Kniha, která vás povede životem

Hluboké příběhy plné skrytých tajemství. Dětské pohádky se špatnými konci. Dávné mýty se spirituálním nábojem. To vše najdete v knize Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkola Estés. Je to kniha pro ženy, které chtějí přemýšlet nad zákoutími ženské duše – a možná i pro některé muže, kteří by se chtěli pustit do tohoto světa plného nástrah.

Ztracená divoška

Kniha mluví k ženám, kterým se nějakým způsobem podařilo ztratit samy sebe. Ženy, které poslechly všechny poučky, které se na ně celý život valily ze všech stran a teď jsou hodné holčičky, spořádané maminky, pečlivé hospodyňky a předobré manželky. Žijí, ale jakoby nežily. Radost se z jejich života kamsi vytratila. Nebo se smějí, ale jejich smích je jaksi prázdný a nepřináší jim uvnitř nic z toho pocitu, nic z té energie, která rozzáří celou jejich bytost.

 

Ženy, které běhaly s vlky v podání Ilony Bittnerové a pana Yahoo

 

Nebo jinak. Kniha je i pro ženy, které doslova hltají život. Takové, které mají každý týden nového milence. Pro ty, které se rády smějí, když se jejich tělo zmítá v drogové extázi. Pro ty, které vždy musí jít proti proudu.

Kniha je o znovunalézání našich vlastních divokých instinktů, naší vnitřní divošky. Nepředstavujte si, že po jejím nalezení všechny ženy ze sebe shazují šaty, utíkají do lesa a vyjí na měsíc. Nic takového! (Resp. ne všechny :)) Jde o hledání té části duše, která nám zpřístupňuje opravdové štěstí a vede nás k naplnění našeho života. A to znamená pro každou ženu něco jiného.

Co se může po přečtení knihy stát

Pokud dost chcete nebo pokud už jste tolik na dně svého zoufalství, že jinak to dál nejde, objevíte pomocí starých pohádek a jejich interpretací různé okovy a nánosy bahna, které vězní vaši vnitřní divošku. Objevíte, že jste možná zapomněly na to, kým jste chtěly jako dívky být a objevíte také to, že to je to nejdůležitější ve vašem životě. Protože ta dívka ještě nebyla tak úplně ochočená, zmanipulovaná a poslušná a její spojení s instinktivní povahou nebylo zpřetrhané.

 

Některé ženy se po přečtení knihy zcela vymaní ze svých dosavadních životů a jdou za svým štěstím. Jiné jen řadu věcí změní a jsou opět šťastné. A mnohé se nebudou stačit divit!

Já a moje děti

Ženy se často obětují kvůli dětem. Nebo je kultura společnosti, ve které žijí, donutí mít děti, které ani nechtěly. Mateřská láska je ale mocná čarodějka, a tak se většina z nich stará o ty milované malé bytosti. Ale dítě pozná, že něco není v pořádku. Pozná, že maminka není šťastná, že za pěkným úsměvem je tichá prázdnota. Dítě vidí do své matky a je zmatené, hledá instinktivní povahu, energii štěstí a časem pojme podezření měnící se v jistotu, že s ním je něco špatně. Že ono se musí změnit, aby mohlo být součástí komunity. Aby bylo přijímáno. U každého dítěte je proces jiný, někde bolestnější, provázený mnoha chorobami, někde tichý a pozvolný. Ale chceme, aby naše děti přišly o zdroj štěstí v nich samých? Chceme jim jít příkladem?

 

Žena ve spojení s instinktivní povahou - s vntřní Divoškou

Doporučení

Kniha není úplně snadná. Nejde o žádnou hlubinnou psychologii plnou cizích slov, ale také to není „čtení do tramvaje“. Má více jak 400 stran. Pohádky v knize jsou krásné i děsivé a mohou posloužit nejen pro vás, ale hodí se i pro čtení dětem před spaním. Možná při čtení zjistíte, že potřebujete pomoc jiných žen. Je to správný pocit a nebojte se o pomoc požádat. Sama podstata ženství je láska, sdílení, pochopení a otevřená náruč. Konkurenční boje a žárlivost pro chvíli můžeme nechat světu mimo nás. A možná nejenom pro chvíli…

Clarissa Pinkola Estés, Ph.D. (*27.01.1945)

Americká básnířka, jungiánska psychoanalytička a post-traumatická specialistka. Je autorkou mnoha knih o živote duše a její práce byly přeloženy do 38 jazyků. Její kniha Ženy, které běhaly s vlky byla v denníku New York Times na seznamu nejprodávanějších knih 145 týdnů.

Clarissa vyrostla na téměř vymizelé ústní a etnické tradici svých mexicko-španělských předků i maďarské rodiny, která ji adoptovala. Dětství prožila v malé rolnické vesnici, poblíž Velkých jezer (Great Lakes). Estés je mezinárodně uznávanou a oceňovanou autorkou, diplomovanou psychoanalytičkou Jungovy psychologické školy International Association of Analytical Psychology v Curychu a ředitelkou C. G. Jung Center for Education and Research ve Spojených státech amerických. V minulosti studovala na Union Institute & University, kde získala doktorát z etno-klinické psychologie za studium sociálních a psychologických vzorců v kulturních a domorodých skupinách. V současnosti často přednáší, jako respektovaný host, na různorodých univerzitách.

 

 

 

Knihu Ženy, které běhaly s vlky a také další knihu od autorky Estés Clarissa Pinkola -  Probuďte silnou ženu - můžete zakoupit na našem eshopu Maluna.cz.

Autorkou fotografií ženy s vlkem je Jana Pechlátová, www.photography-pechlatova.com. Autorkou článku je Ilona Bittnerová.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace