Dvě dělohy a další anatomické odchylky

Příroda není neomylná, a proto někdy dochází ve vývoji k určitým odchylkám oproti běžné normě. O čem se moc nemluví, a přesto se to může objevit, je tzv. dvojitá děloha. Povíme si a ukážeme, co to vůbec dvojitá či zdvojená děloha znamená a díky zkušenosti jedné ženy, si nastíníme život se dvěma dělohami.

O tom, že některé ženy mají dvě dělohy, si můžete běžně přečíst maximálně v bulvárním tisku jako cosi fantaskního. Klasická medicína zmiňuje, že k takové vadě může dojít, ale běžná praxe vypadá spíše tak, že ženy, které se tento fakt dozví, mlčí, neboť si připadají divné a jiné. Pokud tedy patříte i vy mezi ženy, které mají anatomicky odlišný tvar dělohy, nezoufejte, rozhodně v tom nejste sama.

Jak je to možné?

Děloha totiž při svém vývoji vzniká tak, že dvě identické části splývají. A pokud dojde k nedokonalému splynutí těchto dvou částí, může vzniknout některá z tzv. vrozených vývojových vad dělohy. Těch existuje mnoho, podle stupně či způsobu „nesplynutí“. Nejmenším stupněm je jakési „prohnutí“ horní části dělohy, poté přepážka v pochvě (částečná či úplná), poté dvě dělohy a jeden čípek a jedna pochva, dvě dělohy, dva čípky a jedna pochva až k dvě dělohy, dva čípky a dvě pochvy. (Při vývoji může také dojít k tomu, že ženě děloha chybí úplně nebo je menší oproti běžné velikosti.)

Přepážka v pochvě

Ta může být úplná po celé délce pochvy nebo pouze částečná v její horní části.

Zdvojená děloha

Zkušenost s dvojitou dělohou

"Při mé první gynekologické kontrole lékařka přišla na to, že mám dva děložní čípky. Později na ultrazvuku se potvrdilo i to, že mám dvě samostatné dělohy. Pokaždé tedy ovuluji z jiné dělohy, jelikož ke každé mám uplý jeden vaječník. Byla jsem dvakrát těhotná, pokaždé v pravé děloze. Ale protože mám v pochvě částečnou přepážku, nebylo možno rodit přirozenou cestou, a proto jsem rodila císařským řezem. Pochvu mám na rozdíl od čípků a děloh jen jednu. Přepážka v pochvě není kolmá, ale vodorovná – takže čípky jsou jakoby nad sebou. Nahmatám si oba dva, jsou zhruba na délku celého ukazováku. K jednomu se mi dostává lehce, k druhému hůře, právě kvůli té přepážce, což tedy pociťuji i během pohlavního styku. Jinak je to celkem bez omezení."

Dvě dělohy a tampony

"Se zaváděním tamponů problém nemám, a to dokonce ani s tou největší velikostí. Ale musím používat tampony dva – ke každému čípku jeden, jinak bych hned protekla, mám totiž dost silnou menstruaci. Jeden tampon by mi tak za hodinku až dvě protekl, takhle dohromady mi vydržely alespoň 4-6 hodin."

Dvě dělohy a menstruační kalíšek

"Menstruační kalíšek jsem vyzkoušela hned první menstruaci po skončení šestinedělí. Objednala jsem si kalíšky od české značky Yuuki, sadu o velikosti 1 a 2, varianta Classic. Chtěla jsem vyzkoušet českou značku a dvě různé velikosti za přijatelnou cenu. První den po zavedení většího kalíšku mi ihned protekl. Zkusila jsem ho zavést znovu ale bez úspěchu, i když jsem ho v pochvě vůbec necítila. S menším kalíškem to bylo to samé. Nevzdala jsem to. Na noc jsem si zase zavedla větší kalíšek a ráno jsem na něj úplně zapomněla. Vyjmula jsem ho tedy až po obědě, protože jsem o něm vůbec nevěděla. Ani jsem neprotekla :) Takže to chce trochu cviku, aby se kalíšek dobře usadil a byl na 100% funkční. Jen při vyndávání kalíšku mě to trošku bolí, ale není to nic strašného... Větší kalíšek používám při silnějších dnech menstruace a menší kalíšek používám na konci menstruace a úplně bez problému – ani kapka vedle. :)"

Zdroje informací: Gynekologie Lukáš Rob, Alois Martan, Karel Citterbart a další, osobní příběh naší zákaznice, webové stránky porodnice.cz a doktoronline.cz; autorkou obrázku je Veronika Lančaričová.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013 takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po douhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Obrácená děloha

Obrácená či zakloněná děloha: dva různé pojmy, které označují to samé – dělohu, která je oproti „uznávané normě“ umístěná jinak. Možná vás váš gynekolog informoval, že obrácenou dělohu máte, co všechno to pro vás znamená? Hned na úvod vás chci ale uklidnit, nic zvláštního se neděje a žádné omezení z toho pro vás neplynou.

Proč nepodceňovat PMS

Spousta z nás onen obtěžující premenstruační syndrom známe. Jeho projevy mohou být buď psychické (např. změny nálad, podrážděnost, depresivnost, nervozita, rozladěnost, přílišná únava), nebo také fyzické (např. bolesti, pnutí a otékání prsou, nafouklé a zvětšené břicho, bolesti hlavy, otoky nohou a obličeje, bolesti zad a podbřišku, akné, chutě na sladké).