"Ta vložka připomínala surfovací prkno." Menstruace pohledem čtyř generací

Bohatý výběr menstruačních pomůcek, jako máme dnes, nebyl vždy samozřejmostí. U příležitosti Mezinárodního dne menstruace si přečtěte, jak na svou první menstruaci a pomůcky, co měly tehdy k dispozici, vzpomínají ženy čtyř různých generací.

Nejstarší je 83, nejmladší 14... První měsíčky znamenaly velkou životní událost pro obě z nich, ovšem s dechberoucím rozdílem, jakých informací se oběma dostalo a jaké hygienické pomůcky měly na výběr. Příběhy žen, které shromáždila Alex Casey, se odehrály na Novém Zélandu, ale když se zeptáte zástupkyň té které generace ve svém okolí, možná natrefíte na podobné či ještě zajímavější zkušenosti a vzpomínky.

Narozena 1942: "Máma došla pro pásek, ručník a zavírací špendlíky"

Když Anne, rodačka z novozélandského Aucklandu, dostala v 50. letech první měsíčky, byla z toho v rozpacích ona i její okolí. Ve škole sice v rámci zdravovědy dostala základní informace, ale nebylo zvykem, že by se o menstruaci mluvilo, ani mezi spolužačkami, rozhodně ne, když byli na doslech chlapci.

Když byla Anne ve věku asi deváté třídy, matka ji do tajů menstruační hygieny zasvětila jakýmsi rychlokurzem. "Máma vytáhla pásek, zavírací špendlíky a ručníky,“ vzpomíná. "Bylo potřeba vzít malé ručníky a připnout je na opasek a pak přes to nosit tmavé bombarďáky." Když ručníky odvedly svůj kus práce, ručně se praly.

Na páchnoucí objemné ručníky vzpomíná Anne dodnes. I na to, že vůbec nezvládaly řešit její silnou menstruaci. Jiná volba ale nebyla. V okolí byla jen dvě místa, kde se prodávaly jednorázové hygienické vložky – lékárna plná mužů a luxusní obchod s dámským oblečením. "Úplně první hygienické vložky byly stejně strašné, byly z fáčoviny s vatou uvnitř a cuckovaly v nich takové malé kuličky, které se na vás lepily," vysvětluje Anne.

Jaká byla menstruace před 60 lety?
"Máma vytáhla pásek, zavírací špendlíky a ručníky,“ vzpomíná Anna na svou první menstruaci. Foto Andrea Piacquadio.

Puberťačka Anne ale tušila, že matka používá něco, co se nazývá Tampax, a sebrala odvahu se jí na to zeptat. "Řekla 'no ne, ne, to není pro tebe, to je pro dospělé dámy'," směje se Anne a odkazuje na dobový mýtus, že používat tampon znamenalo, že už nejste panna. Až o mnoho let později – když jí bylo dvacet – začala sama používat tampony, což byla mnohem pohodlnější možnost ve srovnání s ručníko-vložkami z jejích školáckých let.

Sedmdesát let od první menstruace Anne říká, že se toho na Novém Zélandu kolem menstruace hodně změnilo. Mít zdarma dámskou hygienu ve školách by bylo kdysi neslýchané... Také pozoruje, jak je nyní široce dostupné absorpční menstruační prádlo. "Zrovna dnes ráno jsem nějaké viděla v supermarketu," říká. "Je to dobrý nápad."

Aby Anne dokreslila, jak moc se toho změnilo, zmiňuje nedávný hovor s vnučkou, čerstvou absolventkou univerzity, o tom, jaké menstruační pomůcky jsou teď oblíbené. "Řekla jsem jí, nosí některá z dívek ještě pásek?" směje se Anne. "Vnučka se jen chechtala."

Narozena 1961: "Vložky byly velké jako surfovací prkna"

Michele procházela pubertou v polovině 70. let a pamatuje si, že rozhovory o sexu a menstruaci byly otevřenější. „Všichni dávali svým dětem výtisky Odkud jsem přišel?, což byla kniha o sexu a početí,“ vzpomíná. "Určitě kolem toho všeho bylo cítit osvobození od konzervatismu a tajemství."

První měsíčky přišly, když bylo Michele patnáct, během návštěvy Hawke’s Bay s matkou, babičkou a pratetou. „Najednou se všechny ty ženy shromáždily v kuchyni a vyprávěly mi své hororové menstruační příběhy, protože jsme rodina žen se silnou menstruací,“ říká Michele. „Bylo to veselé a zábavné. Byla jsem ráda a konečně se cítila jako jedna z nich."

Zatímco její rodina mohla mít liberálnější přístup k tématu menstruace, dostupné hygienické produkty byly stále velmi omezené. Michele používala hygienické vložky, které byly „velké jako surfovací prkna“, vložené do velkých kalhotek s plastovou podšívkou. "Není divu, že jsme všechny měly vlka," směje se. "Měly zastavit silné krvácení, ale mně to samozřejmě nefungovalo."

Jaké menstruační potřeby byly před 40 lety?
"Vyprávěly mi své hororové menstruační příběhy, protože jsme rodina žen se silnou menstruací,“ říká Michele. Foto Pavel Danilyuk.

Ve škole byly použité vložky považovány za špinavé tajemství – a byly likvidovány za tajemnými kovovými dveřmi a poté správcem odváženy do nedaleké spalovny. "Čas od času byl ve vzduchu cítit kouř a to jsem si říkávala 'oou, oni pálí naše vložky'."

Po padesáti letech od prvních měsíčků Michele říká, že konverzace o menstruaci se "úplně změnila" a že řada produktů je pro menstruující ženy a dívky osvobozující. "Myslím, že je fantastické, že existuje tolik možností," říká. "Kdysi to byl akt vzpoury, říct, že jsi měla menstruaci, a myslím, že to, o čem je teď třeba mluvit vzpurně a se vším vzdorem, je menopauza."

Narozena 1985: "Byla to éra tamponů s aplikátorem, které mě děsily"

Claire dostala první menstruaci v polovině 90. let na jezdeckém táboře a informace předtím načerpala jen z komiksu o pubertě, který jí dala její matka. "Byla jsem úplně nepřipravená a nechtěla jsem mluvit s nikým dospělým," vzpomíná. "Starší dívka mi dala vložku. Pamatuji si, že jsem jí byla strašně vděčná, ale také mi bylo nepříjemné nosit těsné rajtky spolu s těmi šíleně tlustými devadesátkovými vložkami."

Přestože v Claiřiných vzpomínkách byly hovory o menstruaci "soukromé a tajné", její maminka byla zprávou z tábora tak nadšená, že své dceři koupila těžítko s květinou. "Pořád ho mám," směje se Claire. "Tehdy to taky byla éra reklam s bílými plavkami a modrými tekutinami a tampony s aplikátorem, které mě děsily."

Jaké pomůcky na menstruaci existovaly před 25 lety?
"Tehdy to taky byla éra reklam s bílými plavkami a modrými tekutinami a tampony s aplikátorem, které mě děsily," vypráví Claire o době, kdy dostala první menstruaci. Foto Andrea Piacquadio.

O dvě desetiletí později Claire říká, že v prezentaci menstruace došlo k mnohem většímu pokroku. "Všechny reklamy nyní působí, že menstruace je tou největší zábavou, jakou kdy zažijete."

Claire, která si nedávno objednala své první menstruační kalhotky, je také vděčná za to, že jsou k dispozici udržitelnější možnosti. "Už mě nebaví vyhazovat věci," říká.

Je také ohromena pokrokem, kterého někteří zaměstnavatelé a organizace dosáhli při podpoře menstruujících žen a dívek. "Opravdu se mi líbí, kolik pracovišť, institucí a škol nabízí bezplatně dámskou hygienu, protože náklady na to všechno mě každý měsíc pěkně otravují."

Narozena 2010: "Jsem moc ráda za menstruační kalhotky"

Robyn a Ina jsou 14leté nejlepší kamarádky z Aucklandu a s radostí pohovořily o svých (mnohem čerstvějších) vzpomínkách. "Poprvé o tom někdo mluvil v šesté třídě, kdy byla krev po celých toaletách kvůli něčí menstruaci,“ říká Robyn. "Pak jsem od rodičů dostala knihu o tom, jak se z tebe stane žena a tak."

"Byla jsem nadšená," vzpomíná. "Ale taky jsem byla nervózní, protože to dostáváte každý měsíc na týden a zdálo se to jako velký závazek."

Ina viděla na YouTube videa rodičů, jak mluví se svými dětmi o menstruaci, takže také věděla, o co jde. Obě vzpomínají, jak ve škole dostaly hygienické balíčky, v nichž byly tampony, vložky a brožury. „Kluci žárlili, protože si mysleli, že jsou to penály,“ směje se Ina. "A pak řekli 'ó ne, to nechceme'."

Robyniny první měsíčky přišly během lockdownu v roce 2020, když byla na Zoomu se svými přáteli a hrála Roblox. "Nejdřív jsem viděla krev a byl to jen ten moment paniky – ach ne, moje první menstruace, tohle je jako konec světa – ale pak jsem jen popadla vložku, přilepila ji a vrátila se ke hře."

Jaké je to začít menstruovat dnes?
"Jsem opravdu ráda, že máme možnost používat menstruační kalhotky, protože je to mnohem jednodušší," říká Ina. Foto Andrea Piacquadio.

Poté, co se Ina mnoho let bála menstruace, dostala ji o letních prázdninách před začátkem osmé třídy. "Byla jsem kvůli tomu tak paranoidní, takže když se to stalo, nevěděla jsem, jak reagovat, jen jsem hodně plakala," říká. "Ale pak mě máma naučila používat vložku a všechno a pak jsme to oslavili dobrotami na obloženém prkénku."

Zatímco kamarádky ve třídě o menstruaci zatím pomlčely, obě souhlasí s tím, že menstruace se v každodenním životě docela normalizovala. Jejich škola má na všech záchodech hygienu zdarma a obě používají menstruační kalhotky. "Jsem opravdu ráda, že máme možnost používat menstruační kalhotky, protože je to mnohem jednodušší," říká Ina.

Další obrovskou změnou je role sociálních médií při normalizaci tohoto tématu. „Na Instagram Reels a TikTok se vždy objeví menstruační věci,“ říká Ina, která často kouká na reklamy na produkty dámské hygieny, jako jsou bavlněné tampony, látkové vložky a menstruační kalíšky, a také vtipné skeče, klipy z filmů a tipy a triky ve stylu "holky radí holkám". "Je to prostě velká věc, takže je třeba načerpat informace," dodává.

Volně přeloženo z https://thespinoff.co.nz/partner/11-04-2024/menstruation-through-four-generations

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ivana Dvořáková: "O menstruaci jsme se kromě praktických věcí nikdy nebavily."

Ivana Dvořáková je celý svůj život učitelkou. S náctiletými dívkami a mladými ženami přichází do styku nejenom ve svých hodinách matematiky a fyziky, ale byla jim někdy i životní rádkyní a zažila s nimi i mnoho příhod jako lyžařská instruktorka. Vychovala dceru a v současné době se raduje už i z vnučky. Připravily jsme si na ni otázky osobní i napříč dobou.

3 mýty o menopauze

Kvůli menopauze ztloustnu a pak už budu jen tlustá. Menopauza zničí můj sexuální život. Menopauza ze mě udělá vyšinutou ženskou. - O menopauze koluje spousta mylných tvrzení a katastrofických představ. Nepropadejte chmurám a seznamte se s častými mýty o tom, co vás "určitě čeká".