Co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka určená pro opakované použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, podobně jako tampon, kde se do něj sbírá menstruační krev. Na trhu existuje mnoho různých značek, kalíšky se vyrábí v mnoha různých variantách a je třeba si vybrat správnou velikost.

Základní informace o menstruačním kalíšku

Každé 4 až 8 hodin (podle toho, jak je silná vaše menstruace) je nutné kalíšek vyjmout, vylít a opláchnout v čisté vodě. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny. Díky tomu ho budete vyjímat pravděpodobně méně často, než si vyměňujete tampony nebo vložky.

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého silikonu, z latexu a z termoplastu (TPE). Kalíšky ze silikonu mají tu výhodu, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují. Oproti tomu latex vyvolává alergie mnohem častěji. Nový materiál TPE má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodný jako silikon. Jeho výhodou je, že kalíšky z něj vyrobené jsou často levnější. Na dotek je kalíšek podobný dětskému dudlíku. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj.

Kalíšek versus tampon

Na rozdíl od tamponů se krev do kalíšku neabsorbuje, kalíšek je možné po vyjmutí umýt a znovu použít. Rozdíl je také v tom, že díky tomu kalíšek nevysušuje sliznici pochvy. I ženy, kterým tampony nevyhovovaly, kalíšek bez problémů používají.

Odpovědi na otázky, které většinu žen napadnou jako první

Menstruační kalíšek je ze zdravotního hlediska lepší než tampony. Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben, je na rozdíl od materiálu tamponů nepřilnavý pro bakterie. To znamená, že se bakterie na kalíšku nemohou množit. Navíc kalíšek není parfémovaný a nejsou v něm zbytky chemie (např. z bělení). Při použití kalíšku nevznikají opruzeniny jako při použití vložek. Pokud je kalíšek správně zaveden a správně sedí, nemůže z něj unikat žádná krev a ani nevíte, že ho máte.

Menstruační kalíšek je vhodný pro všechny sporty včetně jízdy na kole a plavání a můžete ho používat i během noci.

Co je to menstruační kalíšek?

Proč je kalíšek super?

Můžete ho používat úplně při všem a úplně pořád!

Kalíšek a mladé dívky

Menstruační kalíšky se vyrábí i v malých velikostech vhodných pro mladé dívky. Jedná se například o kalíšky Me Luna S, OrganiCup Mini, Claricup 0. Zajímá vás, zda Může i panna používat kalíšek?

Zdravotní nezávadnost

Menstruační kalíšky neobsahují žádné superabsorbční látky, deodoranty ani bělidla. Jsou z antialergenního materiálu a nenarušují zdravé poševní  prostředí a mikroflóru. Jsou vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou. Nejsou spojovány se syndromem toxického šoku (více informací v článku Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný).

Hladký povrch kalíšku nebrání samočisticím a ochranným mechanismům sliznice pochvy. Kalíšek neabsorbuje přirozenou vaginální vlhkost a neuvolňují se z něj žádná vlákna nebo částice

Je samozřejmě nutné dodržovat hygienu rukou při manipulaci a správně se o menstruační kalíšek starat..

Jednoduchá údržba

Menstruační kalíšek se desinfikuje stejně jako dudlík pro miminko: jednoduše ho necháte vyvařit cca 5 minut ve vodě.

Kalíšek lze desinfikovat i tabletami Milton nebo pomocí prášku Magic Touch. Po konzultaci s gynekoložkou doporučujeme kalíšek po desinfekci vždy ještě důkladně opláchnout vodou, aby nedošlo ke kontaktu sliznice s chemikálií.

Dlouhá životnost

Používání kalíšku je ekonomičtější a pohodlnější. Nebudete muset znovu a znovu kupovat tampóny a vložky a stále přemýšlet, zda jste si jich vzala s sebou dost, když jdete ven. Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let. Delší životnost uvádí výrobci kalíšků z lékařského silikonu.

Lékařský silikon je materiál vynikajících vlastností

Silikon, ze kterého jsou kalíšky většinou vyráběny, je materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu. Vlastnosti silikonového materiálu jsou:

  • zdravotní nezávadnost (biokompatibilní a netoxický)
  • struktura materiálu je nepřilnavá, hladká a zamezuje množení bakterií
  • neuvolňuje vlákna na rozdíl od tampónů a menstruačních vložek
  • odolnost vůči UV a IR záření
  • neměnné mechanické vlastnosti a tepelná odolnost od -50°C do +240°C
  • neobsahuje barviva a ftaláty

Používání kalíšku je šetrné k životnímu prostředí

Menstruační kalíšek je šetrný k životnímu prostředí. Představte si, kolik vložek a tampónů jste již za ta léta koupila a vyhodila!

Menstruační kalíšek je vhodný na sportování i cestování

 Při jakých sportech a aktivitách ho můžete používat?

  • plavání
  • jízda na kole
  • lyžování
  • jízda na běžkách
  • skialpinismus
  • jízda na kajaku
  • potápění
  • treking
  • speleologie
  • tanec
  • lezení
  • bowling
  • šachy :)

Menstruační kalíšek je vhodný pro cestování i sporty


 

Kalíšek můžete mít zavedený po celou noc a spolehlivě vás ochrání.

Je to ideální řešení dámské hygieny při cestování.

Nemusíte přemýšlet, kolik vložek nebo tamponů si vzít s sebou. Klidně se můžete koupat i během svých dnů. Můžete se slunit v plavkách a neobávat se, kde vám zrovna vykoukne šňůrka od tampónu.
Při cestování s batohem na zádech nemusíte nosit spoustu vložek nebo tampónů a pořád je v batohu někam přendávat. Nemáte se kde umýt – nemusíte, při používání kalíšku nebudete špinavá od menstruační krve. Ani se vám nestane, že byste si ušpinila spacák. Navíc nebudete mít špatný pocit z vyhazování hygienických pomůcek během treku v přírodě.
Ke kalíšku si můžete také pořídit LadySanitizer, což je antibakteriální gel s okamžitým účinkem. Doporučujeme ho použít před a po manipulaci s menstruačním kalíškem, pokud není k dispozici voda a mýdlo. Jedná se o rychleschnoucí, bezbarvý gelový přípravek.

Používání kalíšku je zcela bez zápachu!

Vaše menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Nepříjemný zápach začne vydávat až při kontaktu s vložkou nebo tamponem, které jsou napuštěné různými deodoranty. A také bakterie, pro které je krev nasáklá ve vložce nebo tamponu ideální domov, vůni zrovna nevydávají.
Připadá vám to nechutné? Nám taky! Proto používáme menstruační kalíšek, ve kterém se krev shromažďuje ve svém přirozeném tekutém stavu, nezapáchá a bakterie se v ní nezabydlí.

Používání menstruačního kalíšku se doporučuje ženám, které mají potíže s opakovanou vaginální mykózou a kalíšek je vhodný i pro ženy, které trpí na ekzémy nebo různé kožní alergie na tampony nebo latexový materiál. Silikonový materiál, který je absolutně neutrální, udržuje přirozené zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

Pokud si chcete kalíšek pořídit, navštivte náš eshop MALUNA.cz,

kde nabízíme mnoho různých značek i praktické příslušenství ke kalíškům.

Historie

První menstruační kalíšek byl patentován v roce 1860 a značně se lišil od toho, který známe dnes. Roku 1937 americká herečka Leona Chalmers navrhla kalíšek, který se již těm dnešním velmi podobal. Sériová výroba se ale zpozdila z důvodu nedostatku výchozí suroviny - gumy - v období po 2. světové válce. Proto první výrobky přišly na trh až v 50. letech 20. století v severovýchodní Americe. Avšak mezi ženami nebyla v té době vůle užívat hygienické pomůcky tohoto druhu, a tak produkt nebyl úspěšný a na trhu se neudržel.

V roce 1987 byl na trh v USA uveden kalíšek Keeper, avšak u mnoha žen se objevily alergické reakce na použitý materiál na bázi latexu.

Menstruační kalíšek Mooncup, který se začal v roce 2002 prodávat v Anglii, je z měkkého silikonu. To je materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce, a proto se tento produkt osvědčil. Byl okamžitě velmi pozitivně přijímán lidmi se silným povědomím o ochraně životního prostředí a problematice zdraví.
Design finského menstruačního kalíšku Lunette navrhla v roce 2004 Heli Kurjanen.
Menstruační kalíšek LadyCup začala vyrábět česká firma Jaguara s.r.o. v roce 2007 a kalíšek Yuuki česká firma BETA s.r.o. v roce 2008.
Více informací o historii najdete v článku Historie menstruačních kalíšků.

Levné řešení menstruace - menstruační kalíšek Keeper

Každá žena průměrně za svůj život spotřebuje 10 000 kusů vložek nebo tamponů. Umělohmotné součásti těchto hygienických pomůcek nejsou rozložitelné přirozenou cestou v krátké době, a tak se hromadí na skládkách a zatěžují životní prostředí při spalování ve spalovnách odpadu. (foto: www.keeper.com)

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

S kalíškem můžu …

Do roku 2005 jsem používala při menstruaci vložky a někdy tampony … a menstruace pro mě znamenala problém. Několik dnů, kdy jsem nemohla dělat některé z věcí, které jsem při jiných dnech – těch „normálních“ – ráda dělala. Pak mi kamarádka ukázala menstruační kalíšek … a všechno se změnilo!

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

Kalíšky dle objemu, průměru a délky

Při výběru toho pravého kalíšku pro vás se mohou hodit seznamy kalíšků, kde jsou jednotlivé značky a velikosti seřazené dle průměrů, objemů a délek. Některé údaje v tabulce se mohou lišit od toho, co uvádí výrobce. Vycházíme z našich vlastních měření a porovnávání kalíšků.

Na každou ženu čeká ten pravý ...

Ano, je to tak, na každou ženu čeká ten pravý… mám samozřejmě na mysli ten pravý menstruační kalíšek! (Myslely jste si snad, že budu psát o něčem jiném?) K sepsání tohoto článku mne inspirovaly mé přítelkyně.