Těšit se na menstruaci? Díky super kalhotkám to jde!

Běžné vložky vám nevyhovují, neustále se kontrolujete ve strachu z protečení a jako "bonus" po nich máte záněty a mykózy? NiKa to měla podobně, ale překonala svůj konzervatismus a investovala do menstruačních kalhotek. "Hned po prvním dni mě kalhotky přesvědčily a já jsem nemohla pochopit, proč jsem si je proboha nekoupila už dřív!" píše ve své recenzi na kalhotky WUKA.

Kdyby mi někdo před půl rokem řekl, že se ve svých téměř 38 letech budu na svou menstruaci skoro těšit, naprosto jistě bych se mu vysmála. A to nejen proto, že patřím do generace žen, které byly maminkami vychovávány v představě, že „svoje dny“ si prostě musíme každá jenom přetrpět, co nejmíň o nich mluvit a už vůbec se s žádnými obtížemi spojenými s menstruací nesvěřovat mužům! Natož od nich žádat nějaké pochopení nebo dokonce pomoc.

Vložky jako noční můra

Zní to strašně smutně – téměř až depresivně – ale v tomhle světě opravdu mnoho z nás žen stále ještě žije i teď v roce 2024, kdy tu máme umělou inteligenci, platíme hodinkami a absolutní většinu nutných záležitostí vyřídíme doma přes počítač. Právě proto jsem se rozhodla, že pro vás všechny, které se ještě pořád se svojí menstruací trápíte – a je pro vás snad dokonce i tabu – sepíšu svoji vlastní zkušenost a cestu, která mi pomohla zvládat svoje dny.

Přestože patřím mezi ty šťastnější ženy s poměrně slabou menstruací, o to horší pro mě psychicky (vlastně i fyzicky) bylo přežívání těch pěti až šesti dní s klasickými vložkami. Tampony pro mě nebyly variantou od té doby, co jsem s nimi prožila syndrom toxického šoku. Nejšťastnějšími roky z tohoto pohledu pro mě bylo období těhotenství a kojení, které trvalo úžasných pět let, kdy jsem nemusela menstruaci vůbec řešit.

Půl roku po tom, co jsem přestala kojit své druhé dítě, jsem ale opět musela této „hrůze“ čelit a všechno začalo nanovo. Lepení vložek, nepohodlí, neustálá kontrola, jestli je všechno na svém místě, a do toho dvě maličké děti, které jsou neustále v pohybu. Bylo to pro mě naprosto vyčerpávající a menstruaci jsem nesnášela snad ještě víc než před otěhotněním.

Moje tělo snese jen bavlnu

Po menstruačních kalhotkách jsem se poohlížela už pár měsíců, ale pořád jsem byla „konzerva“, která nevěří, že kus látky dokáže to, co vytvarované, lepicí a roky prověřené komerční vložky. Až prostě jednou přišel zlom, kdy jsem sama sobě řekla, že to prostě zkusím, protože si zasloužím do sebe investovat a přestat si na nejcitlivější část těla přikládat vložku plnou plastů, chemických látek a pak se divit neustále se vracejícím mykózám nebo zánětům.

Menstruační kalhotky Wuka - zkušenost Nicoly

A protože jsem konzervativní i v typu materiálu kalhotek a moje tělo snese skutečně jen bavlnu, vybírala jsem menstruační kalhotky nejen podle střihu a savosti, ale hlavně podle materiálu. Když jsem na e-shopu Maluna.cz narazila na značku WUKA, bylo rozhodnuto. Nejenže WUKA vyrábí svoje kalhotky (kromě jiného i) z bavlněného úpletu, ale je to také britská značka (miluju Británii!), a ještě navíc se mi strašně líbil název složený z počátečních slov anglického Wake Up Kick Ass.

Kvůli svému vlastnímu pohodlí jsem jako první vsadila na WUKA Basics Hipster – Heavy, které jsou určené pro středně silnou menstruaci a jsou vhodné i na noc, protože mají savou vrstvu vepředu i vzadu až k pasu. Nakonec jsem skončila tak, že je nosím ve dne v noci, ta dlouhá savá vrstva mi vůbec nevadí – ba naopak, mám s ní lepší pocit a vůbec nic mi nikde nepřekáží, ani netlačí.

Menstruační kalhotky Wuka - zkušenost Nicoly

Bez nehody ve dne i v noci

První den se svými WUKA jsem byla neskutečně nervózní a měla jsem potřebu pořád kontrolovat židli, ze které se zvedám; musela jsem vypadat jako blázen. Ale hned po prvním dni mě kalhotky přesvědčily a já jsem nemohla pochopit, proč jsem si je proboha nekoupila už dřív! Když je mám na sobě, cítím se maximálně pohodlně jako ve svých klasických bavlněných kalhotkách, takže vůbec nepoznám rozdíl. Při běhání za dětmi a za psem nemusím vůbec nic hlídat ani řešit, neměla jsem jedinou nehodu ani skvrnku na kalhotách. Když v nich cvičím, nemusím se jakkoli omezovat, což jsem s vložkami nikdy nezažila.

A jako další obrovský bonus je pro mě noc s menstruačními kalhotkami. Ten pocit, že v posteli nic nešustí, můžu si lehnout, jakkoli chci, a nemusím se bát, že budu muset hned ráno prát prostěradlo – k nezaplacení! Pro spaní na břiše i na zádech je ta prodloužená vrstva naprosto geniální. A poslední výhodou – která bude znít možná až neuvěřitelně – je pro mě zmírnění menstruačních bolestí, kterými jsem trpěla při každém cyklu.

Menstruační kalhotky Wuka - zkušenost Nicoly

Díky tomu, že jsem se ve vnímání a hlavně přijímání menstruace takhle moc posunula, jsem dnes vážně schopna říct, že se na ni těším – protože se vážně těším, až si obléknu ty super menstruační kalhotky. Dokonce jsem je doma před manželem vychvalovala tak moc, že mi pár dalších kousků (a to jen podle cedulky!) objednal sám, abych je prý nemusela na sušáku u kamen prosit, ať uschnou rychleji...

A víte, co mi připadá ještě naprosto úžasné? Že jednou za pár let nebudu muset svojí dceři předávat tu štafetu traumatu a tajemného tabu, ale místo toho s ní budu vybírat menstruační kalhotky v krásných barvách!

NiKa

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Příběh Suzan, která přežila TSS: "Bála jsem se spíš protečení než smrti"

Suzan měla štěstí. Přežila syndrom toxického šoku (TSS), který v 80. letech vinou superabsorpčních tamponů připravil o život mnoho žen. Jak na to období vzpomíná? "Tampony byly moje spása a vlastně určitý druh víry, která jediná mě ochrání - často jsem totiž používala dva až tři naráz," popisuje aktivistka a pedagožka. O tom, jak změnila svůj vztah k menstruaci a cykličnosti a změnil se jí život, si přečtěte v příběhu z blogu Lunette.

Menstruační kalhotky a plavky WUKA

WUKA. Wake Up Kick Ass - prober se a tomu, co tě při menstruaci omezuje, nakopej ...! Představujeme vám první britskou značku menstruačního nepropustného prádla se silným příběhem, který sahá až do Nepálu. Přáním značky WUKA je co největší dostupnost udržitelných menstruačních pomůcek a snížení uhlíkové stopy, kterou každá z nás zanechává. WUKA vyrábí menstruační kalhotky i menstruační plavky.