Lenka Chuchutová: Nejde jen o fyzioterapii, ale o příběh každé ženy, intimitu i vztah k ženství

Pro fyzioterapeutku Lenku Chuchutovou není práce s pánevním dnem jen o cvičení, ale je to téměř životní filozofie. "Být ve spojení se svým tělem a svou pánví znamená, že děláte věci s větší radostí a lehkostí a daleko víc autenticky. Tím pádem máte i spoustu energie," říká žena a kněžka, která spolu dalšími fyzioterapeutkami a psychoterapeutkami provozuje centrum, které nabízí podpůrné terapie při léčbě různých gynekologických témat. Povídali jsme si i o vhodných menstruačních pomůckách a o síle rituálu menarché.

Z pohledu fyzioterapeutky, která denně přichází do kontaktu s mnoha ženami - potřebují ženy pánevního dno spíše posilovat, nebo uvolňovat?

To je těžké říci takhle všeobecně, vždycky záleží na tom, jaký má žena problém a v jakém stavu pánevní dno má. Podle toho se potom odvíjí, jak se s ní vlastně pracuje. Dneska se spíše přikláníme k tomu, že je potřeba mít pánevní dno měkké, pružné, aktivní a samozřejmě i dostatečně silné. Ale určitě to není o tom, že ho žena musí posílit a mít ho tvrdé a pevné.

Dalo by se všeobecně říct, že ženy, které nemají problém s poklesem pánevního dna nebo s inkontinencí, tak mají pánevní dno spíše ve zvýšeném napětí. Nebo některé jeho části. Ženy potřebují v první řadě více pánevní dno relaxovat, potom se ho naučit aktivovat a správně ovládat, to znamená vědomě stáhnout a povolovat tak, jak žena chce. A dále je důležité s ním začít cvičit spolu v souhře s ostatními svaly trupu a končetin, aby všechny svalové řetězce fungovaly celkově. Nemůžeme na pánevní dno koukat jen jako na samostatný sval, vždycky je potřeba následně ho cvičit dohromady s ostatními svaly. Například s hlubokými svaly stabilizačního systému, kam pánevní dno také spadá.

Fyzioterapeutka Mgr. Lenka Chuchotová
Fyzioterapeutka Mgr. Lenka Chuchutová

Jaká je tedy vaše unikátní technika, jak se ženami pracujete?

Neřekla bych, že mám svoji unikátní techniku, spíš je to kombinace z různých konceptů a technik, které jsem se naučila. Metoda, která mě nejvíc oslovila a ze které ráda vycházím, je Škola pánevního dna 3x3 podle Renaty Sahani. To je pro mě gró toho, jak nahlížet na tuto práci. Potom to jsou další fyzioterapeutické techniky, které využívám. Co se týče manuálních technik, tak pracuji hodně s metodou viscerální manipulace, která vychází z osteopatických technik.

Moje práce je unikátní právě v kombinaci nejenom těchto fyzioterapeutických přístupů, ale vlastně celkově díky pohledu na problematiku. Snažím se vždycky přemýšlet komplexně, nedívám se jen na fyzickou stránku. Ženy učím o pánevním dnu, o jejich vztahu k ženství, sexualitě, intimitě a podobně a dávám jim dost prostoru na emoce nebo nahlédnutí na jejich problém i z jiných úhlů. Myslím si, že to je velká část úspěchu mojí terapie. Není jen o fyzioterapii, ale o celkové práci s danou problematikou, se ženou a s jejím příběhem. To je asi na mém přístupu unikátní.

Vyhledání specialistky je první a velmi důležitý krok. Kolik práce ale ženu čeká, aby se kompletně uzdravila? Mám na mysli to, že vy ženu navedete, ukážete jí cviky apod., ale kolik toho musí ona sama změnit, aby to opravdu fungovalo.

Tohle se vůbec nedá říct obecně a asi nejsem schopna vám na to odpovědět nějak jednoduše. Protože velmi záleží na tom, s čím žena přichází a čeho chce dosáhnout, co je její záměr a cíl. Vždy je to také ovlivněno tím, co je to za obtíže a jaké jsou okolnosti. Pokud se chce žena úplně vyléčit ze své nemoci, tak to někdy může být běh na dlouhou trať a klidně trvat i roky.

Ale například z hlediska endometriózy, kterou se zabývám hlouběji, úplné vyléčení údajně není možné. Jsou ženy, které se obtíží více či méně zbavily a další nálezy nemají, ale to je opravdu někdy o dlouhé práci a zásadní země životního stylu. Změna jídelníčku, způsobu života, práce s psychikou atd. Pokud má žena za cíl otěhotnět, tak i tam jsou zkušenosti různé. Někdy pracuji s klientkami rok, dva. A někdy se naopak početí podaří během tří měsíců, kdy stačí začít cvičit pánevní dno. Nebo uvolníme jizvu, která byla stažená a žena velmi záhy otěhotní. Takže to je hodně individuální.

Lenka Chuchutová
Někdy pracuji s klientkami rok, dva. A někdy se naopak početí podaří během tří měsíců, kdy stačí začít cvičit pánevní dno.

Pomáháte ženám také s bolestivým milováním. Setkáváte se s ženami, které trápí vaginismus? Můžete se na toto téma rozpovídat?

Ano, to je jedno z témat, které s ženami řeším. Vaginismus je definovaný jako silné a mimovolné stahy svalstva poševního vchodu při pokusu o penetraci. To znamená, že se vagína mimovolně stáhne úplně a nejde do ní vůbec proniknout. S ženou, která by měla takhle silnou reakci, jsem se asi nikdy nesetkala. Mám klientky, které mají bolesti při pohlavním styku, a to bolesti hluboké, to znamená někde kolem čípku, v pánvi nebo v břiše. To může být zapříčiněno endometriózou nebo spasmy pánevního dna. Někdy ženy přichází s bolestmi, které jsou na začátku poševního vchodu, a popisují to jako největší bolest na začátku milování, a potom už je to dobré. Ale žena, která by se úplně zavřela a nemohla se vůbec milovat anebo ani přijmout třeba prst při vyšetření, to jsem se ještě nesetkala. Na toto téma jsem pouze četla odborné články. Zde je velká psychická a emoční nadstavba. Například jsem četla článek, tuším, že ze Španělska, z roku 2019, který popisoval průkaznou spojitost se strachem ze ztráty kontroly při milování, strachu z bolesti nebo se strachem z nějakého poranění z krvácení a podobně. Takové strachy a emoce mohou zapříčinit právě ono mimovolné stahování pánevního dna.

Nicméně, pokud je to při mojí práci potřeba, vyšetřuji a ošetřuji pánevní dno skrz vagínu, ale zatím jsem u žádné ženy s čistým vaginismem nesetkala. Mé zkušenosti byly takové, že žena potřebovala jen dostatek času, klidu a pocitu bezpečí.

S bolestivým milováním, především s hlubokými bolestmi, může zkušená a proškolená fyzioterapeutka pomoci a ženě velice ulevit. S tím mám dobré zkušenosti i u žen s endometriózou. Jak jsem již zmínila, souvisí s tím i celkový přístup a prožívání intimity a sexuality.

Moje práce je uvolnit z těla určité napětí, naučit ženy cvičit, ale i učit, jak lépe vnímat své tělo, jak ho lépe cítit a cítit i jemné pohyby a vzruchy v těle.
Nicméně tohle je problém, který je opravdu komplexní a nedá se na něj nahlížet pouze z hlediska fyzioterapie. Proto je skvělé, že u nás v centru máme i psychoterapeutky, které s ženou můžou řešit právě emoční a psychickou nadstavbu, která se může intimity týkat. Je to problematika, která je hodně komplexní a hodně závažná a není dobré dělat rychlá a ukvapená řešení. Je potřeba hlavně pochopit, co se vlastně s tou ženou děje. Nebo co se děje v páru a v interakci mezi partnery. Někdy to může být jen o tom, že muž je příliš rychlý, nedočkavý nebo nedostatečně citlivý. Nebo může být jiný problém ve vztahu jako takovém. Vztah není třeba úplně v pořádku a to se potom samozřejmě projevuje i na  intimitě a sexualitě. I to je potřeba při práci se ženou zohlednit.

Vaše téma je také menstruace. Jak ji vnímáte vy?

Menstruaci vnímám jako další z úžasných mystérií ženského těla. Je to něco, co k nám patří. Je to očistná technika těla. Fascinuje mě její funkce i průběh, i to, jak ovlivňuje náš život, naše prožívání. Co všechno má vliv právě na kvalitu menstruace a na to, jak ji žena vlastně prožívá. Já osobně ji prožívám jak kdy, někdy tam mám takový pocit: „Jé, zase, teď se mi to zrovna nehodí“. Ale naučila jsem se ji vnímat jako něco velmi pozitivního. Hlavně vím, že je to mechanismus, který mi odvede něco starého z těla a uvolní tlak a napětí, který se v těle hromadí před menstruací. Takže je to kolikrát taková úleva, že si říkám: „Díky bohu, že už konečně přišla menstruace.“ A hlavně jsem se naučila využít tento čas, pokud můžu, k relaxaci a odpočinku. Někdy až k takovému „tranzovnímu“ stavu, který, když si dovolím a projdu jím, tak mě krásně spojí ještě víc s mým tělem a jeho jakousi vlastní samoléčící a očišťující funkcí. Když si dovolím opravdu odpočívat nebo spíš se dostat do propojení s tělem, s něčím velmi hlubokým v mírně změněném stavu vědomí, tak jsem pak během pár chvil (půl hodiny, hodiny, dvou hodin) schopna načerpat ohromné množství energie. A to je úžasné.

Lenka Chuchutová
Menstruaci vnímám jako další z úžasných mystérií ženského těla. Je to něco, co k nám patří.

Bylo to vždycky tak, nebo jste si k tomuto pohledu musela dojít?

Ne, nebylo to takhle vždycky, musela jsem si k tomu dojít a byla to docela dlouhá cesta. Dřív jsem měla ten pohled, že je menstruace něco protivného, něco, co mě obtěžuje. Bolí to a je to vlastně za trest, je to takové ženské prokletí. Byl to vzorec, který jsem převzala od své maminky a asi i ze společnosti a z okolí. Když jsem se potom začala zajímat o ženskou spirituální cestu a o přesahová témata mojí práci, vůbec jsem v té době nechápala, jak může někdo říct, že to je krásný čas, který si užívá. Přišlo mi to jako úplné sci-fi, že je to blábol, užít si menstruaci. Ale postupně, když jsem se o toto téma začala zajímat, tak se mi ten pohled začal pomalu obracet. Hodně udělal rituál menarche, kterým jsem prošla a byl pro mě velmi silný, kdy jsem si zvědomila, co bylo na začátku mého menstruačního období a jak jsem to prožívala. Následně jsem potom dál a dál pracovala na přijetí svého ženství a na pohledu na ženy a ženství. To byla opravdu dlouhá cesta, řekla bych, že už jsem na ní sedm let a stále po ní jdu dál.
Tím, že jsem se o tom všem učila, četla a zjišťovala, začala jsem víc chápat, jak je tělo úžasné a ženské tělo je neskutečné. Co všechno dokáže. Samozřejmě i mužské, ale o ženské se zajímám a vím víc, a hlavně ho umím cítit. Tím vším se mi postupně narovnává pohled na tzv. ženská mystéria, na menstruaci především.

Další z věcí je, že jsem se naučila vnímat jinak bolest, poslouchat ji, poslouchat nějaké její zprávy. Nebrat bolest jako něco, co je můj nepřítel a je to zlé, ale naopak je to spojenec. Vlastně se dá díky ní učit pracovat s tělem. Jak to udělat, abych případnou bolest nějak rozpustila a zvládla. To mě neskutečně baví. Někdy mám náhodou menstruaci bolestivější, i když většinou tom tak není, ale někdy se to prostě přihodí. Větším stresem, větší únavou po nějakém transformačním zážitku, prožitku nebo rituálu, menstruace může být silnější a bolestivější. Ale pokud na to mám prostor, snažím se to vnímat jako hru. Hledat způsoby a techniky, jak bolest rozpustit bez prášků. 

Další věc je, že jsem se naučila pozitivně vnímat ten zvláštní psychický stav. Mezi ženami to popisujeme jako „mlha na mozku“. Kdy cítíte, že vnímáte úplně všechno, nedokážete se úplně koncentrovat, nedokážete přemýšlet. To je stav, který často ženy označují negativně. Obzvláště pro ženy ve výkonu je to velmi obtěžující. Měla jsem to taky tak. Měla jsem pocit, že jsem úplně nemožná, že nic nezvládám a je mi prostě divně. Naučila jsem se ale v tomto stavu vidět to dobré. Vede mě vlastně víc do toho těla, přestávám konečně myslet. Mám totiž tendence být neustále v myšlenkách a pořád mozek zaměstnávat a jakákoliv situace, která mě z toho vytrhne, je vlastně přínosná. Takže jakmile se mi mozek takhle sám vypíná a jen se dostat do těla, a do napojení se na sebe nebo nějakou vyšší moudrost, tak je to krásný a výživný zážitek. A mám to na menstruaci moc ráda.

Rituál menarché
Je krásné mít možnost první menstruaci uctít.

Jakým způsobem učíte na kurzech ženy, aby svou menstruaci přijaly?

Kolikrát už jen tím, že je informuji. Že jim povídám o pánevním dnu, o ženství, o menstruaci a mluvím o tom pozitivně, s respektem a láskou. Tak i to je něco, co může ženy inspirovat. To, že může existovat i jiný pohled na menstruaci než jenom, že je to opruz, který bolí. Potom tím, že se snažím ženy naučit propojení s tělem. To někdy stačí, protože ony si k tomu většinou dojdou samy. Také s mojí kamarádkou a kolegyní kněžkou děláme rituál menarche, což je oslava první menstruace. Může být udělána i takhle zpětně pro dospělé ženy i pro ženy, které jsou po přechodu. Je krásné mít tu možnost první menstruaci znovu uctít a tím v sobě narovnat pohled na ni a tak i celý koncept ženství. Kolikrát to může být pro ty ženy velmi léčivé.

Je pro vás správný výběr menstruační pomůcky důležité téma?

Ano, pro mě je. Myslím si, že je to něco, co by se nemělo podceňovat. Pokud mají ženy obtíže a mají spíše tendence ke stažení pánevního dna, tak nedoporučuji, aby používaly menstruační pomůcky, které se vkládají na dlouhou dobu do pochvy. Takže tampony ne, menstruační kalíšky spíše také ne. Je to z toho důvodu, aby cizí těleso v pochvě dál nedráždilo pánevní dno a celou pánevní oblast. Připadá mi, že nyní jsou nejlepší pomůckou na trhu menstruační kalhotky. Sama je používám, mám je moc ráda a většina klientek si je moc chválí.

Kromě jiného jste také kněžka. Nabízíte sezonní oslavy v rámci kola roku, přechodové rituály a semináře s ženskou tematikou. Jsou rituály momentálně na vzestupu a proč by je měla každá žena zvážit? Souvisí také se zdravou pánví?

Ano, rituály jsou na vzestupu a myslím, že to je dobře. Ne jenom pro ženy. Ale jsem přesvědčená, že  obecně je dobré pro náš zdravý vývoj, a také pro společnost, aby rituály měly v našem životě svoje místo. Můžeme dělat třeba jen malé rituály každý den nebo jen občas. Pro mě je to vlastně čas, kdy se zastavím, zvědomím a uctím to, co potřebuji. Ať už je to třeba nějaká náročná životní cesta, rozhodnutí nebo naopak nějaký náš projekt do budoucnosti. Pokud si uděláme čas na to, abychom se zastavili, zvědomili tu chvíli, zamysleli se a vědomě se rozhodli, ať už něco pustit nebo vykročit na nějakou novou cestu, tak je to něco, co může být pro náš život velmi prospěšné a zdravé hlavně pro naši psychiku.

Velmi důležité jsou přechodové rituály. V rituálu menarche (oslava první menstruace) se oslavuje, že dívka dospívá, že už není malá holka, ale začíná se z ní stávat žena. Stejně tak se to dává najevo i jejímu okolí, například její matce, její rodině a okolí. Pro ženy je výhodné, že dostávají menstruaci, tím jejich tělo říká, že se něco mění, že začínají dospívat. Řekla bych, že muži nemají tento fyzický projev tak markantní. Dnes ani nemáme přechodové rituály, kdy by se z chlapců stávali muži. Skrz rituál byli zasvěcováni nebo museli odejít kvůli rituálu ze své rodiny nebo z vesnice. Často tak nyní vidíme, že se muži zaseknou v roli malého dítěte, zůstanou doma a vlastně jejich matky je ani nechtějí pustit. Myslím si, že zrovna tento rituál u nás docela chybí.

 Novodobé ženské rituály
Kniha Novodobé ženské rituály je praktická příručka o rituálech pro každý den i pro speciální příležitosti.

Pro ženy je moc hezký rituál třeba předporodní nebo poporodní, což je dnes na vzestupu, a je to moc dobře. Žena tak dostane prostor, aby mohla vyjádřit nějaké své obavy z porodu, z mateřství. Nebo právě potom naopak uctít porod, promluvit si o tom, jak ho prožívala, jaký byl a jaké to bylo potom. Což je pro nás vlastně důležitý integrační prvek pro naši psychiku i naše tělo. Myslím si, že takovéto rituály jsou v našem životě opravdu důležité. Mám je ráda a ráda je dělám. Jsem velmi vděčná, že je můžu mít ve svém životě.

Vy jste v roce 2021 vytvořila vlastní centrum celostní péče pro ženy. Můžete nám o tom říct více?

Na podzim jsem si splnila svůj sen mít právě takové místo, kde by se různé odbornice věnovaly ženám, a vytvořila jsem MAAT centrum. Pracujeme tu spolu s mými kolegyněmi fyzioterapeutkami a psychoterapeutkami. A je to vlastně takový bezpečný prostor pro ženy. Místo, kam mohou přijít a mohou být opečovány na různých úrovních. Je to centrum, které nabízí právě ty tak moc potřebné podpůrné terapie při léčbě různých gynekologických témat. Přicházejí k nám ženy s bolestivou menstruací, těhotné, ženy před porodem, po porodu, ženy, které nemohou otěhotnět, ženy s endometriózou… Kromě individuálních terapií zde nabízíme i skupinové kurzy, ať už jsou to cvičení pánevního dna, speciální kurz pro ženy s endometriózou, taneční kurzy, meditační večery a podobně. A nyní jsem začala i s organizováním kurzů pro kolegyně fyzioterapeutky.

Lenka Chuchutová
Být ve spojení se svým tělem a svou pánví, znamená, že děláte věci daleko víc s radostí
a s lehkostí a daleko víc autenticky.

Mám pocit, že ženy, které v sérii článků o pánevním dnu vyzpovídávám, mají jedno společně - jsou velmi činorodé. Chce se mi říct, že pánevní dno je opravdu klíčem k ženskému úspěchu. Jak to vidíte vy? Kde se ve vás bere TA energie?

Teď jste mě pobavila, nevím, jestli pánevní dno je klíčem k ženskému úspěchu, ale je pravda, že podle mě práce s pánevním dnem není o cvičení, ale je to skoro životní filozofie. Protože když se začneme zabývat tematikou pánevního dna, tak nás to vede k různým životním otázkám, co se týče vztahu k vlastnímu tělu, naší intimity a sexuality. To potom vede k otázkám našich vnějších vztahů, jaké máme vztahy, jakou máme kvalitu života. Tohle všechno se objevuje při práci s pánevním dnem, protože s tím ta témata určitým způsobem souvisí. Já si myslím, že to je spíš v tom, že se všechny učíme vnímat svoji pánev, svoje tělo, zacházet s ním a poslouchat ho. Tím, že jsme si musely (věřím že všechny z nás), projít určitou cestu, abychom začaly své tělo vnímat, tak jsme se možná zbavily určitých zátěží. Hlavně pochopily, co vlastně v životě chceme a nechceme… A to je něco, co vám opravdu dodá velké množství energie. Být ve spojení se svým tělem a svou pánví, znamená, že děláte věci daleko víc s radostí a s lehkostí a daleko víc autenticky. Alespoň pro mě to tak je. Tím pádem máte i energii na spoustu věcí.

A naopak mám pocit, že nás činorodé ženy to táhne k tomu, abychom hledaly, prozkoumávaly a nebály se právě jít do hloubky, což také znamená pracovat s pánevním dnem. Tak nevím, jestli jsem vám úplně odpověděla 😊 Pravda je, že já jsem vždycky byla hodně činorodá, vždycky jsem dělala spoustu věcí, koníčků, učení se… Ale ano, když víte, jak zacházet se svou pánví a se svým pánevním dnem a umíte ho používat, tak vám to může do vašeho života dodat množství energie. A hlavně vám to dodá množství zábavy a hezkých prožitků. Život je potom takový barevnější, ženštější a veselejší a to je možná ta energie, která se ve mně bere.

Fyzioterapeutka, průvodkyně žen, lektorka Chuchutova Lenka
Mgr. Lenka Chuchutová
fyzioterapeutka, průvodkyně žen, lektorka, kněžka, tanečnice

Věnuji se komplexní fyzioterapii v gynekologii, speciálně léčbě chronických pánevních bolestí a těhotným ženám. Mou vášní a mým záměrem je propojování znalostí a zkušeností z různých oblastí, v kterých se pohybuji, ale i propojování světa klasické západní medicíny se světa alternativnějších technik.

Z toho vychází můj specifický holistický přístup pro hledání cest ke zdraví. Spolupracuji s lékaři, porodními asistentkami, dulami, s lékaři tradiční čínské medicíny, psychology i léčiteli. Přednáším pro laickou i odbornou lékařskou veřejnost a pořádám skupinové kurzy o ženském zdraví.

www.lenkazarahchuchutova.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Michaela Pospíšilová: O objevování pánevního dna, orgasmu pro všechny a boření Kegelova pomníku

"Pánevní dno nejsou jen svaly, které aktivujeme, abychom v důchodu nebyly inkontinentní. Je to sval plný emocí, sval, který si pamatuje a který žije náš příběh společně s námi," popisuje Michaela Pospíšilová, fyzioterapeutka, která se na pánevní dno specializuje. Jejím přáním je, aby ženy své pánevní dno nehledaly až ve chvíli, kdy je něco trápí. Přečtěte si o tom, jak užitečné a slastné je nastoupit do vlaku, který jede do stanice "Mám pánevní dno!", a že desetiletí propagované Kegelovy cviky nemusejí být nejlepší cestou zrovna pro vás.

Menstruace, přirozený porod a orgasmus

Tento článek byl přeložený ze slovenského originálu Menštruácia, prirodzený pôrod a orgazmus, autorem článku je Patrik Balint. Propojuje v sobě pouze zdánlivě nesouvisející téma orgasmu, menstruace a porodu. Víte, že se s každou menstruací žena připravuje na porod, ale také na orgasmus?