Častokrát jsem byla svědkem debaty nad menstruační mořskou houbou - alternativou ke klasickým tamponům. Vyskytlo se tam několik zejména etických otázek, na které si zde odpovíme.
Četla jsem či slyšela, jak ženy prohlašují: „A to si dovnitř vkládáte mrtvého živočicha? To ho musel někdo zabít, abyste tuto pomůcku mohly použít? Nedochází kvůli pěstování k velkému a zbytečnému drancování moří? A nejsou využívané děti pro sběr těchto hub?“ A mnoho dalších takovýchto otázek… Samozřejmě je dobré a důležité se ptát, proto si některá tato tvrzení a informace uvedeme na pravou míru.
Mořská houba není živočich
Ani ryba ani rak, ani živočich ani rostlina, co to tedy je? (Podrobněji si o tomto tématu můžete přečíst ve článku Mořská houba není rostlina.) Mořské houby mají svůj vlastní kmen, který se nazývá Porifera - houbovci a obsahuje velké množství čeledí. I nyní v rámci kmene Porifera dělají vědci občas různé změny, neboť jejich zařazení mezi živočichy není tak jednoznačné. A i když o nich mluvíme jako o živočiších, nepohybují se (to zvládají pouze jejich larvy). Rozmnožují se různými způsoby v závislosti na druhu. Jsou známé svou velkou schopností regenerace, neboť po odlomení některé části rychle dorůstají. Žijí v hloubkách od 5 do 60 m a živí se převážně planktonem. Sbírají se v oblastech teplých moří, a to nejvíce v oblastech Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. A používají se již několik tisíc let.
To je vražda, napsala…
Je to tedy vražda nebo ne, když se houby sbírají (v tomto případě odřezávají)? Odpovědět si musí každý sám, neboť se jedná spíše o subjektivní záležitost. Houba po odřezání své části neumírá, ale znovu dorůstá.
Drancování moří
Jak se sám Richard Kašpar, majitel největší firmy na dovoz mořských hub k nám do ČR (Carribean Sun), vyjadřil: „Pokud by se skutečně jednalo o drancování moří, tak po dvanácti letech, kdy houby pěstujeme, by již skutečně nebylo co sbírat, tedy drancovat – tak velkou lokalitu opravdu nemáme.“
Houba se sbírá ručně a opatrně tak, aby se neporušil její kořen. Sběr se provádí formou řezu a to maximálně ve dvou třetinách, aby houba mohla opět zregenerovat. Takovýto ořez bychom mohli přirovnat k běžnému prořezávání větví ovocných stromů.
Sběr je prováděn jak v přírodních lokalitách, tak v místech, které bychom mohli nazvat farmou. Na takové farmě je připravené podloží a na něm jsou pomocí štěpu namnožené houby, které se nechávají dorůst do různých velikostí. (Aby byly mořské menstruační houby ve velikosti S, ale i ve velikosti L…). V chráněných mořských svatyních a v korálových útesech je sběr přísně zakázán.
K tomuto tématu ještě pan Kašpar dodává: „Na sběr máme také licence. V USA jsou dvě vládní agentury, které hlídají jak, kdy, kde a také kolik toho z moře sbíráme. Stejně jako se to hlídá v případě lovu ryb z moří. Opravdu v tomto případě nelze dělat cokoli nelegálně. Navíc když houby vyvážíme z USA do Evropy - bez povolení a průkazů o původu by to skutečně nebylo proveditelné.“
Dětská práce
Děti se v případě výlovu mořských hub skutečně nezneužívají. Pro sběr je totiž potřeba schopných a vycvičených potápěčů, kteří k tomu mají dostatečnou a potřebnou průpravu a školení.
Je zde ale jedno velké ohrožení pro mořské houby
A to neplatí samozřejmě pouze pro ně, trpí tím také další mořští živočichové. Řeč je o zvyšujícím se znečištění v mořích a oceánech. Kvůli své filtrační funkci nejsou totiž houbovci schopni ve znečištěné vodě růst a následkem toho hynou. A jak může každý z nás tomuto znečišťování zamezit? Začít sám u sebe – není to "klišoidní" prohlášení, ale nutnost pro naše přežití.
Žijme proto šetrně a přátelsky vůči naší planetě. Začít můžeme například tím, že namísto klasických pracích prostředků, budeme používat ty ekologické, které jsou šetrnější a nedráždí naši pokožku. Dále můžeme pomoci například tím, že nebudeme vytvářet zbytečný odpad a již vzniklý odpad vytřídíme. A v neposlední řadě jako ženy pomůžeme přírodě používáním ekologických menstruačních potřeb, jakými jsou právě menstruační houby, látkové vložky nebo menstruační kalíšky...
Zdroj informací: www.menstruacnihouby.cz a písemná komunikace s Richardem Kašparem, majitelem firmy Carribean Sun.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!