Gabriela Tuatti: Ženám s endometriózou pomáháme zlepšit kvalitu života

Gabriela Tuatti je expertka na endometriózu s osobní zkušeností. Medicína jí předpovídala bezdětnou budoucnost, Gabriela však (nejen) skrze byliny objevila svou cestu z nemoci ven, postupně porodila dva syny a k dětem pomohla i dalším ženám. S lékaři dnes spolupracuje jako naturoterapeutka a fytoterapeutka.

O Gabriele Tuatti jste mohli na našem blogu už jednou číst - v rozhovoru s příznačným titulkem Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí. Příběh této pozoruhodné ženy, která navzdory diagnóze jménem endometrióza porodila dva syny a která říká, že tato nemoc z ní teprve udělala ženu, nás zajímá dál. Co by doporučila těm, které si v ordinaci gynekologa vyslechnou stejnou diagnózu jako před lety ona? Jak se možnosti žen s endometriózou zlepšily? Smířila se s lékařskou vědou, jejíž přístup v čase své léčby nekompromisně odmítala? Jaké jsou vlastně příčiny hormonální nerovnováhy, které za endometriózou stojí? Proč nám chybí progesteron a jak ho doplnit přírodní cestou?

Gabriela Tuatti
Gabriela Tuatti je naturoterapeutka a fytoterapeutka se specializací na gynekologické obtíže.

Že máte endometriózu, jste se dozvěděla v 23 letech, kdy vás v akutním stavu odvezli do nemocnice. Bylo něco, z čeho šlo tuhle nemoc vyčíst už předtím?

Ano, to určitě bylo. Jen jsem tomu v té době nedávala dostatek pozornosti. Respektive jsem ani nevěděla, jaké hledat souvislosti. Od začátku jsem měla extrémně bolestivou menstruaci. Přežívala jsem pouze na velmi silných analgetikách, která mě ale taky vyřazovala z provozu. Takže jsem nebyla schopna chodit do školy, později do práce. Nejednou mě vezla ze školy i z práce sanitka, jelikož jsem z bolestí omdlévala. Bolela mě hodně záda, kříž a později i kostrč. Občas jsem měla krev ve stolici. A nakonec se přidala bolest a lehké krvácení po styku. To už bylo těsně před tím, než mě endometrióza položila.

Slyšela jste slovo endometrióza poprvé, když vám sdělovali diagnózu v nemocnici? Před těmi více než deseti lety se o endometrióze mluvilo a vědělo přece jen mnohem méně než dnes...

Slyšela jsem to poprvé a dlouho jsem to nemohla ani vyslovit. Před těmi šestnácti lety ta diagnostika ale nebyla ještě tak vyvinutá a také žen bylo podstatně méně. Můj případ, co do rozsahu, byl tehdy velmi ojedinělý.

Po diagnostikování endometriózy vám medicína nabízela vyhlídku, že nikdy nebudete mít děti, hormonální léčbu, umělé klimakterium a pak odstranění dělohy, které jste odmítla a vydala se za uzdravením vlastní cestou. Jak jste došla až k fytoterapii a naturoterapii, kterou nyní nabízíte ženám, jež řeší potíže s hormonální nerovnováhou?

Měla jsem k přírodě, bylinkám a zdravé stravě vždy nějak blízko. Ale pravda je taková, že mi přišla jednu noc v nemocnici do snu prababička mojí maminky, která se zabývala bylinkami a narodila se ve stejný den jako já. A pověděla mi, že mám hledat cestu v přírodě. Poté jsem začala vyhledávat na internetu převážně americké články. Našla jsem jednu jedinou ženu, která sdílela, že se jí podařilo uzdravit pomocí změny stravy a bylin. Než jsem ale přišla na to, co funguje, byla to cesta formou pokus-omyl. Dnes zpětně vidím, že nebyla úplně bezpečná.

Gabriela Tuatti

Co byste doporučila dívkám a ženám, které se podobně náhle a nečekaně jako vy dozví, že mají endometriózu?

Pročíst si web Endotalks, kde je seznam certifikovaných Endocenter a přidružených garantů pacientské organizace, kteří se nemocí zabývají. Navštívit certifikované Endocentrum, v ČR jich je aktuálně pět. Přijít ke mně na konzultaci. Nečíst si negativní příběhy žen na sítích.

Co dnes nabízejí ženám s endometriózou lékaři, před jakou volbou tyto ženy stojí? Fytoterapie asi nepatří k tomu, co by gynekologové ženám navrhli... Jak jde dohromady pohled klasické medicíny a váš pohled jakožto odbornice na byliny, ženskou energii a také jako někoho, kdo se léčil i velkou změnou životního stylu. Zajímá mě i rovina boje či nesouhlasu a případného smíření s vědou lékařskou, pokud jste tohle prožívala...

To je moc hezká otázka. S dovolením ji tedy trošku rozvedu. Za sebe vnímám dvě roviny toho, co nabízí západní medicína. Ta první je klasický gynekolog, který často má o endometrióze malé povědomí a buď to uzná a pacientku rovnou pošle do endocentra – v tom lepším případě, nebo klasicky nabízí hormonální substituci pro zastavení cyklu a laparoskopickou operaci.

V endocentrech je péče již více centralizovaná a skládá se z týmu jak chirurgů, gynekologů, urologů, tak fyzioterapeutů, psychoterapeutů případně nutričních poradců. I zde se žena setká s nabídkou hormonální substituce. Co se mi líbí je, že v endocentrech nechtějí za každou cenu řezat a přistupují k ženám více individuálně a citlivě.

Co se týče roviny nesouhlasu a boje, tak tím jsem si určitou formou procházela ještě část mé praxe. Lékaře jsem v čase, kdy jsem se léčila, nesnášela a razantně odmítala. Byl to nějaký můj ochranný mechanismus, potřeba hledat viníka, abych se nemusela dívat na sebe a svou zásluhu a zodpovědnost.

Když jsem začala poskytovat konzultace, již jsem si v hloubi duše přála, aby k ženám byli lékaři citlivější a více je vnímali, nechali je rozhodnout. Bohužel se ale poměrně často stávalo, že lékaři na ženy, které ke mně chodily pro rady, reagovali velmi negativně a začali je zastrašovat. Díky pacientské organizaci Endotalks se to ale velmi změnilo, a to v poměrně krátkém časovém úseku. Na společných besedách, panelových debatách a konferencích jsme díky facilitaci došli k tomu, že máme přece všichni stejný cíl, a to pomoci ženám zvýšit kvalitu jejich života s tímto onemocněním, nikoli propagovat svůj obor. Aktuálně s nimi jezdím na evropské i celosvětové kongresy, zvou mě na své lékařské konference a vzájemně si posíláme ženy. Nejvíc mě na tom baví ten bezpečný prostor pro ženy, které si mohou vybrat jak cestu západní medicíny, tak cestu naturoterapie, nebo i obojí.

Mohla byste čtenářkám připomenout, jak fungují hormony? Jak může být na škodu přebytek estrogenu a jak to, že mnohé z nás nemají dost progesteronu?

Menstruační cyklus se hormonálně dělí na dvě fáze, a to folikulární a luteální. Folikulární fáze je od prvního dne menstruace a končí dnem ovulace. V tuto fázi je dominantní hormon estrogen, který před ovulací ještě stoupá. Proto taky ženy s endometriózou mají bolesti kolem ovulace, protože endometrióza je estrogenní dominance, tudíž každý další nárůst estrogenu je na škodu. Luteální fáze začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruace a v této fázi je dominantní hormon progesteron. Který nám chybí tak nějak obecně všem. Mají ho i muži a i u nich má jeho nedostatek dopad na plodnost, přesněji na kvalitu spermie. To, proč máme všichni progesteronu málo, je převážně způsobeno stresem. Progesteron stejně jako kortizol je tvořen nadledvinkami, a pokud kortizol, tedy hormon stresu, převažuje, nadledvinky logicky nestíhají tvořit progesteron. Vliv na to má i kvalita cirkadiánního rytmu, takže našeho spánku. V neposlední řadě hraje vliv kvalita stravy, a to převážně výskyt pesticidů a herbicidů ve stravě.

Mohla bych o tom mluvit hodiny, ale na to tu skutečně není prostor. Podpořit tvorbu progesteronu lze tedy buď eliminací stresu, úpravou stravy a kvalitním spánkovým režimem. Protože vím, že toto se nedá změnit v dnešním světě ze dne na den, hledala jsem i jinou cestu, jak receptory progesteronu stimulovat k jeho tvorbě, a vyvinula jsem tak unikátní preparát Natur Endo na bázi patentovaného imunoregulátoru talaromycin®, směsi vitaminů a minerálů nezbytných pro hormonální stabilitu a fytoprogesteronu, jediného bioidentického progesteronu s tím, který si tvoří naše tělo.

Gabriela Tuatti

Vaše fytoterapie pomáhá ženám zharmonizovat tělo. Jak ale zharmonizovat své nitro, mysl, svá přesvědčení. Sama říkáte, že díky bolesti, kterou vám přinášela menstruace a endometrióza, jsem se stala lepším člověkem a že de facto z vás endometrióza teprve udělala ženu. Jaká žena jste byla před endometriózou a jaká žena jste s celým tím (nekončícím) příběhem dnes? Měla jste dřív nějakou představu o tom, jaká žena byste správně měla být?

Ona fytoterapie necílí jen na tělo, ale právě i na mysl. Moje práce ale není jen o bylinách, ale také o zdravé stravě, pohybu, povědomí o cykličnosti, ekohygieně a psychosomatice. Co se snažím ženám primárně předat, je potřeba propojit se opět s tělem. Což jsme jaksi nikdy nebyli učeni, že ano. Takže postupuji od nacítění se na svůj cyklus přes pohyb, stravu, byliny, ekohygienu a až nakonec psychosomatika. Ta má na konci své platné místo právě proto, že jsem přesvědčena, že cesta k duši vede přes tělo. A také proto, že pokud necítíme vitalitu ve svém těle, setkání s kostlivci ve skříni by mohlo mít fatální následky a vést spíše k retraumatizaci.

Jaká žena jsem byla před endometriózou? Domnívám se, že jsem nebyla moc ženou. Svou citlivost, zranitelnost a křehkost jsem schovala za drsné a expresivní chování. Byla jsem spíš takový kluk v holčičím těle. Velký důraz na výkon, minimum sebehodnoty a sebevědomí. Rozhodně si nepamatuji, že bych se kdy zabývala tím, jaká bych měla být žena.

Dnes jsem primárně maminka dvou skvělých kluků a myslím, že mě nic tak neposunulo, jako tato dvě malá zrcadla, která mi nekompromisně posvítila na všechna moje zranění z dětství.

Nedá se tvrdit, že bych se proměnila díky endometrióze v nějakou vílenku :)) Ale rozhodně jsem zjemnila, jsem k sobě laskavá a milosrdná, vím, kde mám hranice a kde jsou mé kapacity. Jsem si vědoma toho, kdo skutečně jsem, a nepotřebuji se nikomu zalíbit. Zkrátka se mám ráda a je mi dobře s mým autentickým já.

Máte další otázky na fytoprogesteron?

Odpovědi na to, jak funguje a jak se užívá Natur Endo, najdete na webu naturendo.eu.

gabriela_tuatti
Gabriela Tuatti
Naturoterapeutka a fytoterapeutka se specializací na gynekologické obtíže

Již 10. rok žijící v remisi endometriózy, provází ženy na jejich cestě k uzdravení, Její práce pomohla na svět nespočtu dětem diagnosticky sterilních matek přirozenou cestou a ulevila trápení nespočtu ženám. Je průkopnicí mezioborové spolupráce naturoterapie a lékařství, kdy za pomoci tradiční funkční medicíny a nejnovějších poznatků lékařské a vědecké obce mění způsob léčby gynekologických problémů žen pomocí celostního přístupu.

Pořádá edukativní lekce a poskytuje individuální konzultace. Natur Endo je prvním produktem doplňků stravy z plánované řady pro harmonizaci ženského těla za pomoci Talaromycinu+ a Fytoprogesteronu.

gabrielatuatti.cz

 

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí"

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…

Endometrióza

Jedná se o poměrně novou nemoc, prvně byla popsána v roce 1860. Současná klasická medicína ale stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak a proč endometrióza vzniká. Proto není na škodu čerpat informace i odjinud, například z medicíny holistické. Tomuto odvětví medicíny se věnuje například bývalá gynekoložka MUDr. Christiane Northrup. Ta v roce 1985 založila zdravotní středisko pro ženy (Women to women - Ženy ženám). Ve svém zdravotním středisku učí a ukazuje, jaký vliv má na nemoci myšlení, životní styl, strava a náš přístup k sobě samé.

Menstruační bolesti a bezlepková dieta

Může od úporných menstruačních bolestí ulevit bezlepková dieta? Mnohé ženy na sobě vypozorovaly, že ano. Co vlastně způsobuje menstruační bolesti, jak se obvykle léčí a jaký mělo vliv na menstruaci některých žen vysazení lepku, to vše se dočtete v tomto článku.