Menstruační kalíšek FemmyCycle

FemmyCycle je menstruační kalíšek vyrobený v Kalifornii, v USA. Vyrábí se pouze v čiré variantě ze silikonu. Certifikace FDA (the American Food and Drug Administration) zaručuje vysokou kvalitu tohoto kalíšku.

FemmyCycle se výrazně liší od ostatních kalíšků na trhu. V horní části má víčko, které je při používání zavřené a při manipulaci brání úniku krve z kalíšku. Zároveň výrobce díky tomuto zlepšení zaručuje lepší ochranu proti protečení. Kalíšek je hladký a vyjmout lze pomocí velkého očka na spodní straně.

Menstruační kalíšek FemmyCycle

FemmyCycle - velikost S, L a M (kalíšek pro nízký čípek)

FemmyCycle se vyrábí ve třech variantách - FemmyCycle S, L a M - FemmyCycle pro nízký čípek. Velikost M a L jsou vhodné pro ženy, které by u jiných značek volily střední či velký kalíšek. Tedy pro ženy před i po vaginálním porodu, ale ne pro mladé dívky, panny a ženy s úzkou pochvou či pro ty, které vyrazně posilují pánevní dno (jóga, jízda na koni apod.). Těm doporučujeme velikost S.

FemmyCycle S měří 4,5 cm x 3,8 cm (průměr v nejširším místě x délka bez očka). Objem je 20 ml.

FemmyCycle L měří 4,9 cm x 4,3 cm (průměr v nejširším místě x délka bez očka). Objem je 27 ml. Design tohoto kalíšku byl změněn v lednu 2017.

FemmyCycle M (pro nízký čípek) měří 4,9 cm x 3,9 cm (průměr v nejširším místě x délka bez očka).
Má menší očko. Objem je 24 ml. Design tohoto kalíšku byl změněn v červnu 2016.

Naprostá většina žen může mít tento kalíšek bez obav zavedený až 12 hodin, protože za celou menstruaci odchází celkem asi 30-45 ml krve. FemmyCycle je navíc navržený tak, aby se dobře přizpůsobil a vyhovoval tak co možná největšímu počtu žen různých věkových skupin.
Pro porovnání velikostí se podívejte na soupis velikostí kalíšků.

Menstruační kalíšek FemmyCycle - tři velikosti

Co znamená nízko položený čípek?

Pokud je vzdálenost mezi čípkem a poševním vchodem kratší než 5 cm, mohlo by být obtížnější FemmyCycle standartní velikosti používat. Je zapotřebí alespoň vzdálenost 5 cm, aby kalíšek dobře fungoval. V opačném případě doporučujeme zvolit FemmyCycle pro nízký čípek.
Jak zjistíte, že máte nízký čípek? Zaveďte ukazovák do pochvy a špičkou se dotkněte špičky čípku. Pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek.

Výrobce doporučuje FemmyCycle používat 1 rok

Menstruační kalíšek FemmyCycle - jedna velikost FemmyCycle se vyrábí z velmi měkkého a tenkého silikonu, který zaručuje pohodlné a snadné použití. Víčko FemmyCycle je dokonce ještě tenčí, takže se častým otevíráním a zavíráním může opotřebovat. Přesto tento kalíšek vydrží rok až dva v závislosti na uživatelce. Navíc bylo zjištěno, že některé mikroorganismy dokáží růst i na silikonu a mohou způsobit úporné kvasinkové infekce. Pravidelná výměna FemmyCyclu minimalizuje možnost jejich nárůstu. I když budete FemmyCycle každý rok měnit, je jeho použití podstatně ekologičtější a ekonomičtější, než používání klasických vložek a tampónů.

Sterilizace
Před a po menstruaci můžete kalíšek vysterilizovat a to tak, že ho na pět minut namočíte do roztoku octa a vody (1 díl octa na 9 dílů vody) a opláchnete čistou vodou.

Náš názor - kalíšek je vyroben ze silikonu stejně jako jiné kalíšky. Lze ho proto sterilizovat vyvařením nebo pomocí tablet Milton. V tom případě zabráníte v množení mikroorganismů na kalíšku. Silikon obecně je nepřilnavý pro bakterie, nebudou se tam tedy držet více než na jiných kalíšcich. Pokud tedy nedojde k mechanickému poškození opotřebením, bude možné kalíšek používat i déle než jeden rok. Toto necháváme na zvážení našim zákaznicím ;)

Jak FemmyCycle zavádět:

  • Sedněte si rozkročmo na toaletu, dřepněte si nebo stůjte s jednou nohou opřenou o sedátko toalety.
  • Spojte okraje FemmyCycle a pevně je sevřete, jak vidíte na obrázku.
  • Ohněte FemmyCycle uprostřed horního okraje do tvaru písmene U. Držte jej u okraje tak, aby se vzduch uvnitř zcela nevytlačil, napomůže to snazšímu otevření, až bude kalíšek pochvě.
  • Držte okraj FemmyCycle ukazovákem a palcem, druhou rukou rozevřete stydké pysky a jemně menstruační kalíšek zaveďte. Ten se uvnitř samovolně rozvine. Snadněji se rozvine, pokud povolíte sevření hned na začátku pochvy, kde je lepší přístup vzduchu.
  • Posuňte FemmyCycle hlouběji. Přestaňte ho zasouvat ve chvíli, kdy je dolní okraj celý v pochvě.

Tipy pro jednodušší zavedení

  • Vyprázdněním močového měchýře a střev vznikne pro FemmyCycle více místa a jeho zavádění bude pohodlnější.
  • Naneste na okraj trochu lubrikantu na vodní bázi, nebo ho smočte ve vodě.
  • Zvolna a pomalu zaveďte kalíšek do pochvy, skladem ke konečníku.
  • Aby se kalíšek lépe rozvinul, můžete podél skladu odtlačit poševní stěnu prstem, takže se do kalíšku nasaje víc vzduchu.

Pozn.: FemmyCycle je záměrně navržen tak, aby se v pochvě nerozvinul zcela. Tím je vytvořen potřebný podtlak, který krev směřuje dovnitř do kalíšku.

Podrobný návod najdete zde.

Say goodbye to pads and tampons!

Menstruační kalíšek FemmyCycle

Chcete si tento menstruační kalíšek hned objednat? FemmyCycle v eshopu Maluna.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Proč nepodceňovat PMS

Spousta z nás onen obtěžující premenstruační syndrom známe. Jeho projevy mohou být buď psychické (např. změny nálad, podrážděnost, depresivnost, nervozita, rozladěnost, přílišná únava), nebo také fyzické (např. bolesti, pnutí a otékání prsou, nafouklé a zvětšené břicho, bolesti hlavy, otoky nohou a obličeje, bolesti zad a podbřišku, akné, chutě na sladké).