Často kladené dotazy - pesary Beacap a FemCap

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit pesar Beacap nebo FemCap nebo když už ho používají a mají nějaké potíže.

 

 

 

Jak moc je pesar spolehlivý? Nemohu otěhotnět?

Cervikální klobouček v kombinaci se spermicidem nebo přerušovanou souloží je vysoce spolehlivou dámskou antikoncepcí. Pokud ho budete používat pravidelně při každém pohlavním styku, odpovídá úroveň ochrany hormonální antikoncepci. Důležité je NEVYNDÁVAT pesar hned po styku, ale nejdříve po šesti hodinách, až všechny spermie uhynou. Po použití je pesar třeba omýt vlažnou vodou, osušit ho a skladovat v krabičce nebo pytlíčku, ve které jste ho obdržela. Čas od času pesar pohledem zkontrolujte, případně do něj napusťte vodu, abyste se ujistila, že v něm nevznikla trhlina. Přibližně po roce doporučujeme pesar vyměnit za nový.

Jak poznám, že jsem si ho nenasadila špatně?

Pečlivě si pročtěte příbalový leták, který se zbožím obdržíte, a několikrát si nasazení vyzkoušejte. Pokud si ani pak nebudete jistá, kontaktujte MUDr. Peštovou na e-mailu info@pesarshop.cz, bude se vám věnovat individuálně a tak dlouho, dokud se váš problém nevyřeší.

Jak dlouho dopředu mohu pesar zavést?

Beacap či FemCap můžete zavést až několik hodin před sexuálním stykem. Můžete ho zavést dopředu před schůzkou, nebo před večerními rodinnými rituály, a pak už jen necháte situaci plynout. S pesarem tak nedochází k přerušení romantických chvilek a nesnižuje se celkový požitek ze sexu a vzájemné blízkosti. Zároveň nemusíte být nervózní, zda vašemu partnerovi lidově řečeno "neujedou nohy". Mnoha ženám by právě pesar mohl pomoci uvolnit se a konečně prožít milování naplno.

Co když ho zapomenu vyndat?

Beacap či FemCap můžete mít v pochvě bez problémů až 48 hodin. Pokud ho necháte v pochvě déle, riskujete zánět pochvy a močových cest. Nicméně nezapomeňte, že pesar musíte nechat nasazený ještě alespoň šest hodin po styku, aby nedošlo k nežádoucímu otěhotnění!

Můžeme při styku používat zároveň cervikální klobouček pesar i kondom?

Vzhledem k tomu, že cervikální klobouček Beacap či FemCap nechrání před virem HIV a některými dalšími pohlavními chorobami, může občas nastat situace, že budete chtít použít pesar zároveň s kondomem. Lze je takto kombinovat, musíte ale přidat dávku lubrikačního gelu, aby se kondom neprotrhl při tření o pesar (nebezpečí více u FemCapu, kde je očko pro vyjmutí).

Při styku se pesar protáčí kolem čípku. Co s tím?

I při správně zvolené velikosti cervikálního kloboučku Beacap či FemCap je možný kluzný pohyb kolem čípku, tzv. protáčení. Protáčení neumožňuje pouze pesar, který je na hranici velikosti - tedy o kousek menší už by nešel nasadit. Princip pevného ukotvení tkví v přilnutí krempy kloboučku pesaru k poševním klenbám. Doporučujeme tedy následující postup:

Po nasazení pesaru na čípek zaveďte prst do žlábku kloboučku v zadní klenbě a zatlačte jej co nejhlouběji. Obdobně postupujte v průběhu celého žlábku a současně přitlačte krempu kloboučku k poševní stěně. Když je pesar takto zaveden, několikrát zatáhněte a zase povolte svaly pánevního dna - napětí svalů je podobné jako když vcucáváte špagetu, i když v poněkud jiné lokalitě. Pak se 5-10 min volně pohybujte po bytě. Pohyby svalů pánevního dna vytvoří potřebný podtlak k upevnění pesaru, pak už by se protáčet neměl. Následně překontrolujte polohu pesaru.

Pesary i další pomůcky proti otěhotnění najdete na našem e-shopu Maluna.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Beacap - nehormonální antikoncepce pro ženy

Beacap je cervikální klobouček ze silikonu, který se nasazuje přímo na děložní čípek. Funguje jako mechanická překážka. Výhodou této antikoncepční metody je, že Beacap lze zavést řadu hodin před milováním...

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.