Taneční představení Měsíční spirála

Představení Měsíční spirála je inspirováno knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc a tématicky navazuje na představení Ženy Luny. Oslavuje ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě.

Recenze od Zuzky Lhotové

Kamarádka mě pozvala na předpremiéru představení o menstruaci. Tak vlastně proč ne? Zaujalo mě to, protože v poslední době se tímto tématem více zabývám a baví mě objevovat rozsah a možnosti s tím spojené. Když jsem vyrazila na představení, moc informací jsem si nezjišťovala. Věděla jsem jen, že se jedná o taneční představení inspirované knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc. Představení mělo oslavovat ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě. Tolik teorie, raději jsem neměla očekávání a jen jsem si užívala svými smysly zajímavou choreografii.

Taneční představení Měsíční spirála

První scéna představovala úvodní rituál a navodila publikum na další obrazy, které se už věnovaly jednotlivým fázím měsíce, archetypům se kterými jsou spojeny a přechodovým rituálem, který jej doplňuje. Archetypy: Baba, Panna, Matka a Čarodějka byli dobře rozpoznatelné. Na můj vkus, až moc dobře :). Divák neměl tolik prostoru pro své vlastní uvažování nad archetypem a nemohl význam získat pouze z emocí, které v něm scéna vyvolává. Symboly tak byly divákům naservírované přímo na zlatém podnose. Posuzuji to, ale z pozice ženy, která se o téma zajímá. Takže pro někoho, kdo je poprvé seznámen s archetypy a měsíčními fázemi to může být naopak dobrým vodítkem. Nejvíce na mě zapůsobila závěrečná scéna ženské sounáležitosti a sdílení, která byla velmi energická. Krásným momentem také bylo při archetypu matka, nerození dítěte a sestoupení tanečnice v náručí s dítětem ze schodů z publika na jeviště. Hudba, která byla z živé produkce čtyř žen sedící po stranách pódia, krásně potrhovala intimní momenty.

Představení vás vtáhne do jednotlivých fází a nechá vás pocítit změny energie, kterou žena prochází v průběhu menstruačního cyklu. Zároveň nás nechá poznat, že menstruace je silným spirituálním zážitkem spojeným s ženským kruhem a sdílením.

Taneční představení Měsíční spirála

Premiéra proběhla 22. května 2015 v divadle Ponec

PROJEKT Měsíční spirála - Taneční divadlo Bílá Velryba, z.s.
Autorka projektu, choreografka a lektorka: Zuzana Lásková
Asistentka choreografie: Mirka Papajiková

Redakce Kalíšek.cz
Autorky článku

Velkou část článků na tomto blogu napsala Ilona Bittnerová a Veronika Lančaričová. Vždy jsou u nich uvedené jako autorky. Některé články ale tvoří společně nebo do nich přispívají také další ženy. Prostě článek nemá jednu autorku nebo autora. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve."

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.