Menstruace není nemoc, ale…

Že menstruace není nemoc, tak to je asi věta, kterou někdy slyšela každá žena. A sama o sobě jsou ta slova pravdivá. Menstruace opravdu není choroba, právě naopak je projevem reprodukčního zdraví. Potíž je v tom, v jakých situacích tuhle větu jako společnost ženám připomínáme.

Dost často apelujeme na mladé dívky, že menstruace není nemoc, ve chvíli, kdy se nám zdá, že by mohly své dny používat ve škole jako výmluvu – že jim to hůř myslí, nemohou se zúčastnit tělocviku, případně nechtějí do školy vůbec jít. Větu pak ale vyslovujeme s podtextem, že pracovní a vůbec všeobecný lidský výkon děvčat by měl být úplně stejný jako mimo menstruaci. Takže jim vlastně říkáme, aby měly na paměti, že navzdory měsíčkům mají fungovat normálně – a vyrovnat se mužům.

Později, když jsou z dívek mladé ženy, nemusíme říkat už nic. Poučka se jim úspěšně vryla do duše v čase dospívání a zdatně si ji v duchu opakují vždy, když přijde menstruace a jejich tělo k nim promlouvá v tom smyslu, že by teď něco ze svých běžných aktivit dělat neměly. Vstát z postele a jít do práce. Řešit logické úlohy, plánovat, organizovat čas. Cvičit. Jít na túru. Koupat se ve studené vodě. A dál doplňte dle libosti…

Menstruace není nemoc, ale...

A tak děláme všechno, říkáme si, že menstruace není nemoc, když bolí, vezmeme si prášek a frčíme dál. Jdeme do práce, jdeme do fitka, jdeme na výlet… Pokud se takhle, milé ženy, cítíte dobře a je to pro vás v pořádku, tak super. Přiznám se ale, že za svůj život jsem ještě takovou ženu nepotkala. Potkala jsem ale mnoho takových, které šly samy proti sobě a nutily se do vrcholových výkonů nehledíc na to, co jim říká jejich tělo, protože jim bylo trapné otevřeně si přiznat, že si potřebují odpočinout, protože krvácejí. Protože přece menstruace není nemoc a tečka.

Řekněme o menstruaci celou pravdu

Byla bych ráda, kdybychom mladým slečnám na základních a středních školách, ale i všem ostatním ženám začali jako společnost říkat celou pravdu, nejen A, ale i B. A taky pak k nim na základě toho přistupovali.

Menstruace totiž není nemoc, ale fyzicky i psychicky je to jiný stav než normálně a žádá si jiný přístup než obvykle. Krvácíme. Rychleji se vyčerpáme. Potřebujeme víc spát a odpočívat. Může nám být víc zima. Můžeme cítit křeče a bolest. Namísto logického myšlení nám víc jde to intuitivní, protože v tomhle období jsme víc napojeny na svůj zdroj. Říká se, že chceš-li získat jiný pohled na svůj problém, jdi se poradit s menstruující ženou. Vidíme v tomhle období úplně jiné souvislosti a cítíme jiné věci než normálně. Ale hlavně potřebujeme odpočívat a je úplně normální chtít se jen zabalit do deky a ležet, číst si nebo koukat na seriály. A nejsme kvůli tomu ani líné, ani neschopné, ani rozmazlené a ani slabé.

Řekněme o menstruaci celou pravdu

Menstruační krvácení vzniká tím, že uvnitř dělohy dochází k odloupnutí její výstelky. Úplně jednoduše: je tam velká rána, která krvácí. Normální děloha je velká cca 7 x 5 centimetrů. Kdybyste takhle velkou ránu měli na ruce či na noze a řekli byste, že se potřebujete šetřit, nikoho by ani nenapadlo tuto vaši potřebu zpochybňovat a chtít po vás, abyste šli do práce, cvičili, logicky mysleli, koupali se a cojávím co ještě. Ale když se rána nachází uvnitř těla, z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu tohle všechno po ženách požadujeme a ještě jim dáme pocítit, že jsou méněcenné, když to nezvládají. Krvácení je potřeba schovat, s tamponem můžeš hopkat na túru nebo jít bazénu, tabletek proti bolesti máme XY druhů – a nakonec máme i takové, které nás umí krvácení zbavit úplně.

Jsou země (třeba Japonsko nebo Indonésie), kde ženy mají nárok na tzv. menstruační volno po dobu dvou tří dnů každý měsíc. Kdysi jsem mluvila s šéfem jedné malé firmy, kde on je jediný muž v kolektivu asi deseti žen, a položila jsem mu otázku, zda by takové řešení také uvítal. Zasmál se a řekl, že ano, protože i tak ví, kdy každá z jeho zaměstnankyň menstruuje, protože je pomalejší, bolavá, má tendenci dělat zbytečné chyby, a vlastně i pro firmu by bylo lepší, kdyby v těchto dnech radši odpočívala doma.

V našich končinách zatím tuhle možnost nemáme, ale pandemie a home office vícero ženám umožnily uspořádat si pracovní čas jinak, resp. moct si dovolit i při práci trochu víc oddychu, když mají své dny. Poslouchat svoje tělo a dopřát mu bez výčitek, co právě potřebuje. A pokud vás, milé ženy, trápí menstruační bolesti i navzdory snaze odpočívat a být v teple a tabletek už máte po krk, případně hledáte jemnější alternativu, zkuste bylinky. Kromě toho, že fungují na fyzické úrovni, fungují i na té energetické a duchovní a pomáhají nám s tělem lépe komunikovat a vrátit se k sobě.

V mém článku Byliny pro ženy najdete ty nejběžnější, které můžete užívat během menstruace, a klidně si ze všech můžete udělat menstruační bylinnou směs.

Mgr. Michaela Barkociová
Mgr. Michaela Barkociová

Bylinky jsou moje dlouholetá láska. Vášeň, kterou jsem se rozhodla sdílet se světem a prostřednictvím své facebookové stránky Morgana - Bylinková škola přiblížit ostatním, jak je mohou využít v každodenním životě a jaká tajemství skrývají.
Vystudovala jsem farmacii, kde mě bylinky okouzlily tak moc, že jsem se rozhodla zasvětit další čtyři roky studia jim a momentálně dělám doktorát z oboru léčivých rostlin a učím o jejich účincích studenty na farmaceutické fakultě, ale i širokou veřejnost. Vedle farmacie se mi podařilo úspěšně vystudovat i čtyřletou Slovenskou akademii klasické homeopatie a udělat si kurz pro duly. V současné době tak aktivně působím nejen jako bylinkářka, ale i jako homeopatka a průvodkyně žen v období těhotenství, porodu a šestinedělí. Baví mě poslouchat ženské příběhy, pomáhat ženám na jejich cestě a skrze probírání "ženských" témat zas a znovu nacházet sílu a moudrost, která je v každé z nás ukrytá.

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.