Antikoncepce

Antikoncepce (někdy též nazývaná kontracepce) zahrnuje metody a prostředky, které se používají k zabránění otěhotnění. Některé typy antikoncepce (například používání kondomu) mohou rovněž chránit před pohlavně přenosnými nemocemi.

Jaké metody antikoncepce známe?

  • Přerušovaná soulož - muž se při ní snaží přerušit pohlavní styk v momentě před ejakulací. V České republice používá tuto metodu až 40 procent párů. Metoda klade nároky na sebekontrolu partnera a je velmi nespolehlivá.

  • Metoda plodných a neplodných dnů - tato metoda využívá toho, žena může otěhotnět jen v některé dny v průběhu menstruačního cyklu. Tyto dny se určují pomocí měření bazálních teplot, hlenové metody, změn na děložním čípku, symptotermální metodou či stanovením ovulace pomocí krystalizace slin. Lze také využít antikoncepční minipočítač (např. Cyclotest, iFertracker,...).

  • Kondom - nejčastěji latexový kondom brání proniknutí spermií do pohlavních orgánů ženy. Velkou výhodou kondomu je ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. Existuje mužský i ženský kondom.

  • Cervikální pesar - silikonový, gumový nebo umělohmotný klobouček tvarem odpovídající děložnímu čípku. Jeho nasazením na čípek se zabrání průniku spermií do dělohy. Moderní a spolehlivý pesar je např. FemCap.

  • Vaginální diafragma (vaginální pesar) - má také tvar kloboučku a je vyrobena z podobných materiálů jako kondom. Její okraje vyztužuje pružina. Zavádí se před čípek podobně jako pesar. Na trhu je dostupná značka Caya.

  • Spermicidní látky - aplikují se do pochvy, kde poškozují nebo přímo zabíjí spermie. Jsou v podobě tablet, čípků, krémů, gelů (např.Contragel), pěn nebo tampónů. Používají se bezprostředně před pohlavním stykem, účinkují většinou ještě 2-10 hodin po aplikaci.

  • Nitroděložní tělísko - tělísko zavedené do dělohy narušuje pohyb spermií i transport vajíčka a snižuje schopnost jeho oplození. Tělíska jsou hormonální či bez hormonů.

  • Hormonální antikoncepce - brání ovulaci a početí. Je dostupná v mnoha různých formách - tablety užívané ústně, podkožní implantáty, injekce, náplasti nebo vaginální kroužky. Zatím je dostupná pouze pro ženy. Více informací o jejím vlivu najdete v článku Menstruace a HA antikoncepce.

  • Sterilizace - chirurgické přerušení vejcovodů. Výhodou metody je, že neovlivňuje hormonální hladiny. Přerušení vejcovodů je však prakticky nevratné a možnost otěhotnění je pak pouze metodou umělého oplodnění.

Články na téma antikoncepce:

 

Věra Pospíšilová: Šťastně prožívaná sexualita stojí na znalosti vlastních potřeb

S celostní psycholožkou Věrou Pospíšilovou jsme si povídaly o vědomém vzdělávání v oblasti sexuality, o tom, že vztah bez sexu nemusí bolet, když je v něm stále přítomná intimita a možnost se autenticky projevovat. A také o tom, jak na ženskou psychiku může působit hormonální antikoncepce a její vysazení. "Za mě je velkou celosvětovou iluzí myslet si, že když hrábneme do tak citlivé oblasti, jako je hormonální rovnováha, tak se nic nestane," říká průvodkyně žen v oblasti osobních, psychických, vztahových a intimních problémů.

Historie antikoncepčních pesarů

Mnoho žen, ale také lékařů má pocit, že pesar je pomůckou, jež je příliš zastaralá či překonaná. V rozhovoru o antikoncepci Jana Musialková uvedla: “Bariérový princip pesaru jako antikoncepce je starý, ale rozhodně ne zastaralý.” Ano, pesar jako antikoncepční pomůcka je už na světě mnoho mnoho let – pojďme se společně podívat, jak se tato pomůcka vyvíjela a jaké měla podoby. 



Tereza Lašťovička z Nehormonálky: Šestinedělí se podceňuje. Já za to krutě zaplatila

"Rodí se nejen dítě, ale i nová žena - a pak přijde velmi důležité, a skoro se mi chce říct i nejdůležitější, období v životě ženy a to je šestinedělí a kojení. A právě příprava na toto období se strašně podceňuje," říká Tereza Lašťovička, certifikovaná laktační poradkyně a místopředsedkyně spolku Nehormonálka.cz. O kojení, o co nejpřirozenějším porodu, strachu z neplánovaného otěhotnění a možných cestách nehormonální antikoncepce i o rozdílech v porodnictví v Česku a v Německu, kde Tereza žije, o tom všem je tento rozhovor.

Nehormonálka.cz: Probuďte se z hormonálního spánku a najděte si antikoncepci pro vás

S předsedkyní spolu Nehormonálka.cz Adélou Kazdovou jsme se bavily o pravé ženské podstatě nezkreslené "zakletím umělých hormonů", o cykličnosti a hlavně o workshopech, na kterých se (nejen) ženy seznamují s jinými než hormonálními způsoby antikoncepce. Pokud jste třeba pesar nebo ženský kondom viděla leda ve filmu, může být takový workshop ideální příležitost si rozšířit obzor a všechno si osahat. Zvlášť pokud pro vás hormonální antikoncepce z jakéhokoli důvodu není cesta. Partneři jsou vítáni - a v ceně!

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.