Výroba sirupu z 26 druhů bylin – 3. část

Je léto, a tak je nejvyšší čas si představit další partu do našeho sirupu nabitého silou bylinek. Protože bydlíme každý v jiné oblasti, a u nás v horách je všechno tak nějak později, rozhodla jsem se, že vám představím již všechny bylinky, které do sirupu patří, ať si každý zvolí své tempo :)

Nejprve ale malé opáčko:

Několik základních pravidel…

…která vám zopakuji v každém díle:

  • Na sirup potřebujeme 3 l zavařovací sklenici. Ne menší, ne větší, množství je přímo vypočítané na kapacitu 3 l. Dále, nemáme-li sklenici s patentním uzávěrem, potřebujeme mikrotenový pytlík a gumičku, abychom mohli sklenici zavřít. A pak je také potřeba moučkový cukr, který se dává mezi jednotlivé vrstvy bylin. Ze zkušenosti vím, že jiný cukr nefunguje.
  • Bylinky sbíráme za suchého slunného počasí na čistých místech (tzn. ne u silnice), bylinky totiž dáváme do sklenice suché, nesmíme je proplachovat. Proplachování by nás nejen připravilo o pyly a další hodnotné látky, ale voda ve sklenici by nastartovala proces kvašení, který není žádoucí.
  • Do sklenice dáme cca dvě hrsti bylin (výška okolo 1 – 1,5 cm) a na každé patro bylin nasypeme 13 dkg cukru, který udusáme. Bylinky dáváme do sklenice co nejdříve po sběru, aby zbytečně nevysychaly.
  • Sklenici s bylinkami máme uzavřenou na slunném teplém místě, nejlépe ve skleníku nebo na světlém okně. Čím více světla a tepla, tím líp.

Detailní postup se dočtete v prvním díle sirupového seriálu :)

Co tedy přidáme do sirupu v další etapě?

Vlaštovičník

Kdo by neznal žlutě kvetoucí nenápadnou bylinku, kterou jsme jako děti milovali pro její žlutě zbarvené mléko, kterým jsme si na obličejích vytvářeli indiánské maskování? Vlaštovičník má ale i další přednosti – vlaštovičník je mírné opium, působí proti bakteriím, tlumí bolesti a má tišící účinky. Má schopnost rozšiřovat cévy, což je příhodné hlavně při srdečních onemocněních, působí antibioticky a je skvělý na některé vaginální výtoky. Díky svým tišícím účinkům umí tlumit dráždivý kašel, předchází astmatickým záchvatům a tlumí různé druhy křečí.
Sbíráme celou kvetoucí nať, kterou do sirupu nastříháme na menší kousky. Vlaštovičník najdeme většinou na znečištěných místech, rumištích, zídkách a podobně.

Vlaštovičník a rdesno hadí kořen do sirupu z 26 druhů bylinVlaštovičník a rdesno hadí kořen

Rdesno hadí kořen

Krásná květina nejen do vázy – růžové kartáčky rdesna obsahují svíravé a antibakteriální látky, které působí proti většině bakteriálních kmenů, které se v lidském těle mohou vyskytovat. Působí také proti průjmům a vnitřnímu krvácení. Rdesno se dokonce doporučuje používat i při anémii či leukémii, protože svými vlastnostmi umí ovlivnit a upravit složení a tvorbu krve.
Sbíráme květy, a protože má rdesno rádo kyselé půdy, najdeme ho na loukách zejména podhorských a horských oblastí (Jizerské hory, Šumava,…).

Arnika

Arnika patří mezi bylinky s velkou schopností hojení, umí prokrvovat cévy a obecně je v oblasti srdce velice prospěšná, i mnozí lékaři ji svým pacientům doporučují, protože umí nemoci srdce léčit daleko jemnějším způsobem, než léky.
Do sirupu sbíráme květy. I arnika má ráda kyselé půdy, takže ji najdeme rovněž na loukách horských oblastí, nemohu však nenapsat, že jde o bylinkou zákonem chráněnou, takže pokud už na ni vyrazíte, buďte jemní, neponičte zbytečně mnoho rostlin a oddenek nechte v zemi na další vegetační období.

Arnika a heřmánek pravý do sirupu z 26 druhů bylinArnika a heřmánek pravý

Heřmánek pravý – květy

Heřmánek je jednou z nejprobádanějších bylinek a některé prameny uvádějí až přes sto účinných látek, které příznivě ovlivňují nejen fyzické zdraví člověka – heřmánek tlumí bolest (velice se mi osvědčil na vlastních dětech, když se jim prořezávají první zoubky), zklidňuje psychiku, umí tlumit projevy některých alergií.
Sbíráme květy a najdeme ho všude po okrajích polí. Pozor, nepleťte si ho se rmenem – když rozpůlíte květ heřmánku, musí být uvnitř dutý!

Medulka červená

Neboli červený jetel luční. Jetel je skvělým pomocníkem při léčbě dýchacího ústrojí, tlumí průjmy, má dezinfekční účinky. Bylinka má také velkou výživovou hodnotu, proto se z něj v mnoha státech světa vyrábějí potravinové doplňky a i u nás se na polích pěstuje pro výkrm dobytka. Tento ale doporučuji nesbírat, raději se projděte po nějaké voňavé louce, kde bude červeného jetele jistě dostatek :)

Medulka a rybíz do sirupu z 26 druhů bylinMedulka červená a rybíz černý

Rybíz černý

V sirupu již máme natrhané listy černého rybízu, které jsme nasbírali v době květu, nyní je čas přihodit ještě dvě hrsti zralých plodů černého rybízu. O účincích černého rybízu jsem vás již informovala v předešlém díle.

Mateřídouška

Mateřídouška je silně dezinfekční a antiseptická, najde tedy skvělé využití jak v hojení zánětů, tak i při léčbě nemocí horních cest dýchacích, kašli, ale je také velice účinná při léčbě průjmů nejrůznějšího původu a zánětech močového ústrojí.
Mateřídouška má ráda zásaditější půdu a sušší louky, stráně a meze. 

Mateřídouška a máta do sirupu z 26 druhů bylinMateřídouška a máta peprná

Máta peprná

Díky své mentolové příchuti umí navodit pocit chladu, což se velice hodí při vysokých horečkách, má antiseptické účinky, podporuje trávení a tlumí nadýmání (mátu oceníte hlavně teď v letních měsících a s nimi spojenými grilovačkami, kdy má mnoho z nás tendence to občas přehnat s jídlem – uvařte si mátový čaj a hned vám bude lépe).
Sbíráme celou kvetoucí rostlinu a v přírodě na ni narazíme velice zřídka, jde o bylinku pěstovanou na zahrádkách. Pokud někdo nemá mátu v dosahu a jste z okolí Liberce, ozvěte se mi, ráda se podělím, na zahradě jí mám (zatím) dost :)

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška umí úspěšně zastavovat vnitřní i vnější krvácení různého původu a dá se směle zařadit mezi ženské bylinky, protože umí snižovat kontrakce a napětí dělohy a přilehlých orgánů. Kokoška také velice příznivě působí při zánětech močového měchýře.
Kokoška je v podstatě plevelnatá bylinka, kterou najdeme na loukách, ale i rumištích, u cest i v příkopech. Sbíráme kvetoucí nať.
Pozn.: Pokud byste chtěli užívat kokošku například na snížení menstruačního krvácení, pozor na předávkování – může způsobit až ochrnutí centrální nervové soustavy („bylinka, která dělá z lidí blázny“). Z osobní zkušenosti doporučuji spíš smíchat např. s kontryhelem v 1:3 (kokoška : kontryhel)

Bez červený a kokoška do sirupu z 26 druhů bylinKokoška pastuší tobolka a bez červený (hroznatý)

Bez červený (hroznatý)

Do sirupu jsme již nasbírali hrozny květů, nyní je načase přidat i zralé bezinky. Jednotlivé kuličky není potřeba otrhávat, já tam nastříhám vždy celé hrozny bezinek. O účincích na lidský organismus jsem vás informovala v předešlém díle.

Třezalka tečkovaná

Třezalku mám velice ráda pro její mnohostranné využití – umí čistit krev, léčí kožní nemoci, jako je ekzém, působí protizánětlivě a antibioticky, snižuje psychické vypětí a zlepšuje náladu, pomáhá při vleklých chřipkách, pomáhá při léčbě ran, zlomenin, zlepšuje kvalitu cév, zastavuje vnitřní krvácení a má spoustu dalších velkolepých vlastností.
Sbíráme kvetoucí nať nejlépe ráno po oschnutí rosy. Říká se, že třezalka má největší účinky okolo svátku sv. Jana a najdeme ji všude na loukách, u cesty na kraji lesa, ve všech našich nadmořských výškách.

Přeslička rolní

Přeslička má velké hojivé účinky, umí regenerovat nemocné tkáně, tlumí záněty v těle a má velice široké spektrum dalšího využití.
Sbíráme nať přesličky od června do října (dříve na jaře má přeslička jinou lodyhu) a najdeme ji v lesích a podél cest na polích. Má ráda spíše vlhčí prostředí. Při sběru přesličky rolní je potřeba dávat pozor, abychom omylem nesebrali přesličku bahenní, která je pro člověka toxická. Rozdílů mezi oběma druhy je hned několik, pro začátečníka je nejjednodušší vědět, že přesličkám (všem) rostou dvě lodyhy – přesličce rolní vyroste brzy na jaře plodná lodyha tělové barvy, ta pak uschne a zanikne a na jejím místě vyroste nová jalová lodyha, a to v letním období. Přeslička bahenní má rovněž dvě lodyhy, rozdíl je v tom, že přesličce bahenní rostou obě současně v létě.

Třezalka, přeslička a vratič do sirupu z 26 druhů bylinTřezalka tečkovaná, přeslička rolní a vratič obecný

Vratič obecný

Díky svému silnému aroma a ostré chuti je to bylinka velice účinná zejména proti parazitům, nicméně s jeho samostatným použitím je potřeba dávat pozor – jde o bylinku velice toxickou (vratičová silice je pro člověka dokonce smrtelná) a i do sirupu ho dáváme menší množství – cca jednu malou hrst. Vratič se u nás rozšířil ze středomoří velice hojně a najdeme ho všude podél cest, na loukách, pastvinách a podobně. Není nijak vybíravý, co se kvality půdy týče. Sbíráme květy.

Dobromysl

Dobromysl, už dle svého názvu, umí navodit dobrou mysl, a to hlavně ve formě čaje (kombinace s meduňkou je pro mě opravdu nepřekonatelná!), podporuje trávení, tlumí křečovité bolesti, pomáhá při zahlenění a suchém až dávivém kašli.
Do sirupu sbíráme kvetoucí nať, kterou nastříháme na menší kousky. Dobromysl najdeme na loukách a na kraji lesů všech našich nadmořských výšek, má ráda spíš světlá sušší místa. Můžeme ji také úspěšně pěstovat na zahrádce.

Toten krvavec

Tato bylinka působí antibioticky, tlumí krvácení jak menstruační, tak i ze zanícených ran na sliznicích, pomáhá vyhojovat špatně se hojící kožní rány a hemoroidy.
Koncem léta (popř. začátkem podzimu) sbíráme červenohnědé květy totenu, který je hojně rozšířený na loukách a pastvinách.

Dobromysl, toten krvavec a řepík lékařský do sirupu z 26 druhů bylinDobromysl, toten krvavec a řepík lékařský

Řepík lékařský

Řepík tlumí průjmy, zánětlivá onemocnění trávicího traktu, zlepšuje metabolismus, podporuje funkci jater, snižuje cholesterol a disponuje celou řadou dalších účinků.
Řepík najdeme na sušších místech, jakými jsou louky, okraje polí, ale dá se i pěstovat na zahrádkách. Do sirupu sbíráme květy.

Tak, a to jsou všechny bylinky, které je potřeba do sirupu nasbírat. Přeji vám, ať se vám při hledání bylinek daří a neberete to jen jako honbu za bylinkovými trofejemi, ale i jako terapii v podobě zklidnění mysli i těla při cestách v přírodě. Ozvu se zase na podzim, kdy už budou všechny bylinky pěkně naložené, a sirup bude připraven k slití – protože slévání sice krásně voní, ale je to, alespoň pro mě, ta nejhorší část. Ale to uvidíte sami :)

Krásné léto!
Míša

Míša Maderová
Autorka článku

Míša je ženou, maminkou, bylinkářkou a vyrábí krásné věci z keramiky. Žije v Kryštofově údolí pod Ještědem a právě okolní příroda je její každodenní inspirací.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Výroba sirupu z 26 druhů bylin – 1. část

Jaro už je tady! Cítíte to? Ráno už nás budí zpěv ptáků, někoho i sluneční paprsky,…a to je nejvyšší čas myslet na podzimní nachlazení! Myslíte si, že jsem se zbláznila? Ale ne, jen se s vámi chci podělit o recepturu na sirup, který je výborným pomocníkem na nachlazení!

Výroba sirupu z 26 druhů bylin – 2. část

Jaro je víceméně v plném proudu, ačkoli je letos poněkud drsnější, než jsme za poslední roky zvyklí. I tak už je příroda v plné práci a dělí se s námi o to dobré, co pro nás vytváří. Je tedy načase nasbírat další bylinky do sirupu proti nachlazení.

Zelený jíl a jeho široké využití

Zelený jíl je doslova kouzelný, můžete ho použít na celé tělo a je dokonce možné jej i při detoxikačních kúrách pít. Zelený jíl se používá ve formě prášku nebo gelu. Přírodní zelený jíl ve formě jemného prášku se používá k přípravě regeneračních a uvolňujících masek na obličej, vlasy a tělo, ale i ke koupelím a zábalům.