Kateřina Kramolišová: "Menstruaci prožívám jako svůj výsostně ženský čas"

Katka - "žena s vášní pro svět plný kvetoucích žen, milujících mužů a šťastných dětí" - jak se píše na jejím webu, který provozuje společně s Ivanou Megovou. Katka, psycholožka a terapeutka, se věnuje ženským tématům již více než 10 let.

Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě zásadní?

Má cesta ke spokojenému bytí vedla přes studium psychologie a psychoterapie a vždycky mě zajímalo téma ženství a mužství, jejich harmonie a rovnováhy. Moje maminka, jako mnoho odvážných žen její generace, se snažila uspět v mužském světě, a podařilo se jí to, ale na úkor vlastního ženství. A já jsem cítila, že můj úkol je pozdvihnout hodnotu ženství, jak sama pro sebe, tak v okolním světě.

Klíčové pro mě bylo setkání s několika ženami: s Riou Verlinden, belgickou terapeutkou, koučkou a šamankou, která u nás jako první začala pracovat se ženami (někdy v roce 1997) a otevřela mi oči pro pochopení, že žena má svoji vlastní cestu, odlišnou od muže, že potřebuje podporu a společenství ostatních žen, aby společně budovaly a šířily to, čemu říkám „ženské dary“ a obohacovaly jimi svět. Další klíčové setkání bylo s Hanou Evans, kněžkou bohyně, která mě před patnácti lety naučila vidět ženskou tvář božství v sobě, v ostatních ženách, v přírodě a světě kolem sebe a díky které to učím ostatní ženy.

Klíčové a zásadní pro mě samozřejmě bylo i léčení vztahu ke své matce a otci, protože to jsou základní síly, které formují naši identitu ženy (či muže) a to, jak se vztahujeme ke druhému pohlaví. Když se můžu opřít o svou ženskou i mužskou linii, cítím se ve světě pevně zakotvená a silná.

Kateřina Kramološivá - lektorka ženských kruhů

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?

Je mnoho knih, které mě ovlivnily. Jejich seznam je velmi dlouhý, proto se omezím na jednu: Když mi bylo 13 let, uchvátila mě kniha Athéňanka Tháis, o řecké hetéře, kněžce bohyně Afrodíty, silné, moudré a krásné ženě, která ovlivnila velké muže, jako byl Alexandr Veliký a Ptolemaios, která s nimi cestovala po velké části světa, poznávala dávná ženská mystéria a ovlivňovala dějiny. Pokládám ji za takovou zasvěcující knihu. Ukázala mi, že být žena je úžasné a že mohu dokázat velké věci. Další skvělé knihy, jak odborné, tak beletristické, které doporučuji ženám, najdete na našich stránkách tady, je jich opravdu hodně.

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?

Setkávám se se ženami v rámci individuálního poradenství a na ženských skupinách. Řeší věci běžné pro většinu žen, nenazývala bych je vždy potíže, spíš různá životní témata. Často se nacházejí na nějaké životní křižovatce. Jak mít naplňující, láskyplný vztah s partnerem, jak obohatit svůj intimní život, jak se vyrovnat s rozchodem. Vše spojené s mateřstvím: příprava na mateřství, povzbuzení plodnosti, nebo naopak obavy z mateřství, vyrovnání se s tím, že miminko nechce přijít, nebo naopak, že odešlo, sladění rodinného a pracovního života, hledání té pravé smysluplné práce, psychosomatické potíže: nepravidelná, bolestivá, či neexistující menstruace, potíže s otěhotněním hledání a nacházení životního smyslu.

Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolesti? Pokud ne, bylo tomu tak vždy nebo jsi pro to něco aktivně udělala? Máš nějaký tip jak si menstruaci zpříjemnit?

Menstruaci prožívám jako svůj výsostně ženský čas, prostor pro regeneraci a obnovu. Každá menstruace je ovšem jiná, odráží se v ní můj stav duševní i tělesný, to, jaký byl pro mě předcházející měsíc. Většinou první den, či dva nikam nechodím, pokud to není nezbytně nutné, jen třeba do přírody, vyhýbám se hlučným a přelidněným místům. Každá žena je během menstruace jaksi víc energeticky „propustná“ a já jsem v tomhle hodně citlivá. Bolesti mívám většinou jen tehdy, když jdu proti přáním svého těla. Když se poslouchám, tak si menstruaci užiju.

Mám ten dar, nebo možná potíž, že mně menstruace vede do mírně změněného stavu vědomí, to využívám pro meditaci, otevírání se „zprávám“ zevnitř, seshora, nebo jak tomu chcete říkat. Přichází ke mně mnoho tvořivých nápadů, vhledů a „mouder“. Tuhle schopnost máme samozřejmě všechny, jen jsme se většinou nenaučily, co nám může menstruace přinést a tak často tento intuitivní, tvořivý čas, tuhle svou ženskou moudrost doslova „spláchneme do záchoda“.

Takže můj tip na zpříjemnění menstruace je: naslouchejte tomu, co vám říká tělo, neznásilňujte se, dejte si prostor jen být a naslouchat. Obklopte se příjemnými věcmi, buďte v přírodě (ne nějaké túry, ale jen bytí, kochání se a čerpání ze zdroje). Spěte a sněte, odpočívejte, malujte, tancujte, dělejte to, co vám dělá dobře. Odměna je sladká. Když tímhle způsobem prožiju menstruaci, připadám si jako po dovolené. A takhle to taky příroda pro nás zamýšlela.

Jaký typ hygienických pomůcek ti při menstruaci vyhovuje? Vyzkoušela jsi menstruační kalíšek?

Při menstruaci používám látkové vložky, mám krásné červené sametové a Gaia pads s potiskem Krétských bohyní :-) Nepoužívám kalíšek ani houbu, protože mám ráda pocit, že moje vagina může svobodně dýchat. Kalíšek jsem vyzkoušela jednou, ale slečna mi prodala špatnou velikost, (nevěřila mi, že v mém věku a po dvou dětech (které jsem rodila císařem) potřebuji malou velikost ...) takže mi neseděl. Houbu jsem používala dřív, ale čím víc pracuji energeticky se svým tělem, s lůnem a vagínou, tím jsem citlivější a nemám ráda při menstruaci nic, co brání energii proudit ven: nejraději nepoužívám vůbec nic, když mám to štěstí, že při menstruaci můžu odpočívat doma. Krev normálně udržím uvnitř a můžu vypouštět když chci. Když musím při menstruaci do světa, používám látkové vložky.

Která část cyklu je tvoje oblíbená?

Kupodivu všechny. :) Předovulační fáze (období po menstruaci) si užívám novou energii a impulzy, chuť do nových projektů, realizuju nápady, které přišly během menstruace, v ovulační fázi si užívám svou smyslnost a lásku se svými blízkými, v předmenstruační fázi jsem velmi výkonná a rázná, uklidím byt, vyřídím nevyřízené věci, no a při menstruaci odpočívám a čaruju. :)

Pouť za Venuší na Pálavě
Pouť za Venuší na Pálavě

Kateřina Kramolišová
Mgr. Kateřina Kramolišová

Zkušená psycholožka, terapeutka, průvodkyně ženských kruhů a ženských rituálů. Pomáhá ženám najít cestu k radosti z vlastního ženství, k síle žít svůj život ve spokojenosti a naplnění. Věnuje se zdraví ženského těla, zdraví partnerských vztahů, dává ženám podporu pro klíčové životní okamžiky: vstup do ženství (první menstruace), ženská sexualita, početí a plodnost, těhotenství, porod, svatba, mateřství, rozchod, vstup do moudré fáze (menopauza). Ženské skupiny vede od roku 2000, individuální poradenství dělá od roku 1998.
Web: www.zenskekruhy.cz
Facebook: Katka Kramolisova

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve."

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.

Co nám sděluje bolestivá menstruace z hlediska psychosomatiky

Líba Vaňková se věnuje psychosomatice a podporuje ženy na cestě léčení a hledání jejich plného potenciálu. Vede podpůrnou skupinu určenou ženám, které cítí, "že cesta ke zdraví začíná, probíhá a končí v jejich vlastním těle, v jejich vlastní mysli, v uzdravení vlastních traumat a nefunkčních vzorců chování". V tomto článku shrnuje Líba svou zkušenost s psychosomatickými souvislostmi bolestivé menstruace.

Jaro, Vesna, radost a teplo

Jaro - to je radost, veselí, slunce a více tepla. Zpěv ptáků nám oznamuje, že je na čase vylézt ze svých ulit a těšit se z nadcházejícího období. Na ulicích potkáváme čím dál tím více šťastnějších tváří. Slunce a teplo jsou léčiteli na spoustu našich neduhů. Bohyně Vesna, archetyp staroslovanské bohyně, nás inspiruje k pohybu venku a oslavě vítězství světla nad tmou.