Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak naši předkové zabraňovali nechtěnému početí ve středověku? Přečtěte si druhý díl historie antikoncepce!
Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků!
Od středověku do konce 19. století
V předchozím díle jsme se věnovali Starověku a dnes se posuneme dále do Středověku a tuto výpravu ukončíme v 19. století.
Středověk
Středověké smýšlení v západní Evropě bylo velmi ovlivněno křesťanstvím. Úsilí o zastavení nebo zabránění těhotenství bylo považované za nemorální. Proto středověk mnoho novinek do oblasti antikoncepce nepřinesl. Přesto bychom neměli zapomenout na velmi účinnou bariérovou antikoncepční metodu, která byla ve středověku vymyšlena: pás cudnosti (100% účinnost).
Ženy to v této době neměly opravdu snadné. (A to nezmiňuji hony na čarodějnice, které ke konci středověku propukly.) Uchylovaly se k metodám, které byly často nepodložené a mnohdy také zdraví nebezpečné. Některé, v té době doporučované způsoby ochrany, nám dnes mohou připadat legrační.
- Tak například: od nežádoucího početí mělo ženu uchránit to, že plivla žábě třikrát do tlamy. Účinnost této metody měla dokonce trvat celý rok. (Pokud byl výsledek skutečně tak účinný, námaha s chytáním žáby se rozhodně vyplatila! :)
- Z dalších metod uveďme například smotek namočený ve víně, který se zaváděl do pochvy.
- Dále recepty jako pití vody, ve které si kovář chladil kleště. Dnešní odborníci se kupodivu shodují, že tato metoda mohla fungovat, protože do vody se uvolňovalo malé množství olova, které organismus lehce přiotrávilo a k početí tudíž nedošlo.
- Doporučovalo se také, aby žena vyskočila poté, co muž do ní ejakuloval, několikrát kýchla a hlasitě při tom křičela, aby ze sebe semeno vypudila. (Přerušovaná soulož se mi jeví jako méně komplikovaná metoda.)
- Od otěhotnění prý mělo pomoci, když žena při pohlavním styku držela v ruce kámen. Z jakého důvodu jsem se ale nedočetla.
- Do pochvy se také vkládal kořen lilie či routa, které zabraňovali početí.
- Antikoncepční snažení mohli podpořit i muži. Jestliže před souloží okoupali svůj penis v octě nebo solném roztoku, nemuseli se, podle středověkých lékařů, nechtěného početí obávat.
"Plivnout nebo políbit?"
Kondomy
Kondomy prvotně sloužily úplně k jiným účelům, než k jakým je používáme dnes. První prototyp kondomu sloužil jako návlek na penis v době, kdy řádil syfilis.
Nejstarší kondomy byly nalezeny na jednom z anglických hradů a pocházejí zhruba z roku 1640. Vyrobeny byly z rybích a zvířecích střev. Dokonce známý svůdce Giacomo Casanova popsal ve své knize Dějiny mého života (Storia della mia vita) používání kondomů z jehněčího střívka.
Kondom s latinským návodem z roku 1813
Konec 18. století
Thomas Robert Malthus (1766-1834) byl ekonom a anglikánský pastor. V roce 1798 sepsal Esej o principu populace. Příčinu lidské bídy viděl v lidských pudech. Viděl, že populace roste geometricky, ale možnosti pěstování obživy byly omezené. Řešením podle něj byla sexuální zdrženlivost a pozdní sňatky. Tvrdil, že preventivní kontroly, jakými například byly snižování porodnosti, zajistí lidstvu vyšší životní úroveň a také zvýší ekonomickou stabilitu. Proto aktivně podporoval používání antikoncepce.
Později, v roce 1877, byla založena malthusiánská liga, která vzdělávala veřejnost v otázkách plánování rodiny a používání antikoncepce.
19. století
Přerušovaná soulož byla stále považovaná za nebezpečnou a doprovázenou mnoha zdravotními komplikacemi. Bylo proto nutné vymyslet jiný způsob antikoncepce. Začaly se proto postupně rozšiřovat další metody chránící před nechtěným otěhotněním. V polovině 19. století se objevili první lékaři, kteří si uvědomovali, že trpí-li žena chorobou, která ji v případě otěhotnění ohrožuje na životě (např. tuberkulóza), je doporučení sexuální abstinence nedostatečné, protože žádný manželský pár ho nedodrží.
Satirická pohlednice z období viktoriánské éry: „A ten darebák ji stále pronásleduje.“
Na svět proto v roce 1838 přišel první poševní pesar. Vymyslel jej Friedrich Wilde. Pro svou pacientku vytvořil z gumy první cervikální klobouček přizpůsobený tvaru děložního čípku. Tyto pesary měly celkem krátkou životnost, jelikož se jednalo o netvrzenou kaučukovou gumu, která rychle degradovala. Důležitým krokem byla úprava gumového materiálu vulkanizačním procesem. V této podobě se na trhu objevily první cervikální kloboučky pod názvem Womb veil. Od roku 1844 začala také masová výroba gumových kondomů, které se recyklovaly pro pozdější použití.
Ale se vznikem pesarů je spojované také jiné jméno a to Mensing – svou práci publikoval pod pseudonymem C. Hasse – vzhledem k odporu, který vzbudila, to bylo opatření prozíravé. Mensingův pesar se stal vzorem pro všechny následné modifikace, které známe dnes.
Koncem 19. století začala porodnost v průmyslových zemích klesat, ženy v té doby již znaly způsoby antikoncepce a také věděly, jak se vyhnout těhotenství. Byly jim dostupné levné a spolehlivé pomůcky: kondomy a pesary z vulkanizovaného kaučuku.
Chcete se dozvědět více? Ani tady naše pouť nekončí, ještě se můžete přečíst 3. díl našeho putování - antikoncepční metody a pomůcky 20. století a současnosti.
Informace a obrázky čerpány z http://en.wikipedia.org, www.mum.org, www.levret.cz.
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.