Veronika Vojáčková: "Díky svobodné menstruaci se žena učí vnímat své tělo"

Veronika Vojáčková, porodní dula a a lektorka přípravy na uvolněný porod, vydala v letošním roce knihu o svobodné menstruaci. V knize je popsána bezvložková metoda a podobnost mezi menstruací a porodem.

O tom, že porod nemusí být bolestivým utrpením, se v poslední době začíná více mluvit. Veronika Vojáčková sama prožila tři odlišné porody. Po prvním porodu, který byl pro Veroniku fyzicky velmi bolestivý, začala hledat informace proč tomu tak bylo a jak to změnit. Téma ji natolik zaujalo, že se z vystudované ekonomky stala dula a lektorka přípravy na porod bez bolesti. V letošním roce Veronika vydala německou knihu o volné menstruaci. A právě tomuto tématu se budeme v rozhovoru věnovat.

Co tě přivedlo od tématu porodů k vydání knihy o menstruaci?

Já jsem o menstruaci nikdy moc nepřemýšlela a posledních osm let jsem toho v podstatě ani moc nenamenstruovala. Buď jsem těhotná nebo kojím. Ale jak se tak člověk začne do hloubky zabývat porodem jako přirozeným ženským procesem, zákonitě dojde k tomu, že je tam určitá paralela s naším měsíčním krvácením. Po prvním porodu, který mě zaskočil neuvěřitelnou intenzitou bolesti, bylo mou hlavní motivací, nezažít už nikdy víc něco podobného. To se mi pak doopravdy povedlo, ale dneska vlastně už vůbec nedokážu pochopit své tehdejší uvažování. Připadá mi úplně absurdní, jak jsme vůbec mohli dopustit, že nás něco tak normálního a běžného jako je pravidelné měsíční krvácení, bolí. Jak jsme na to vůbec mohli uvěřit? Já tenkrát doopravdy jen těžce přesvědčovala sama sebe, že porod nemusí bolet a myslela jsem si, že to nedokážu! A kdyby mi před pár lety někdo vykládal o tom, že při měsíčkách nemusím používat žádné hygienické pomůcky a prášky na bolest, tak bych si asi hodně klepala na čelo. Třeba za sto let budeme věřit tomu, že sex musí bolet a budeme pohlížet s největším pohrdáním na jedince, kteří nás budou přesvědčovat o opaku. I to se může stát.

Kdyby mi před pár lety někdo vykládal o tom, že při měsíčkách nemusím používat žádné hygienické pomůcky a prášky na bolest, tak bych si asi hodně klepala na čelo.

Kniha Bolestivé měsíčky, sbohem! mě nadchla, protože je hezky udělaná a dobře napsaná jak pro ženy, tak i pro dívky. Myslím, že čím dřív se mladé slečny setkají s něčím, co je navede k sobě samým, tím lépe. Když budou vědomě menstruovat, budou pak zcela samozřejmě i vědomě a krásně rodit. Úplně vidím ty dnešní holky, jak místo svého prvního trendy platíčka antikoncepce drží úzkou růžovou knížečku a něco si do ní zapisují. To by byla paráda!

Jak ty sama prožíváš svou menstruaci? Které hygienické pomůcky jsi vyzkoušela a vyhovovaly ti?

Mému synovi je rok a půl a přiznám se, že jsem ráda, že měsíčky ještě nemám. Rozhodně nejsem z těch, které si krvácení užívají. V tom na sobě asi budu muset ještě zapracovat. Ale já to tak mám vlastně i s těmi svými porody. Nemůžu říci, že bych si je užívala, že bych se na ně těšila a nemohla bez nich být. Já to beru jako velkou výzvu - když už to musí být, zvládnu to co nejlépe.

Co se týče pomůcek, prodělala jsem takový ten klasický vývoj - umělohmotné vložky, tampóny a pak velký nadšený objev menstruačního pohárku v kombinaci s látkovými vložkami. Úplně jiný rozměr menstruace! Kalíškují samozřejmě i všechny moje kamarádky, a i ve svém předporodním kurzu ženy dopředu upozorňuji, aby až jednou budou zase krvácet, nezapomněly na kalíšek. Když už pomůcka, tak určitě pohárek.

Kalíškují samozřejmě i všechny moje kamarádky, a i ve svém předporodním kurzu ženy dopředu upozorňuji, aby až jednou budou zase krvácet, nezapomněly na kalíšek.

Jaké změny přinesla volná menstruace do tvého života?

Já na tu svou svobodnou menstruaci teprve čekám. Dřív jsem byla hodně radikální, všechno jsem dělala naplno. Takže když jsem pro dceru používala látkové plenky, tak jen látkové plenky. Rok jsem nesáhla po “plastové” plínce. I kdybych se měla uprat k smrti. Ale postupně jsem se naučila, že je dobré mít možnost volby. Nic si nezakazovat a dělat to, co je mi zrovna příjemné a vyhovuje mi. Takže pro mě osobně je svobodná menstruace možností, kterou ráda vyzkouším, až budu připravená. Nebudu tlačit na pilu a uvidím, co se z toho pro mě vyklube…

Co si ale doopravdy užívám, jsou reakce od ostatních žen na svobodnou menstruaci. Některé jí popisují jako totálně revoluční. Protože díky svobodné menstruaci se učí konečně vnímat své tělo, zbaví se bolestí a dokonce se jim zkrátí délka krvácení třeba i o dva dny. Jsou pak na sebe pyšné, že něco takového samy dokážou. A o tom to asi je, to mě vlastně baví nejvíc. Přicházet na to, jak si umět pomoci sama a šířit to i mezi ostatní ženy.

Máš doma dvě dcery. Kdy jste poprvé mluvily o menstruaci a jak ony k tomuto tématu přistupují?

Našim ženám je 5 a 8 let. U nás se žádné “oficiální” rozhovory na dospělá témata nepěstují. Všechno vyplývá ze situace. Jsme skoro pořád spolu a tak před nimi neskrývám téměř nic. Připadá mi příliš namáhavé se schovávat a dělat z čehokoliv tabu. Já nikdy neuměla udržet tajemství, na to jsem moc ukecaná a navíc neumím lhát. Takže když se zeptají, po pravdě jim odpovím. Když nevím, přiznám to. Nic jim nenutím. Když přijdou do koupelny, kde si zrovna vyndávám nebo vymývám menstruační pohárek, je to pro nás normální věc. Dokonce po porodu nejmladšího brášky viděly i poporodní krvácení a placentu, která právě vyšla. Byly z toho trochu paf, tak jsem je jen uklidnila, že je to normální a nic se neděje.

Nemají s ničím problém, nic se u nás neskrývá a za nic je neodsuzujeme. Můžou se doopravdy zeptat na cokoliv.

Nemají s ničím problém, nic se u nás neskrývá a za nic je neodsuzujeme. Můžou se doopravdy zeptat na cokoliv. Měsíčky jim připadají jako běžná záležitost, stejně tak jako těhotenství a porod. Myslím, že to budou všechno mít mnohem jednodušší než my. Myslím, že jsou rády ženami.

www.uvolnenyporod.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!

Využití menstruační krve

Pro mnoho žen je nepříjemné pouze pomyšlení na to, že by se svou menstruační krví přišly do styku více, než je nezbytně nutné. Jiné už každý měsíc napadá, zda by nebylo lépe ji k něčemu využít než ji pouze vylít nebo již praktikují nejběžnější využití a hnojí svou krví květiny.

Zkušenosti s bylinným vaginálním tělískem

Zkušenosti různých žen s bylinným vaginálním tělískem. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku a z e-mailů, které nám píšete. Mohou vám pomoci v případě, že se rozhodujete, zda si vaginální tělísko koupit nebo hledáte, zda má někdo podobnou zkušenost jako vy.