Inkontinence a vhodné pomůcky

Močová inkontinence nepříjemně potrápí nejednu ženu. Důvodů, proč k inkontinenci dochází, je vícero. V tomto článku se na ně podíváme a řekneme si také o možných způsobech řešení a jejího zmírnění. Představíme si také důležité pomůcky, které při inkontinenci mohou pomoci.

Inkontinence

Ve své knize Zdravá žena: Od prvního početí po stáří  Dr. Northrup uvádí zajímavá čísla: „30 až 50 procent žen má čas od času potíže s inkontinencí moče. Deseti procentům těchto žen je méně než čtyřicet let. Ve většině případů se jedná o občasný problém, který se přihodí při kašli, kýchnutí či smíchu. Ale pro jednu šestinu žen ve věku mezi čtyřiceti a pětašedesáti to je vážný problém, který narušuje jejich životní styl. Tento problém je vcelku častý po pětašedesátém roce věku.“

Druhy močové inkontinence

Inkontinence se rozděluje na několik typů, podle rozsahu a také způsobu jakým se projevuje. Nejčastější je inkontinence stresová. Během té dochází k uvolnění moči při vyvíjeném tlaku na močový měchýř. Děje se tak například při zvedání těžších závaží, cvičení, ale také během zakašlání, kýchnutí či smíchu. Mezi další typ patří urgentní (náhlá) inkontinence, kdy dochází k náhlé a intenzivní potřebě k močení bez zjevné příčiny. Dalším druhem inkontinence je funkční inkontinence, ke které dochází vlivem nemoci či tělesného postižení. Stresová a náhlá inkontinence se často vyskytují společně. Zmínit můžeme ještě inkontinenci přechodnou, která je pouze dočasná. Může být způsobena například infekcí močových cest nebo těhotenstvím.

Inkontinence je problém mnoha lidí - žen i mužů. Není potřeba se za ni stydět, je ale potřeba ji řešit, protože může významně snižovat kvalitu života.
Inkontinence je problém mnoha lidí - žen i mužů. Není potřeba se za ni stydět, je ale potřeba ji řešit, protože může významně snižovat kvalitu života.

Příčiny a důvody inkontinence

Možných příčin může být vícero a jsou různého původu.

Konzumace nápojů s diuretickým účinkem, potravin či léků

Mezi nápoje, které stimulují močový měchýř a zvyšují objem moči patří alkohol a nápoje s obsahem kofeinu. (Dr. Northrup ve svých knihách uvedla příklady žen, které se vyléčily z lehčích forem inkontinence právě díky vynechání těchto nápojů.) Z potravin jsou to například jídla s obsahem pálivých papriček a také některé léky na srdce, krevní tlak či sedativa. Močový měchýř stimuluje a objem moči zvyšují rovněž vyšší dávky vitamínu C.

Kouření

Riziko močové inkontinence může zvýšit užívání tabáku. A rovněž úporný kašel, který kouření zpravidla doprovází, a jež vede k opakovanému zvyšování nitrobřišního tlaku.

Nadváha

Nadměrné množství nitrobřišního tuku zvyšuje nitrobřišní tlak a tlačí na močový měchýř a okolní svaly. To je oslabuje a častokrát vede ke stresové inkontinenci.

Těhotenství

Hormonální změny a zvýšená hmotnost plodu mohou vést ke stresové inkontinenci. Po porodu zpravidla inkontinence ustává.

Oslabené pánevní dno

K oslabení svalů může dojít vlivem věku, po prodělaných vaginálních porodech či některé ženy k tomu mohou mít genetické predispozice. Vaginální porod může oslabit svaly potřebné pro kontrolu močového měchýře a také poškodit nervy močového měchýře a podpůrnou tkáň, což vede k poklesu (prolapsu) pánevního dna.

Hysterektomie

Jedná se o chirurgický zákrok, při kterém je odstraněná děloha. Vlivem tohoto zákroku může dojít k poškození podpůrných svalům pánevního dna.

Změny spojené s věkem

S postupujícím věkem může docházet k ochabování močového měchýře a společně s tím se také snižuje schopnost udržet moč.

Menopauza

Během menopauzy dochází ke snižování produkce hormonu estrogenu, jež ovlivňuje také stav sliznice vaginální, ale také sliznice močového měchýře a močové trubice. (Dr. Northrup v takovém případě předepisuje používání přírodního krému s estriolem (druh estrogenu), který dobře působí lokálně.)

Nejrůznější neurologické onemocnění

Mnohé nemoci mohou rušit nervové signály zapojené do kontroly močového měchýře a způsobit tak močovou inkontinenci. Je to například mozková mrtvice, roztroušená skleróza či Parkinsonova choroba. Riziko inkontinence zvyšuje také diabetes.

Prevence vzniku inkontinence

Pokud nemůžeme inkontinenci zabránit zcela, můžeme alespoň její rozsah zmírnit. Prevence je samozřejmě nejlepším řešením toho, jak můžeme riziko vzniku inkontinence snížit či úplně eliminovat.

  • Dodržujte zdravou životosprávu.
  • Konzumujte více vlákniny. Ta zabraňuje zácpě, která může být rovněž příčinou inkontinence.
  • Udržujte si optimální váhu.
  • Nekuřte.
  • Snižte přísun či se úplně vyhněte konzumaci alkoholu, kofeinu a látkám, které dráždí močový měchýř (viz výše).
  • Udržujte své pánevní dno v dobré kondici.

Posilování a cvičení pánevního dna

Podrobněji jsme se tématu posilování pánevního dna věnovali ve článku Svaly pánevního dna. Pro správnou kondici svalů pánevního dna se doporučuje cvičit tzv. Kegelovy cviky. Ovšem ty bohužel mnoho žen neprovádí správně a cvičení pak nemá kýžený efekt. Přičemž je prokázáno, že pokud se Kegelovy cviky provádějí správně, napomáhají překonat močovou inkontinenci až u 75% žen! Doporučujeme proto sáhnout po osobním trenérovi KegelSmart. Nebojte, tento trenér může být stále s vámi a vejde se i do kabelky!

KegelSmart – osobní trenér pánevního dna

Tento přístroj je šikovným pomocníkem při posilování svalstva pánevního dna. Umí totiž vyhodnotit stav vašeho pánevního svalstva a podle toho nastaví potřebnou úroveň posilování (nabízí celkem 5 úrovní cvičení). Nastaví cvičební program na míru a zcela se tak přizpůsobí vašim individuálním potřebám. Jeho používání při procvičování svalů pánevního dna je jednoduché a zároveň bezpečné.

KegelSmart - přístroj na posilování svalů pánevního dna
KegelSmart - přístroj na posilování svalů pánevního dna

K posilování pánevního dna mohou také dobře posloužit tzv. Venušiny kuličky. (Přečtěte si článek Vaginální kuličky – erotická pomůcka? Ano i ne).

Řešení inkontinence

Záleží na typu a také rozsahu inkontinence a potížích s ní spojených. V některých případech posilování a cvičení pánevního svalstva bude dostačujícím řešením. Chce to jen čas a vytrvat. Pokud ale žena zkouší různá řešení a nesetkává se s úspěchem, může její ošetřující lékař navrhnout také chirurgický zákrok.

Zdravotní pesar

Zdravotní pesar se od toho antikoncepčního liší svým tvarem. Je totiž speciálně navržený při potížích s inkontinencí. Zavádí se do pochvy, kde tlačí proti její stěně, nadzdvihuje hrdlo měchýře a napomáhá obnovit správný úhel mezi měchýřem a močovou trubicí. Funguje dobře u žen, které trápí inkontinence jen občasně nebo kde po chirurgickém zákroku nedošlo ke zlepšení stavu.

Vhodné pomůcky při inkontinenci

Vložky

Při potížích s inkontinencí můžete sáhnout po speciálních jednorázových vložkách. V našem eshopu navíc nabízíme jednorázové inkontinenční vložky značky Natracare vyrobené z bio bavlny. Tyto vložky mají dotykovou vrstvu z bio bavlny a uvnitř dvojitou savou vrstvu z celulózy. Jsou jednotlivě balené, snadno tedy můžete mít v kabelce schovanou náhradní "pojistku". Vybrat si můžete z variant Slim a Plus, které se mezi sebou liší délkou a absorpční schopností.

Značka Natracare nabízí dva typy inkontinenčních vložek z bio bavlny.
Značka Natracare nabízí dva typy inkontinenčních vložek z bio bavlny.

Zvolit můžete také pratelné látkové vložky. Nabídka je velmi široká a podle síly inkontinence si můžete zvolit buď denní vložky nebo noční vložky, které bývají větší i více savé.

Inkontinenční kalhotky Love Luna a Selenacare

Tyto kalhotky jsou pohodlnou, elegantní a hlavně funkční alternativou k jednorázovým inkontinenčním pomůckám. Kalhotky jsou moderní, prodyšné a zaručují spolehlivé vstřebávání tekutin. Po použití kalhotky nejprve předeperete ručně a poté je vyperete v pračce na 30 až 60 stupňů. Nepoužívejte aviváž ani bělidlo ani kalhotky nežehlete.

Výhody inkontinenčních kalhotek:

  • jsou tenké a nenápadné
  • nikde se nic neposouvá ani „nečouhá"
  • díky funkčním materiálům je vlhkost odváděna od těla
  • kalhotky jsou z prodyšných materiálů
  • pohodlné jako běžné spodní prádlo
  • jejich opakovaným používáním šetříte životní prostředí

Obě značky inkontinečních kalhotek najdete na Maluna.cz/inkontinencni-kalhotky. Najdete zde také slipy a trenky pro muže.

Plavky vhodné při inkontinenci

Pokud máte slabší inkontinenci a trápí vás i v době, kdy se chcete jít koupat nebo se jen tak povalovat u bazénu, vsaďte na menstruační plavky. Opět se jedná o pomůcku vhodnou pro menstruaci i slabou inkoncinenci. Plavky doporučujeme od značky WUKA.

Zdroje:
Kniha Zdravá žena: Od narození k prvnímu početí Dr. Christiane Northrup
Kniha The Wisdom of Menopause Dr. Christiane Northrup
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808
https://en.wikipedia.org/wiki/Urinary_incontinence

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Kegelovy cviky na posílení pánevního dna

Pánevní dno má v našem těle jedinečný význam, který si málokdo uvědomuje a ženy často nevěnují této oblasti tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Fyzioterapeutka Bára Toulcová v tomto článku představuje cviky, které jsou vhodné v případě, že potřebujete oblast pánve posílit, ale hodí se i jako prevence potíží.

Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?

V pochvě se nachází velké množství mikroorganismů (bakterií) a pro zdravé poševní prostředí je důležité, aby mezi sebou byly bakterie v rovnováze. Často jakýkoliv poševní diskomfort označují ženy jako vaginální mykózu, ale...