že se výkon podařil a v ejakulátu spermie skutečně nejsou. Do té doby to chce používat jinou antikoncepční pomůcku.
  • V případě, že muž nakonec chce počít dítě, existuje zákrok, kterým je vasektomie vratná, ale není úspěšný u sta procent mužů po vasektomii. (Nicméně spermie se stále produkují, takže je tu možnost umělého oplodnění.)

Existuje ještě možnost "no-scalpel" vasektomie. Tento úkon je oproti klasické vasektomii šetrnější a odpadá nutnost šít kůži šourku a následně s odstupem stehy vyndávat.

15) Sterilizace ženy

Jde o podvázání vejcovodů, což je nevelký operativní zákrok, který se provádí laparoskopicky. Většinou si žádá jednodenní hospitalizaci. Přeruší se vejcovod, kterým vajíčko putuje dále do dělohy a po této cestě může být spermií oplodněno. Hormonálně se v těle ženy nic nemění, menstruační cyklus zůstává.

  • Metoda je mimořádně účinná - ale určená ženám, které již neplánují mateřství.
  • Po operaci je ještě po nějaký čas potřeba jiný forma antikoncepce. Jako každá operace, i tento zákrok s sebou nese malé riziko komplikací. Je-li operace neúspěšná, hrozí mimoděložní těhotenství.

Zdroj: mooncup.co.uk Volně přeloženo.

Rozhovory, recenze, zkušenosti

Možností antikoncepce je poměrně dost. Pokud vám tento obsáhlý výčet nestačil, pokračujte na další články, kde se o jednotlivých formách antikoncepce dozvíte více.

Co jste možná o antikoncepci nevěděli...
  • Věděli jste, že staří Egypťané využívali pesary z akátovníkové gumy a dokonce i z krokodýlího trusu, aby zabránili početí? Moderní věda zjistila, že akáciová pryskyřice má skutečně spermicidní vlastnosti.
  • O historii antikoncepce se více dočtete v našem seriálu: Starověk, Od středověku do konce 19. století, Antikoncepce ve 20. století, Současnost
  • Není jedno, kam použitý kondom vyhodíte. Nesplachujte ho do toalety. S myšlenkou na čistotu řek a moří a úctou k nim ho hoďte do popelnice!
Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Trápí-li vás to, že byste kvůli ochraně proti početí musela pravidelně užívat hormonální antikoncepci či jste narazila na zdravotní problémy při jejím užívání, pak tento článek je právě pro vás. Pesar Femcap je bariérová kontracepce, která má v kombinaci se správným gelem téměř stoprocentní účinnost.

Pesar diafragma Caya

V našem eshopu si můžete vybrat ze dvou variant cervikálních pesarů a nově nabízíme také pesar vaginální: diafragmu Caya. Jak se tata varianta pesaru liší a pro koho je vhodná se dozvíte v tomto článku.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.