Věděla jste, že znečištěné životní prostředí může ovlivnit vaše hormony? Všichni si uvědomujeme rizika, která současná klimatická krize přináší – od zvyšování hladin oceánů po plastové odpadky všude kolem nás. Málokdo ale ví, že znečištěné prostředí ovlivňuje kromě planety i naše tělo. Jaká je spojitost mezi životním prostředím, jeho znečišťováním a našimi hormony? A jak se můžeme chránit?
Endokrinní systém, naše řídicí jednotka
V první řadě si musíme říct, co je to endokrinní systém a k čemu slouží. V článku o něm hodně uslyšíte, proto se pojďme na chvíli vrátit do hodin biologie. Endokrinní systém se skládá ze všech hormonů v našem těle. Ty si uvědomujeme hlavně v souvislosti s PMS, kdy ovlivňují naší náladu nebo energii. Ve skutečnosti však hormony pracují pořád a řídí vše, co se v našem těle děje. Regulují hladinu stresu, krevní tlak nebo se starají o zažívání.
Když se systém naruší
Endokrinní systém funguje dobře, dokud je v rovnováze. Jakmile jeho rovnováhu něco naruší, odrazí se to na našem celkovém zdraví. Rakovina, problémy s plodností nebo imunitním systémem, to vše je spojené s tzv. endokrinními disruptory. To jsou chemicky aktivní látky, které mohou hormonální systém nabourat. A co hůř, najdete je všude kolem nás a je v podstatě nemožné se jim vyhnout. Můžete ale znát ty nejrizikovější oblasti a přemýšlet, jak se jim vyhnout nebo je nahradit. Některé disruptory, ftaláty a parabeny, jsou i v tradičních menstruačních pomůckách. Další důvod, proč je vyměnit za ekologické varianty.
BPA, WTF?
Tři známá písmena, která jste už asi viděla ve spojení “BPA free” nebo “bez BPA”. Co ale znamenají? Bisphenol A je chemikálie používaná k tvrdnutí plastů a zároveň jeden z nejhorších disruptorů. Studie ukázaly, že se v těle chová velmi podobně jako náš vlastní hormon estrogen. Proto když se do našeho těla dostane zvenčí, náš endokrinní systém je zmatený. Výzkumy vlivu BPA na naše zdraví stále pokračují, už teď ale ukazují na spojitost s rakovinou prsu, problémy s plodností nebo cukrovkou.
Co dělat lépe? Vyměňte plastové lahve nebo krabičky na jídlo za skleněné nebo nerezové. Úplně se vyhněte ohřívání pokrmů v plastu.
Dýcháním ke stresu
Znečištěné ovzduší je problémem zejména ve velkých městech. Pokud dýcháte vzduch plný smogu, kouře nebo výfukových plynů, určitě přemýšlíte, jak to zatěžuje vaše plíce. Bohužel nejen ty. Ve znečištěném vzduchu je hromada disruptorů, které ovlivňují i zbytek těla, zejména plodnost mužů i žen. Podle studií má znečištěné ovzduší na svědomí špatnou kvalitu spermií nebo nepravidelný cyklus. Dále může v našem těle významně zvýšit hladinu stresu. To v první řadě ovlivní naši náladu, ale dlouhodobě zvýšená hladina stresového hormonu může způsobit i zánět jater nebo slinivky.
Co dělat lépe? Zkuste omezit čas, který trávíte u rušných silnic nebo v oblastech se znečištěným vzduchem. Kdykoliv to jde, choďte po klidnějších vedlejších ulicích a vyrážejte na výlety do přírody. A tam se zhluboka nadechněte!
Olovo – regulace nebo kumulace?
Díky regulacím je otrava olovem v dnešních dnech už vzácná. Studie však ukázala, že se olovo může hromadit v těle i několik let. V roce 2016 odborníci prokázali spojitost mezi množstvím olova v krvi a hladinami reprodukčních hormonů.
Co dělat lépe? S olovem si v dnešní době už nemusíte dělat tolik starostí, stále se ale může nacházet v některých barvách nebo kovech, zejména starší výroby. Pokud s nimi někdy pracujete, dobře si pak umyjte ruce a vyměňte oblečení.
Vyměňte klasiku za BIO
Pesticidy se používají při pěstování plodin a výzkumy jejich vlivu na naše zdraví stále probíhají. Některé ale ukazují na to, že mohou ovlivňovat funkci štítné žlázy (zejména u těhotných žen). Ta hraje významnou roli v endokrinním systému – produkuje hormony, které ovlivňují srdce, svaly nebo zažívání, ale i ovulaci nebo menstruaci.
Co dělat lépe? Snažte se jíst potraviny s označením bio, které jsou bez pesticidů. Ovoce a zeleninu před jídlem důkladně omyjte.
Hormony v pitné vodě
Nejen chemikálie, ale také další hormony si mohou pohrát s naším endokrinním systémem. Vědci zjistili, že v posledních letech se v pitné vodě nacházejí hormony (převážně estrogen), které tam nemají co dělat. Na vině je množství spotřebované antikoncepce, která spolu s močí končí v odpadních vodách. Většina vodních filtrů by estrogen měla odstranit, ale při tak vysoké koncentraci zřejmě nějaký propustí. Působení jiného než našeho estrogenu v těle je spojené s rakovinou prsu nebo prostaty.
Co dělat lépe? Pitnou vodu můžete kupovat ve skleněných lahvích nebo si pořídit kvalitní filtr na kohoutek.
Chcete se změnou začít hned teď?
- Vyměňte klasické vložky nebo tampony za ekologické bez zbytečné chemie. Látkové nebo s bio bavlnou, výběr je jen na vás.
- Přejděte na nehormonální antikoncepci. S jejím výběrem vám pomůže kniha Přehled nehormonální antikoncepce.
- Zjistěte o vlivu hormonů na vaše tělo ještě více v knize Hormony v harmonii.
Zdroj: https://www.lunette.com/blogs/news/could-pollution-impact-your-hormones
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!