Taneční představení Měsíční spirála

Představení Měsíční spirála je inspirováno knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc a tématicky navazuje na představení Ženy Luny. Oslavuje ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě.

Recenze od Zuzky Lhotové

Kamarádka mě pozvala na předpremiéru představení o menstruaci. Tak vlastně proč ne? Zaujalo mě to, protože v poslední době se tímto tématem více zabývám a baví mě objevovat rozsah a možnosti s tím spojené. Když jsem vyrazila na představení, moc informací jsem si nezjišťovala. Věděla jsem jen, že se jedná o taneční představení inspirované knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc. Představení mělo oslavovat ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě. Tolik teorie, raději jsem neměla očekávání a jen jsem si užívala svými smysly zajímavou choreografii.

Taneční představení Měsíční spirála

První scéna představovala úvodní rituál a navodila publikum na další obrazy, které se už věnovaly jednotlivým fázím měsíce, archetypům se kterými jsou spojeny a přechodovým rituálem, který jej doplňuje. Archetypy: Baba, Panna, Matka a Čarodějka byli dobře rozpoznatelné. Na můj vkus, až moc dobře :). Divák neměl tolik prostoru pro své vlastní uvažování nad archetypem a nemohl význam získat pouze z emocí, které v něm scéna vyvolává. Symboly tak byly divákům naservírované přímo na zlatém podnose. Posuzuji to, ale z pozice ženy, která se o téma zajímá. Takže pro někoho, kdo je poprvé seznámen s archetypy a měsíčními fázemi to může být naopak dobrým vodítkem. Nejvíce na mě zapůsobila závěrečná scéna ženské sounáležitosti a sdílení, která byla velmi energická. Krásným momentem také bylo při archetypu matka, nerození dítěte a sestoupení tanečnice v náručí s dítětem ze schodů z publika na jeviště. Hudba, která byla z živé produkce čtyř žen sedící po stranách pódia, krásně potrhovala intimní momenty.

Představení vás vtáhne do jednotlivých fází a nechá vás pocítit změny energie, kterou žena prochází v průběhu menstruačního cyklu. Zároveň nás nechá poznat, že menstruace je silným spirituálním zážitkem spojeným s ženským kruhem a sdílením.

Taneční představení Měsíční spirála

Premiéra proběhla 22. května 2015 v divadle Ponec

PROJEKT Měsíční spirála - Taneční divadlo Bílá Velryba, z.s.
Autorka projektu, choreografka a lektorka: Zuzana Lásková
Asistentka choreografie: Mirka Papajiková

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano, a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.