Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!

Někde jsem zachytila informaci, že jim prostě menstruační krev stékala po stehnech a jen si ji utíraly do sukně nebo do prodlouženého zadního dílu spodní košile. Vím, že moje prababička používala hadříky, které si přepírala. Vím, že chudé ženy v Tanzanii to řeší podobně. Ale poté, co jsem sama objevila volnou menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!

Menstruace bez vložek, tamponů a kalíšku???

Ano, je to možné :) Už nevím, kde jsem se o této variantě dozvěděla. V Německu byla o volné menstruaci (bezvložkové metodě či svobodné menstruaci) vydána kniha Regelschmerz ade! Die freie Menstruation (je to už minimálně 3 roky nazpět a tento rok byla přeložena do češtiny pod názvem Bolestivé měsíčky, sbohem!). Možná jsem o této metodě zaslechla na kurzech Mohendžodára. Opravdu nevím :) V každém případě původní informace byla velmi jednoduchá – menstruační krev lze zadržovat a vědomě vylučovat.

Volná menstruace - původní informace byla velmi jednoduchá – menstruační krev lze zadržovat a vědomě vylučovat.

V době, kdy jsem se rozhodla tuto metodu vyzkoušet, jsem už nějakou dobu cvičila jógu pro ženy a měla jsem posílené pánevní dno. Bez toho si myslím, že není možné metodu ovládnout. Co je tedy potřeba?

  • Svaly pánevního dna musí být zdravě posílené. Je všeobecně známé, že inkontinence je důsledkem povolených svalů. K zadržování moči i menstruační krve je nutné mít svaly v pořádku. Pokud je máte povolené, zkuste nějaké cílené cvičení nebo venušiny kuličky ;)
  • Musíme vědět, o jakých svalech se vůbec bavíme. Tedy, i když jsou svaly v pořádku (třeba u mladých žen), ale žena je neumí zatáhnout, je to potíž. Není ale těžké se to naučit. Zkuste si představit, že potřebujete celý svůj ženský poklad zvednout výš – a udělejte to. Začátečnice určitě stáhnou i zadeček, to není chyba.

Jak na to?

Při menstruaci děloha se plní krví a zbytky sliznice. V momentě, kdy je plná, vyteče krev skrz děložní čípek do pochvy a odtud ven z těla. Metoda volné menstruace spočívá v tom, že sama určujete okamžik, kdy krev proteče skrz čípek. Chodíte pravidelně na záchod – dle síly vaší menstruace (já v nejsilnější den cca po 3 hodinách, na konci menstruace párkrát za den). Na záchodě se „co nejvíce otevřete“ a menstruační krev vyteče ven - a máte na několik hodin klid. Jak snadné! ;)

Je potřeba nezapomenout na to, že naše dělohy nejsou stroje a každá musíme vysledovat, jak fungujeme a být připraveny i na výjimky.

Někdy se může stát, že najednou ucítíte, že už je čas. Je potřeba stáhnout svaly a dojít rychle na záchod. Čím pevnější máte svaly, tím více máte času. Je potřeba nezapomenout na to, že naše dělohy nejsou stroje a každá musíme vysledovat, jak fungujeme a být připraveny i na výjimky.

Pokud večer vědomě dělohu vyprázdním, pak znovu stačí vyřešit situaci až ráno. Ráno ale nesmím promeškat ani minutu od chvíle, kdy se posadím. Už v tu dobu je potřeba mít svaly zpevněné a první zamířit na záchod. Údajně prý i v noci časem poznáte, že je potřeba se vyprázdnit, stejně jako když potřebujete čůrat. To ale já ze své zkušenosti zatím nemohu potvrdit.

Jak se otevřít

Při vyprazdňování tlačíte svaly pánevního dna směrem ven, hodně pomáhá představit si, jak se čípek otevírá a pochva je uvolněná. Dobrá pomůcka je také vypláznout co nejvíce jazyk a být při tom nahrbená.

Nacvičování

Rozhodně radím zkoušet tuto metodu s vložkou – pro mě byla ideální látkovka a jednorázové intimky Natracare. Nejlépe je trénovat v době, kdy se můžete soustředit na to, že musíte jít po určité době na záchod (nebo si dejte budík). Pokud máte práci, kde se nezastavíte a navíc ji máte tak rády, že nemyslíte na nic jiného, tak vám ručím za to, že si na volnou menstruaci vzpomenete až ve chvíli, kdy z vás menstruační krev najednou nekontrolovatelně vyteče. To už děloha přetekla.

A co když to nejde?

Ano, určitě budou ženy, kterým to nepůjde. Ženy s hodně silnou menstruací to budou mít složitější než ženy s normálně silnou menstruací. Ale zjistila jsem, že hodně žen si jen myslí, že mají silnou menstruaci. S menstruačním kalíškem pak zjistí, že to tak není (mimochodem s kalíškem to trénovat nejde). Už slyším i důvody jako „přeci na to nebudu pořád myslet“. A máte při menstruaci bolesti? Tak to vám tělo říká: „Menstruuji, všimni si a chovej se podle toho!“ A k tomu už myslím není potřeba nic dodávat ;)

Které z vás rády experimentujete s vlastním tělem a zkoušíte nové věci, pro vás je cesta … menstruace volná :)

Které z vás rády experimentujete s vlastním tělem a zkoušíte nové věci, pro vás je cesta … menstruace volná :)

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Gynekoložka Kateřina Kneiblová: Volná menstruace mě baví, ženám ji doporučuji

Ženy, které chodí na gynekologii k doktorce Katce Kneiblové, od ní slýchají doporučení praktikovat volnou menstruaci. Proti menstruačním bolestem se jí to osvědčilo a jejím pacientkám také. Kromě toho to může být i pěkná soukromá zábava a výzva. Svou osobní zkušenost s volnou menstruací Katka půvabně popisuje v tomto článku.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?